Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Carputer v M6

Ať to (nejen) pořádně duní !!!

Moderátor: George

Carputer v M6

Poslaťod Carputer » Štv Sep 18, 2008 10:19 pm

Zdravím! Nedávno jsem na youtube.com viděl několik videí, jak si někteří borci v Americe zabudovali do své mazdy počítač - Carputer. Nedalo mi to spát a tak jsem se rozhodl zkusit něco podobného rozjet ve své M6. Nejprve jsem sháněl informace a inspiraci, poté nakoupil díly a během léta jsem provedl instalaci. V současnosti už všechno běží, takže sem přikládám nějaké foto a popis pro případnou inspiraci ostatních. Samozřejmě mě zajímá Vaše hodnocení :).
Základem jsou komponenty pro běžné PC/HTPC - základní deska Intel s integrovaným procesorem 1,3GHz, paměť 1024MB, pevný disk 80GB, integrované audio, síťová karta, USB 2.0. Napájecí zdroj je spešl pro provoz v autě a společně s case je z USA.
Obrázok
Další důležitou součástí je monitor - Xenarc 7" LCD 16:9 s dotykovou obrazovkou, taky z USA.
Obrázok
Propojení s audiem v autě je řešeno přes zařízení "Mazda AUX IN" - něco jako Xcarlink, akorát to přenáší pouze stereo signál z libovolného zdroje (nepřehrává mp3, apod.). Byla nutná úprava rádia viz. diskuze o Xcarlinku.
Obrázok
Navigace je řešena takto: USB GPS přijímač Navilock + libovolný navigační software pro PC (v mém případě Mapfactor PC Navigator 2007 nebo Garmin Mobile PC). Mapy a software staženo z netu kvůli úspoře nákladů, sorry :).
Obrázok
PC běží na WinXP Pro (Vista není problém, ale jsou pomalejší). Aplikace pro ovládání multimédií je určená speciálně pro provoz v autě - "Centrafuse" od firmy Fluxmedia.com.
Kromě navigace může Carputer sloužit k přehrávání hudby (z hdd, flashdisku), sledování filmů, DVD, prohlížení obrázků, příjmu TV vysílání (plánuju v budoucnosti dořešit) + k dalším věcem jako klasické PC... (na některých fotkách ještě není finálně dotažena kabeláž u LCD)
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Ještě pár slov k tomu, jak to celé funguje v autě:
Carputer samotný je umístěn pod sedadlem spolujezdce, LCD je ve výklopné přihrádce nad středovým panelem. Vyklápění LCD je manuální. GPS přijímač je nalepený na předním skle u zpětného zrcátka.
Obrázok

Obrázok
Bylo nutné provést protažení veškeré kabeláže (napájecí kabely, USB kabely, audio kabel,...) pod sedadlo spolujezdce a kabely od LCD dotáhnout do výklopné přihrádky. To byla hodně zdlouhavá a piplavá práce. Pak bylo nutné provést úpravu autorádia, aby se zpřístupnil port externího CD měniče (přes ten je připojen zmiňovaný AUX vstup).
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Taky jsem musel vyrobit ovládací panel (umístěný místo popelníku) pro manuální zapínání/vypínání Carputeru a přidal jsem i USB vstup pro flash disk a kontrolní LED diodu. Napájecí zdroj funguje tak, že po otočení klíčkem v zapalování se carputer automaticky zapne, po vyjmutí klíčku se automaticky vypne. Já jsem ale chtěl mít možnost spuštění manuálně kontrolovat - proto jsem dělal ten panel a přidal dva svoje spínače (červený napájení, zelený ON/OFF).
Obrázok
K napájení: Carputer je připojen přímo na autobaterii (použita 10A pojistka) a na +kontakt zapalovače (plní spínací funkci - otočení klíčku). LCD mělo napájení z výroby řešeno přes konektor zapalovače, takže jsem na původní zapalovač připojil ještě druhou zástrčku a tam jsem LCD připojil (originál zapalovač je tedy stále použitelný).
Systém bootuje z režimu spánku (hibernace), takže se spouští celkem rychle. Vypínání/zapínání přes vypínače na ovládacím panelu (není nutné žádné "Start"-"Vypnout" apod.).
Ještě asi jedna celkem důležitá informace a to je cena. Nelze to sečíst do mrtě úplně všechno, ale včetně kabeláže, spínačů apod. to dělá cca 17.000 Kč. Není to málo, ale pokud vezmete v úvahu, že originál navigace s DVD stojí 150.000Kč (to mi řekli v Mazdě), tak je cena víc než příznivá. Na druhou stranu má to své mouchy, není to profesionální práce, ale to už je na každém, aby zvážil co je pro něho důležité...

P.S. Dík Batmanovi za rady!
P.P.S. Běžně vystupuji na fóru pod jiným nickem, ale protože v dnešním světě si nemůžete být ničím jisti, opatrnosti není nazbyt a často není dobře na sebe upozorňovat, vkládám tento příspěvek záměrně pod jiným jménem, tak aby nebylo zřejmé ke kterému uživateli/autu patří. Tím se omlouvám všem členům klubu a zdůrazňuji, že nemám strach z nich, ale z případných "třetích" návštěvníků těchto stránek, kteří by zde mohli "tipovat" auta. Doufám, že to pochopíte. Každý kdo nad svým autem strávil nespočet hodin, ví jak nerad by o část nebo celé auto přišel, ať už jde o Favorita nebo Mazdu.
Carputer
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Sep 18, 2008 8:03 pm

Poslaťod miko613 » Pia Sep 19, 2008 12:24 am

Pekne si si to spravil
Aku zakladnu dosku si tam dal? Mne to uz tiez raz napadlo dat si take daco do auta ale stroskotalo to an napajacom zdroji.Dnes by som to riesil menicom z 12 V na 220 V a potom klasika spinany zdroj jak je u pocitaca.
Nevies ako dlho ti to vydrzi bezat bez nastartovaneho motora? Lebo mne v kamione pravidelne scipali baterky.
Xedosik to je V6 ako ináč.Ale uz nie sú dva.
Obrázok užívateľa
miko613
Komunikátor
 
Príspevky: 769
Registrovaný: Sob Aug 04, 2007 10:56 pm
Bydlisko: Kežmarok,SLOVAKIA
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Carputer » Pia Sep 19, 2008 5:23 pm

Základní deska je Intel MB BLKD201GLY2A Little Valley s integrovaným procesorem Celeron 1,3GHz http://www.softcom.cz/produkt/intel-mb-blkd201gly2a/lttle-valley-2/uatx/langaddr2-bulk/?flist=1. Výdrž bez nastartovaného motoru jsem nezkoušel. Těžko říct. V tom zdroji je nějaká ochrana proti vybití baterie na principu měření napětí v baterii. Takže pokud napětí klesne pod určitou mez, carputer se vypne, takže k úplnému vybití baterie nedojde...
Carputer
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Sep 18, 2008 8:03 pm

Poslaťod TomAnt » Pia Sep 19, 2008 9:51 pm

Fantasticky clanok, davam 100 bodov.

Ako je vyrieseny HDD, nevadia mu otrasy?
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod TomAnt » Pia Sep 19, 2008 9:54 pm

mohol by som z tohto spravit clanok na hlavny web?
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Carputer » Sob Sep 20, 2008 12:16 am

TomAnt: Pevný disk je klasicky přišroubován do držáku v case. Žádné speciální úpravy proti otřesům jsem neprováděl. Jedná se o 2,5" disk používaný do notebooků, takže by snad měl něco vydržet. Zatím "přežil" cca 3.000 km...
S článkem na hlavní web určitě souhlasím. Můžu ještě dodat podrobnější popis jednotlivých částí, další fotky, odkazy na jednotlivé díly (zejména na ty z USA), adresy internetových obchodů apod. Stačí říct kam/komu to mám poslat...
Carputer
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Sep 18, 2008 8:03 pm

Poslaťod miko613 » Sob Sep 20, 2008 10:20 am

Carputer píše:TomAnt: Pevný disk je klasicky přišroubován do držáku v case. Žádné speciální úpravy proti otřesům jsem neprováděl. Jedná se o 2,5" disk používaný do notebooků, takže by snad měl něco vydržet. Zatím "přežil" cca 3.000 km...
S článkem na hlavní web určitě souhlasím. Můžu ještě dodat podrobnější popis jednotlivých částí, další fotky, odkazy na jednotlivé díly (zejména na ty z USA), adresy internetových obchodů apod. Stačí říct kam/komu to mám poslat...



Ale nevidim ci si si tam poriesil aj nejaku DVD mechaniku? Cakal som ze ten zdroj bude mat nejaku ochranu proti vybitiu baterie jak je to u kvalitnych mecičoch.
A neskusal si to este osetrit nejakym solarnym panelom co by ti aspon ako tak dobijal baterku ked stojis.
Ale idem si uz aj ja daco poriesit len som to chcel vidiet.
Spolujazdcov aibag mam vystreleny tak miesto na to by som uz mal. :palec
ta sedmicka navigator ma uz lepsie vykryte SK ja mam poslednu verziu setstky a tam to je na 48 perc.
Naposledy upravil miko613 dňa Sob Sep 20, 2008 10:30 am, celkovo upravené 1
Xedosik to je V6 ako ináč.Ale uz nie sú dva.
Obrázok užívateľa
miko613
Komunikátor
 
Príspevky: 769
Registrovaný: Sob Aug 04, 2007 10:56 pm
Bydlisko: Kežmarok,SLOVAKIA
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod miko613 » Sob Sep 20, 2008 10:28 am

Carputer píše:Základní deska je Intel MB BLKD201GLY2A Little Valley s integrovaným procesorem Celeron 1,3GHz http://www.softcom.cz/produkt/intel-mb-blkd201gly2a/lttle-valley-2/uatx/langaddr2-bulk/?flist=1. Výdrž bez nastartovaného motoru jsem nezkoušel. Těžko říct. V tom zdroji je nějaká ochrana proti vybití baterie na principu měření napětí v baterii. Takže pokud napětí klesne pod určitou mez, carputer se vypne, takže k úplnému vybití baterie nedojde...



Pozeral som na tu dosku tak to by bez problemov voslo.Ale neprehrieva sa ti to ked to mas blizko vyduchu na kurenie?
A vsetky programy ovladas cez dotykovy displej myslim hlavne na Windows.
K tomu HDD.Dokaze ta doska botovat aj z USB? Napadlo ma pouzit miesto HDD USB Kluc a nainstalovat system na neho,predsa nema ziadne mechanicke suciastky ako HDD len neviem ako by to bolo rychlostou?

DIKY.
Xedosik to je V6 ako ináč.Ale uz nie sú dva.
Obrázok užívateľa
miko613
Komunikátor
 
Príspevky: 769
Registrovaný: Sob Aug 04, 2007 10:56 pm
Bydlisko: Kežmarok,SLOVAKIA
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod TomAnt » Sob Sep 20, 2008 12:09 pm

Carputer, posli vsetko co uznas za vhodne na mazdaklub@mazdaklub.sk
text prosim tak, aby som vedel kam patri ktora fotka. Fotky prosim zvlast.
Vdaka.
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Carputer » Sob Sep 20, 2008 1:39 pm

miko613: K tomu přehřívání. Myslím, že to hrozí hlavně v létě. Když je auto na slunci může teplota uvnitř dosáhnout bez problémů 40-60°C a na stejnou teplotu jsou rozehřáté i okolní předměty. Takže v tomto případě umístění u výdechu klimatizace napomůže rychlejšímu ochlazení carputeru. V zimě při topení to bude mít zřejmě opačný efekt. Jak moc velký vliv to bude mít se uvidí. V přední části case jsou dva větráky, takže proudění vzduchu uvnitř je zajištěno. Mám naistalovaný i program SpeedFan, který měří teplotu procesoru, hdd, apod. Zatím jsem to ale moc nesledoval...
Na ovládání základních funkcí stačí bez problémů dotykový displej. Když jsem to dával dohromady, tak jsem si samozřejmě pro usnadnění práce připojil myš i klávesnici.
Jestli umí deska bootovat i z USB nevím, ale určitě by to dost zpomalilo celé PC. Pevný disk dokáže číst dat rychlostí víc jak 50MB/s, kdežto lepší flashdisky sotva 20MB/s. Navíc HDD nabízí větší kapacitu za méně peněz - 80GB cca 1000Kč. Poškození otřesy se zas tak moc nebojím, protože u notebooků také není o otřesy nouze a fungují bez problémů. A i kdyby náhodou - disk je 2 roky v záruce, takže reklamace a data mám i ve stolním PC, takže bych akorát přeinstaloval Win a znovu nahrál data...
DVD mechaniku zatím nemám, ale v horní části case je pro ni připraveno místo (viz. obrázek carputeru pod sedadlem). Musí to být slim mechanika pro notebooky, nejlépe "slot loaded" - jako u autorádia, bez vyjížděcí plotny. Taky je možné koupit externí USB mechaniku a umístit ji na libovolném místě v autě.
TomAnt: OK, dám to dohromady a co nejdřív pošlu.
Carputer
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Sep 18, 2008 8:03 pm

Poslaťod marclucpicard » Str Okt 22, 2008 12:17 pm

Ak by si potreboval DVD combo mechaniku do notebooku tak jednu navyse mam a je mi nanic takze Ti ju mozem poslat ak mas zaujem. Je to original mechanika z NB DELL Latitude D620 - Toshiba len cislo si teraz nepametam. Nie je samozrejme sloted in ale s vysuvom. Tiez by som bral taky PC v mojej M6-ke. Vynikajuca praca :palec :palec :palec
M6 GG 2.3L - moj dlhorocny sen ktory sa mi splnil 7.6.07
Obrázok užívateľa
marclucpicard
Prispievateľ
 
Príspevky: 422
Registrovaný: Str Okt 17, 2007 9:56 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod marclucpicard » Pon Okt 27, 2008 11:45 am

tak toto som prave nasiel na webe a mne to pripada velice super :-)

http://www.dvdradia.sk/product_info.php?products_id=119

Co na to poviete?
M6 GG 2.3L - moj dlhorocny sen ktory sa mi splnil 7.6.07
Obrázok užívateľa
marclucpicard
Prispievateľ
 
Príspevky: 422
Registrovaný: Str Okt 17, 2007 9:56 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Carputer » Štv Okt 30, 2008 11:18 am

Díky za nabídku, ale o dvd mechanice zatím neuvažuju.

Taky jsem o tomto uvažoval. Tehdy to byla ještě starší verze, která neměla tolik funkcí. Ale nemohl jsem to nikde sehnat, v ČR/SR to vůbec nebylo. Jdi do toho a pak můžem porovnávat... :o)
Carputer
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Sep 18, 2008 8:03 pm

Poslaťod marclucpicard » Uto Nov 04, 2008 12:18 pm

No praveze som sa zacal o to zaujimat a zistil som ze sa to da kupit priamo od cinanov o polovicu lacnejsie asi za 590USD + cesta :-)
M6 GG 2.3L - moj dlhorocny sen ktory sa mi splnil 7.6.07
Obrázok užívateľa
marclucpicard
Prispievateľ
 
Príspevky: 422
Registrovaný: Str Okt 17, 2007 9:56 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod jelineko » Štv Nov 20, 2008 1:23 pm

noo.. penká práca. O instalacii pc do auta som premyslal tiez uz skor, ale namiesto zostavovania pc v sasi by som zvolil skor nejaky starsi notebook. Kludne by mohl byt s poskodenym displayom. Na ebay som ich nasiel stovky a za celkom dobre ceny. Tj. od 2 do 5 tisic uz za tie vykonnejsie/Dvojjadrovy proc, 1GB RAM, 160GB disk/. Odpadla by teda potreba instalovat menic napatia a myslim ze by to malo i celkovo mensiu spotrebu. Staci natiahnut 12V do cigaretoveho zapalovaca a frcis... a nehovoriac o tom, ze komponenty v notebooku predsa len lepsie znasaju chvenie a narazy. Co si tom myslite?
Mazda 6 2.0 CD
jelineko
Čitateľ
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon Feb 18, 2008 1:34 pm

Ďalší

Späť na Auto HiFi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť