Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

(ne)slušný vodič

Oficiálne aj neoficiálne. Máte nápad ako obohatiť MazdaKlub.sk web? Nové rubriky? Postrehy?

Re: (ne)slušný vodič

Poslaťod Kris » Štv Feb 19, 2009 3:44 pm

My len chceme vediet preco to tam spada, zatial si nam to nijako nezdovodnil - len nam pises ze hento a tamto.....vobec nechapem v com je taky problem.
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod TomAnt » Štv Feb 19, 2009 3:50 pm

Mikey, preco sa rozculujes? Len preto ze niekto si dovolil mat nejaku pochybnost?
Ja to tu sledujem a nahodou je to celkom zaujimava diskusia, len neviem preco si ju akurat ty beries osobne.

Osobne sa mi to tiez sedliackym rozumom nepozdava, ze SPZ je osobny udaj (dovody uz tu boli nacrtnute). A stale som cakal, ze dostaneme k tomu nejake vysvetlenie. Ale stale ziadne nevidim, takze aj ja mam osobne stale pochybnosti o tom, ci SPZ je osobny udaj. Samozrejme, rad sa dozviem nieco nove, takze stale na to objasnenie, inymi slovami vyklad zakona, cakam.

Len si tak rypnem, SPZ autobusu je osobny udaj koho?
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Mikey626 » Štv Feb 19, 2009 4:07 pm

@Tomas autobus nieje vo vlastnictve fyzickej osoby (ak sa bavime napr. o MHD). Ten §3 hovori o fyzickych osobach.

@Kris SPZ je jedinecny a jednoznacny identifikator konkretnej fyzickej osoby, pokial sa nachadze na vozidle v jej vlastnictve (firemne auta su ina kategoria) rovnako ako rodne cislo, cislo OP atd atd. Na to aby niekto tieto udaje pouzil musi mat tvoj pisomny suhlas.

@Rainbow ked zverejnis len meno z telefoneho zoznamu o nic nejde, pretoze meno samo o sebe nieje jedinecne. Pokial by si zverejnil z toho zoznamu aj doplnujuci udaj, podla ktoreho sa osoba da identifikovat (adresa, tel cislo) potom ano porusil by si zakon.

Tiez mam sedliacky rozum a prave preto som si to overil u pravnika. Spytal som sa jednoducho ci je SPZ osobny udaj a ci sa nanho ten zakon vztahuje. Odpoved bola jednoznacna "Ano". Sorry guys ale fakt neviem co viac o tom potebujete vediet/dokazovat.
Driving Xedos is like flying without taking off...
Obrázok užívateľa
Mikey626
VIP 2009
 
Príspevky: 725
Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 2:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod TomAnt » Štv Feb 19, 2009 4:23 pm

No, odrazme sa teda od toho, co si napisal, ze k menu treba dalsi subor udajov, aby to bol osobny udaj. Ano, presne takyto je vyklad zakona.

Otazne je potom, ci naozaj SPZ je SAMOSTATNE AKCEPTOVATELNY jedinecny udaj na to, aby mohla byt identifikovana nejaka osoba (ze mozes na niekoho ukazat ze ON). Pokial som to onehda studoval, takymto niecim je FOTOGRAFIA (ale aj tu treba geograficky vymedzit, cize ani ta nie je samostatna dostatocna ako osobny udaj), a potom biometricke udaje, ako su daktyloskopicke odtlacky a DNA.

Obavam sa, ze SPZ auta nie je ani zdaleka na urovni DNA, ci odtlackov prsta, ba ani na urovni fotografie, a teda si myslim, ze nie je osobnym udajom.

Inymi slovami, len na zaklade SPZ auta NEDOKAZES 100% URCIT OSOBU, nech uz ide o cokolvek. To by predsa pred sudom stacila SPZka auta ako dokaz proti (komu?) majitelovi auta napriklad, ze vylupil pumpu. A to vsetci dobre vieme ze nestaci. Z toho vyplyva, ze SPZ (spravne ECV) nie je osobnym udajom.

Tolko z mojho amaterskeho pravneho pohladu.
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod leichnam » Štv Feb 19, 2009 4:24 pm

Dobre vy amatéri, mna vaša ŠPZ nezaujíma, je to reklama alebo nie? :lol
Diagnostika, upravy a opravy DPF, nahradne diely a servis BA-TT-NR
Obrázok užívateľa
leichnam
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 6662
Registrovaný: Sob Máj 26, 2007 7:06 pm
Bydlisko: †††campo santo†††

Poslaťod TomAnt » Štv Feb 19, 2009 4:27 pm

Mikey626 píše:@Kris SPZ je jedinecny a jednoznacny identifikator konkretnej fyzickej osoby, pokial sa nachadze na vozidle v jej vlastnictve...

Tu je prave to jadro problemu. Z fotografie nedokaze nikto povedat
1. ze ta SPZ je naozaj fyzicky na tom vozidle, na ktorom ma byt (predpokladam ze na fotkach VIN nie je)
2. a ze ta fotka vobec akokolvek suvisi s majitelom vozidla
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Mikey626 » Štv Feb 19, 2009 4:33 pm

Spravne, SPZ niej na urovni DNA, alebo odtlackov prstov, ale o com sa bavime? Ten §3 predsa jasne hovori aj o NEPRIAMOM urceni osoby. Dokazes podla SPZ urcit vlastnika vozidla? No samozrejme ze mozes, o tom predsa tie ciselka a pismenka su.

K tomu jadru problemu to uz trosku zavana konspiraciou nie? Budeme sa hrat ci to niekto upravil PhotoShopom? to snad nemyslis vazne...
1. preco sem pleties VIN? ako to suvisi s fyzickou osobou?
2. SPZ je naviazana na fyzicku osobu vlastnika vozidla.

Ale mozme sa tu natahovat do nekonecna Gents, pointa je v tom, ze podla ECV dokazes urcit vlastnika vozidla a teda je to nepriama identifikacia fyzickej osoby... znovu.. o com sa bavime?
Driving Xedos is like flying without taking off...
Obrázok užívateľa
Mikey626
VIP 2009
 
Príspevky: 725
Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 2:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Rainbow » Štv Feb 19, 2009 4:40 pm

Tak napriklad s tym telefonnym zoznamom je to takto:
(4) Ďalej bez súhlasu uvedeného v odseku 1 možno osobné údaje spracúvať len vtedy, ak
...
e) sa spracúvajú už zverejnené osobné údaje; v týchto prípadoch treba osobné údaje náležite
označiť,

Takze udaje v telefonnom zozname moze spracovavat kazdy, lebo su zverejnene. Napriek tomu, ze su to osobne udaje.
Mazda 323 BA 3HB, Z5
Obrázok užívateľa
Rainbow
Forum Guru
 
Príspevky: 1837
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 9:52 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Mikey626 » Štv Feb 19, 2009 4:51 pm

Rainbow tvoj priklad mal point (pre mna), takze som volal znovu toho pravnika a citujem co povedal:

"Spracovavanie udajov nieje to iste ako svojvolne uverejnovanie, su to dva rozlicne pojmy. Do telefoneho zoznamu sa tiez clovek nedostane bez jeho suhlasu".

hmm asi vam zacnem tie konzultacie fakturovat :ho:
Driving Xedos is like flying without taking off...
Obrázok užívateľa
Mikey626
VIP 2009
 
Príspevky: 725
Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 2:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod leichnam » Štv Feb 19, 2009 4:59 pm

Spadla hruška zelená, rozbila si kolená, teraz plače na zemi, dobrú radu dajte mi. :soky:
Diagnostika, upravy a opravy DPF, nahradne diely a servis BA-TT-NR
Obrázok užívateľa
leichnam
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 6662
Registrovaný: Sob Máj 26, 2007 7:06 pm
Bydlisko: †††campo santo†††

Poslaťod Mikey626 » Štv Feb 19, 2009 5:02 pm

leichnam píše:Spadla hruška zelená, rozbila si kolená, teraz plače na zemi, dobrú radu dajte mi. :soky:


jedina dobra vec co hruska moze spravit je "vypalit" sa na Vilmos Palinku :ho:
Driving Xedos is like flying without taking off...
Obrázok užívateľa
Mikey626
VIP 2009
 
Príspevky: 725
Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 2:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod leichnam » Štv Feb 19, 2009 5:03 pm

Ja vám vypálim tento thread, jasne som sa pýtal na reklamu nie na vaše bláboly o špztkách, stejne najväčšieho má Ezop, tak si to nedokazujte :o)
Diagnostika, upravy a opravy DPF, nahradne diely a servis BA-TT-NR
Obrázok užívateľa
leichnam
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 6662
Registrovaný: Sob Máj 26, 2007 7:06 pm
Bydlisko: †††campo santo†††

Poslaťod TomAnt » Štv Feb 19, 2009 5:06 pm

Mikey626 píše:Dokazes podla SPZ urcit vlastnika vozidla? No samozrejme ze mozes, o tom predsa tie ciselka a pismenka su.


To ano ale, v suvislosti s problemom, ktory tu riesime si dovolim odcitovat z daneho zakona:
***
§ 2a
Tento zákon sa nevzťahuje na ochranu osobných údajov, ktoré
a) spracúva fyzická osoba pre vlastnú potrebu v rámci výlučne osobných alebo domácich
činností, ako je vedenie osobného adresára alebo korešpondencia,
b) boli získané náhodne bez predchádzajúceho určenia účelu a prostriedkov spracúvania,
bez zámeru ich ďalšieho spracúvania v usporiadanom systéme podľa osobitných kritérií a
nie sú ďalej systematicky spracúvané.

***

Domnievam sa, ze fotografie uverejnovane na tom portali nie su zozbieravane za ucelom ich spracuvania v systeme podla kriteria "majitel vozidla" a teda ich mozme povazovat za ziskane nahodne bez predchadzajuceho urcenia ucelu, a teda sa na tu SPZ v tomto pripade tento zakon nevztahuje.

Mozme sa zacat bavit o tom kto komu ma platit za konzultacie :ho: , ale vo finale by to bolo aj tak na rozhodnuti sudu kto ma pravdu.
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Mikey626 » Štv Feb 19, 2009 5:18 pm

presne k tejto citacii som sa uz tiez vyjadroval o par prispevkov skorej :spik2

Samozrejme ako pises vo finale je to o rozhodnuti sudu tam nieje o com...

za 12 minut nas pravnik odchadza domov, ziadne dalsie overene veci uz teda nenapisem, takze nahvrhujem to tu cele uzavriet, kazdy si z toho zoberie co chce a smitec.
Driving Xedos is like flying without taking off...
Obrázok užívateľa
Mikey626
VIP 2009
 
Príspevky: 725
Registrovaný: Sob Dec 08, 2007 2:58 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod fantozzi » Pia Mar 27, 2009 2:27 pm

zhodou nahod som sa kedysi davno zucastnil skolenia k zakonu o ochrane osobnych udajov a ako "všeobecne použiteľný identifikátor" tam bolo prezentovane najma rodne cislo v spojeni s dalsimi udajmi (napr. ekonomickymi - potvrdenie o mzde, vizualnymi - fotografia, video apod.) - nechcem sa teda pasovat zo odbornika co sa tohto zakona tyka (skor som len tak "siel okolo" :ho: ), ale tiez sa mi nezda, ze by evidencne cislo bolo osobnym udajom...
Obrázok užívateľa
fantozzi
VIP 2009
 
Príspevky: 428
Registrovaný: Uto Aug 09, 2005 11:01 am
Bydlisko: Bratislava-Trnava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Mazdaklub

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron