Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Jak brzdit v zimě a když zima ještě jen klepe na dveře

Prišli ste na dobrú vec? Podeľte sa s vašou skúsenosťou s ostatnými...

Poslaťod Kubis » Štv Nov 16, 2006 9:23 pm

otto píše:to Kubis
no jo, ale řídící jednotka má informace o rychlosti od otáčejících se kol, takže zase 0. Šlo by to kdyby byla rychlost snímána radarem.

jo a prave to ze snima kolo ktere se toci 40 km/h a najednou jede 0 km/h je to že to pozna...prostě ze 40 se nemuze najednou zastavit a tak pozna ze ma sepnout
ObrázokObrázok Chceš si žit jako prase v žite??? Bud sviňe!!!
Audi A6 Avant 2,5TDi QUATTRO
Obrázok užívateľa
Kubis
VIP 2007
 
Príspevky: 1600
Registrovaný: Ned Mar 06, 2005 2:30 pm
Bydlisko: Ostrava, CZ
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Poslaťod otto » Pon Nov 20, 2006 3:55 pm

Kubis píše:
otto píše:to Kubis
no jo, ale řídící jednotka má informace o rychlosti od otáčejících se kol, takže zase 0. Šlo by to kdyby byla rychlost snímána radarem.

jo a prave to ze snima kolo ktere se toci 40 km/h a najednou jede 0 km/h je to že to pozna...prostě ze 40 se nemuze najednou zastavit a tak pozna ze ma sepnout


takže když se budu snažit sjet z umrzlého kopce tak to mám nejdřív rozet na 40 ?
otto
Opytovateľ
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Ned Júl 09, 2006 7:22 pm

Poslaťod misko42 » Pon Nov 20, 2006 3:57 pm

Kubis píše:jo a prave to ze snima kolo ktere se toci 40 km/h a najednou jede 0 km/h je to že to pozna...prostě ze 40 se nemuze najednou zastavit a tak pozna ze ma sepnout


tak ja som nedavno isiel nejak cca 20 km/h po zladovatelomkuuusku a ABS fungovalo,vedelo co ma robit

FERRARI fan
Obrázok užívateľa
misko42
VIP 2007
 
Príspevky: 3631
Registrovaný: Pia Jún 23, 2006 10:23 am
Bydlisko: NR

Poslaťod Koudy » Pon Nov 20, 2006 4:13 pm

otto píše:
Kubis píše:
otto píše:to Kubis
no jo, ale řídící jednotka má informace o rychlosti od otáčejících se kol, takže zase 0. Šlo by to kdyby byla rychlost snímána radarem.

jo a prave to ze snima kolo ktere se toci 40 km/h a najednou jede 0 km/h je to že to pozna...prostě ze 40 se nemuze najednou zastavit a tak pozna ze ma sepnout


takže když se budu snažit sjet z umrzlého kopce tak to mám nejdřív rozet na 40 ?


Promiň, ale to si děláš srandu a nebo to myslíš vážně?
4x4 na cestě...
Obrázok užívateľa
Koudy
VIP 2008
 
Príspevky: 1486
Registrovaný: Uto Nov 04, 2003 11:10 pm
Bydlisko: Moravské Budějovice

Poslaťod otto » Pon Nov 20, 2006 5:31 pm

možná jsem trochu natvrdlej, možná to funguje, ale vysvětlete mi technicky prosím, odkud to auto bere informaci že jede a že má pumpovat ABS, když stojí všechny 4 kola :(
otto
Opytovateľ
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Ned Júl 09, 2006 7:22 pm

Poslaťod Kubis » Pon Nov 20, 2006 6:47 pm

otto píše:možná jsem trochu natvrdlej, možná to funguje, ale vysvětlete mi technicky prosím, odkud to auto bere informaci že jede a že má pumpovat ABS, když stojí všechny 4 kola :(

jestli sis nevšiml tak těch 40km/h byl jenom přiklad
prostě řidici jednotka ABS snima rychlost automobilu a je jasne že auto nemuže zastavit na 1 cm, takže vi že to auto se dostalo do smyku, ja nevim jak ti to už napsat....
ObrázokObrázok Chceš si žit jako prase v žite??? Bud sviňe!!!
Audi A6 Avant 2,5TDi QUATTRO
Obrázok užívateľa
Kubis
VIP 2007
 
Príspevky: 1600
Registrovaný: Ned Mar 06, 2005 2:30 pm
Bydlisko: Ostrava, CZ
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Poslaťod Kubis » Pon Nov 20, 2006 6:48 pm

misko42 píše:
Kubis píše:jo a prave to ze snima kolo ktere se toci 40 km/h a najednou jede 0 km/h je to že to pozna...prostě ze 40 se nemuze najednou zastavit a tak pozna ze ma sepnout


tak ja som nedavno isiel nejak cca 20 km/h po zladovatelomkuuusku a ABS fungovalo,vedelo co ma robit

jo však 40 km byl přiklad, ono to snima dokud auto nestoji...dneska už jsou ty systemy joo promyšlene....
ObrázokObrázok Chceš si žit jako prase v žite??? Bud sviňe!!!
Audi A6 Avant 2,5TDi QUATTRO
Obrázok užívateľa
Kubis
VIP 2007
 
Príspevky: 1600
Registrovaný: Ned Mar 06, 2005 2:30 pm
Bydlisko: Ostrava, CZ
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Poslaťod otto » Pon Nov 20, 2006 6:48 pm

otto
Opytovateľ
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Ned Júl 09, 2006 7:22 pm

Poslaťod Kubis » Pon Nov 20, 2006 6:54 pm

otto píše:dík

copak? konečně pochopil?
ObrázokObrázok Chceš si žit jako prase v žite??? Bud sviňe!!!
Audi A6 Avant 2,5TDi QUATTRO
Obrázok užívateľa
Kubis
VIP 2007
 
Príspevky: 1600
Registrovaný: Ned Mar 06, 2005 2:30 pm
Bydlisko: Ostrava, CZ
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Poslaťod Kris » Pon Nov 20, 2006 7:13 pm

otto píše:možná jsem trochu natvrdlej, možná to funguje, ale vysvětlete mi technicky prosím, odkud to auto bere informaci že jede a že má pumpovat ABS, když stojí všechny 4 kola :(


Odtial ze >>> ked sa auto hybe a sucasne kolesa stoja .znamena to ze je v smyku..avsak to neznamena ze neposobi ziadna sila na kolesa...posobi trecia sila vozovky ktora ma snahu dostat sa von zo smyku tym ze drhne povrch pneumatik...to jest ze ich chce roztocit cv smere jazdy .avsak nejde to lebo su zabrzdene..kedze vsak snimac eviduje ze je vozovkou vyvijany tlak na pneumatiky..znamena to ze auto sa hybe..hoci kolesa stoja..takze ABS brzdu pusti pretoze z toho je jasne ze je v smyku...kolesa sa roztocia..akonahle sa tocia .aty mas stisnutu brzdu ..zacne abs zase brzdit az do chvile kym kolesa nestoja..a tak stale dokola az kolesa stoja a zuz aj auto konecne stoji..v tej chvili uz vsak nie je tlak na pneumatika roztocituic lebo auto stoji...cize abs sa uvolni a ked mas stale stisnutu brzdu tka tak rposte drzi ..neni odblokovana abskom pretoze platia obe veci >> a to ze je zabrzdene a auto stoji.
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Bootleg » Pon Nov 20, 2006 7:17 pm

Kazde koleso ma na svojom naboji ozubenie, pri ktorom je snimac ABS. Pracuje to na el-magnetickom principe. Snimac snima ozubenie, teda je to nieco ako binarny kod 0,1,0,1,0,1, pricom 0 je medzera a 1 je samotny zub na ozubeni. Takto to ide rychlo za sebou.

Teraz si predstav situaciu, ze ides po ceste napr. 30 kmh po miernom lade a skoci ti dieta do cesty. Reakcia - dupnes na brzdu a kolesa sa zablokuju na cas, ktory skoro nepostrehnes. Snimac zisti, ze frekvencia striedania "0,1,0,1" sa prudko zmenila, elektronika to vyhodnoti ako zablokovane koleso a vysle signal brzdovej jednotke ABS, ktora nasledne bude do daneho miesta pumpovat v intervaloch brzdovku, tym padom dobrzdis na nezablokovanom kolese.

Taku ABS jednotku mozes vidiet v mojom inzerate, je tam na predaj.. :wink

Snazil som sa jednoducho, experti, radsej sa nesmejte..
Bootleg
NadMazďák
 
Príspevky: 8488
Registrovaný: Uto Mar 18, 2008 8:07 pm

Poslaťod TomAnt » Pon Nov 20, 2006 7:26 pm

Podla mna si to napisal velmi zrozumitelne...

dalo by sa to aj tak, ze kolesa sa mozu zastavit analogovo, nie digitalne :ho:
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Gib » Str Nov 22, 2006 11:17 pm

Ja len k tomu brzdeniu v zime - vseobecne.
Ak opomenieme extremne pripady skocenia dietata ci srnky do cesty atd ... tak moj nazor je, ze by kazdy mal jazdit tak, aby na brzdy v zime najradsej zabudol. Vazne, malo by sa jazdit tak, aby si nemusel(a) nikdy prudko brzdit, ale brzdit hlavne motorom a jemne pribrzdovat. Da sa to, naozaj - vyskusane velakrat v meste aj na dialnici!
Takze v zime a specialne na zasnezenej vozovke, nikdy nebrzdit cisto len brzdami (nikdy nevyradit rychlost) ale hlavne motorom. Viem, nic pre sportovcov, ale takto nerozmlatis svoje a ani ineho auto, pripadne nieco este horsie. Dolezite je predvidat, citat jazdu ostatnych a predvidat co urobia (havne na dialnici) a podla toho jazdu prisposobit. 8-)

Tagasitaghle :mrk
Mazda 6 2.0i F/L 108kW Mio C520 iGO8
I don't wanna change the world, I don't want the world to change me!
Obrázok užívateľa
Gib
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2110
Registrovaný: Ned Aug 06, 2006 9:40 pm
Bydlisko: Rodná hruda

Poslaťod Doktor » Štv Nov 23, 2006 12:47 am

Športovci nikdy nejdu cez zákrutu s vyradenou rychlosťou a nohou na brzde, ale so zaradenou 3-4 a nohou na plyne. :spik2
Caterham CSR R500
Obrázok užívateľa
Doktor
VIP 2013
 
Príspevky: 6540
Registrovaný: Pon Okt 04, 2004 2:02 pm
Bydlisko: Praha, Bratislava, United Kingdom

Poslaťod Gib » Pia Nov 24, 2006 12:13 am

Doktor píše:Športovci nikdy nejdu cez zákrutu s vyradenou rychlosťou a nohou na brzde, ale so zaradenou 3-4 a nohou na plyne. :spik2

Jasne, nemal som na mysli prave jazdu do zakruty ale napriklad pripad, ked prichadzas na krizovatku na cervenu :mrk
Mazda 6 2.0i F/L 108kW Mio C520 iGO8
I don't wanna change the world, I don't want the world to change me!
Obrázok užívateľa
Gib
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2110
Registrovaný: Ned Aug 06, 2006 9:40 pm
Bydlisko: Rodná hruda

PredchádzajúciĎalší

Späť na Tipy a triky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť