Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Svietivosť hodín

Elektrika, Audio a veci s tým súvisiace - návody a vyriešené veci.

Moderátor: George

Svietivosť hodín

Poslaťod mato99 » Sob Júl 05, 2008 5:28 pm

Chcem sa opýtať či sa dá zmeniť svietivosť hodín na Mazde 323 BG r.v.93. Po zasvietení stretávacích svetiel sa zníži svietivosť o polovicu a ja by som chcel aby svietivosť ostala a neznižovala sa. Vie mi niekto poradiť čo mám urobiť?
mato99
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon Feb 21, 2005 9:52 pm
Bydlisko: Prievidza

Poslaťod dopr » Sob Júl 05, 2008 5:53 pm

dobry napad, ale v noci te to bude rusit. V podstate je osvetleni tech hodin dobre vymyslene, protoze v dobe vyroby se (pokud vim) nikde na svete nesvitilo povinne celorocne ve dne. Tudiz ve dne, kdy se jezdilo s vypnutymi svetly clovek dobre videl cas a v noci, kdy zapnul svetla se hodiny ztlumily a nerusily.
Nejlepsi reseni by bylo napojit to stmivani treba na tlacitko, abys mohl regulovat osvit v noci.
.: MX-5_NB, 1.8, 103kW/140 HP, L.S.D, 6 gears, Nardi Torino :. Obrázok
Obrázok užívateľa
dopr
Forum Guru
 
Príspevky: 1234
Registrovaný: Uto Jún 26, 2007 4:49 pm
Bydlisko: Senetářov, BRNO
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod TomAnt » Sob Júl 05, 2008 6:50 pm

Na Xedose je ten potenciometer stmievania osvetlenia spraveny tak, ze poslednych par mm otocenia rozsvieti tieto veci naplno aj ked clovek zapne svetla. Inac sa to stmieva na polovicu ako je spomenute. Akurat si to clovek vie tym, ze to dotoci nadoraz, pridat na full uroven. Mozno je to len v tom koliesku (ovladani), mozno by stalo za uvahu to vyskusat.
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod mato99 » Sob Júl 05, 2008 8:08 pm

Len by som musel vedieť aký potenciometer treba na to použiť.
mato99
Čitateľ
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon Feb 21, 2005 9:52 pm
Bydlisko: Prievidza

Poslaťod MiH » Sob Júl 05, 2008 8:20 pm

Jas na 323F BG sa v hodinach reguluje skokovo. Ak chces aby ti stale svietili na plny jas staci vyskrutkovat jedinu skrutku zozadu na budikoch. Pokial dobre pamatam, tak hodiny su priskrutkovane 4 skrutkami (ktore zaroven sluzia ako kontakty) oznacenymi nejako takto: GND, Vbat (trvalych 12V), Ign (12V zo zapalovania), ILM (podsvietenie) - prave tuto odskrutkuj.
-------------------------------------------
Xedos 9, 2.5i, 24V, modrý sedan - už našťastie minulosť
323F BG, 1.6i, 16V, červená žmurkačka / jeden nejaponský "traktor" na naftu
Obrázok užívateľa
MiH
VIP 2006
 
Príspevky: 135
Registrovaný: Uto Dec 13, 2005 12:00 am

Poslaťod miko613 » Sob Júl 05, 2008 8:42 pm

TomAnt mas dobry napad ale nevie niekto nejaku jednoduchu schemu na automaticke stmievanie?vrazil by som to miesto povodneho potenciometra a hotovo.
Xedosik to je V6 ako ináč.Ale uz nie sú dva.
Obrázok užívateľa
miko613
Komunikátor
 
Príspevky: 769
Registrovaný: Sob Aug 04, 2007 10:56 pm
Bydlisko: Kežmarok,SLOVAKIA
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod dopr » Sob Júl 05, 2008 9:05 pm

a co to treba nejak napojit na stmivani budiku a ovladacu, ktere tam je standartne ? Nevim, nerozumim elektrotechnice, jen me to napadlo :o)
.: MX-5_NB, 1.8, 103kW/140 HP, L.S.D, 6 gears, Nardi Torino :. Obrázok
Obrázok užívateľa
dopr
Forum Guru
 
Príspevky: 1234
Registrovaný: Uto Jún 26, 2007 4:49 pm
Bydlisko: Senetářov, BRNO
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod MiH » Sob Júl 05, 2008 9:14 pm

Este raz... funguje to skokovo lebo je to tak navrhnute. Tzn., akonahle je na kontakte ILM napatie hodiny idu polovicnym jasom. Mozete si tam dat osobitne mechanicky spinac, alebo automaticky spinac reagujuci na osvetlenie tak ako to maju moderne auta ci mobilne telefony (fotobunka, foto odpor, fototranzistor...).
Plynulu regulaciu dosiahnete iba zlozitejsiu upravou samotnych hodin (ano samozrejme da sa to - experimantalne som sa s tym hral, nakoniec zavrhol)... :)

PS: Autor sa v prvom prispevku pyta ako to vypnut a v mojom prispevku je odpoved na jeho otazku.
-------------------------------------------
Xedos 9, 2.5i, 24V, modrý sedan - už našťastie minulosť
323F BG, 1.6i, 16V, červená žmurkačka / jeden nejaponský "traktor" na naftu
Obrázok užívateľa
MiH
VIP 2006
 
Príspevky: 135
Registrovaný: Uto Dec 13, 2005 12:00 am

Späť na Elektrika, Audio

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron