Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Jak brzdit v zimě a když zima ještě jen klepe na dveře

Prišli ste na dobrú vec? Podeľte sa s vašou skúsenosťou s ostatnými...

Jak brzdit v zimě a když zima ještě jen klepe na dveře

Poslaťod EDU » Pia Nov 10, 2006 1:04 am

Chtel bych se tady pobavit o technice brzdeni, kdyz se neocekavane meni povrch. Jak jsem na toto prisel? Jednoduse jsem si vsiml ze casteji nez obvykle se mi stane, ze dobrzdovani konci smykanim prednich kol. Vsiml jsem si ze se to nedeje jen me majde, ale i jine auticka v tomto obdobi jaksi nedobrzduji tak jak si ridici tech aut predstavuji.

Jaka je tedy spravna technika zkroceni auta v momente, kdyz potrebuju stat, a autu se jeste porad nechce? Predpokladam ze dobrzdovani motorem je spravne, ale v jistem momente je samotne zastaveni auta uz jenom na brzdach. A v tom momente se predni kola zastavuji a auto se proste klouze (OK ABS ktere nemam zaridi aby se kola protacela, ale presto auto nezastavi na miste). Je lepsi nechat motor "v zaberu" s tim ze pomuze kola udrzet aby se tocili a nezablokovali se, nebo proste se spojkou na podlaze se pokouset simulovat (jak je to moc uspesne??..) funkci ABS?

Dik za prispevky k teme, flame na tema SUPER PNEU a SUPER ABS a nevim jakem SUPER jeste si prosim nechte :suns
Mazda 5 1,8i TX
626 GE HB - Comprex
Obrázok užívateľa
EDU
Forum Guru
 
Príspevky: 1563
Registrovaný: Str Jan 04, 2006 6:30 pm
Bydlisko: Děčín

Poslaťod Kris » Pia Nov 10, 2006 3:05 am

Okrem nohou simulovaneho ABS ma nic nenapada. :skler
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Pavel Rittich » Pia Nov 10, 2006 7:44 am

626 je relativně těžký vůz, ta moje nemá ABS, takže má snahu pokračovat i když už kola stojí. Proto brzdím motorem, v poslední fázi brzdou, ale to už vyšlapuju spojku. Vždycky si nechávám dost velký odstup za autem, co jede přede mnou, abych měl na brždění prostor. Na namrzlé nebo vlhké vozovce dobržďuju přerušovaně - těsně než se začnou kola smýkat brzdu pustím a znovu šlapu. Když jedu z dlouhého kopce (mám ho na cestě do práce) nechám zařazemou rychlost, ale současně "pumpuju". Pro auta za mnou je to jasný signál, aby se mi nelepila na zadek.
Obrázok užívateľa
Pavel Rittich
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2345
Registrovaný: Štv Júl 15, 2004 2:34 pm
Bydlisko: Ústí nad Orlicí

Poslaťod whitex » Pia Nov 10, 2006 11:51 am

Na GE ABS mám, takže tam jsem si problému s brzděním snad nikdy nevšiml (kromě zvlněných kotoučů :( )...

Na BA ale ABS není a přitom brzdy na BA mi přijdou dost "neučinné" - prostě cokoli jiného v čem jsem jel brzdilo daleko lépe (kromě shade).
Výsledek je, že v jedné "nepěkné situaci" jsem při bzdění (dobrzďování) smýknul přední kola - v tu chvíli jsem jel asi ještě 30-40km/h...

- Asi mi tenkrát pomohlo že jsem brzdil i očima... :jamaica
Obrázok
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod Šeďa » Pia Nov 10, 2006 12:13 pm

Zrovna minulej pátek, když u nás zrovna napadl první sníh, se kolega z práce hezky vyškolil v brždění. Vyjeli jsme do kopce a na horizontu před náma jel 405 Peugeot - ten si to dával pěkně v klidu a z kopce už jel pomalinku. Ne tak my, takže sme ho rychle dojeli - už to byla chyba - a pak kolega prostě dupnul na brzdy a držel. Potom už sme se z kopce valili jak na sáních v neovladatelným autě, samozřejmě sme bouchli do Peugeota a ještě nás to málem odhodilo do protisměru pod nákladák, kterej si to hrnul do kopce. Zkrátka trocha adrenalinu po cestě do práce. Kolega má rozflákanej předek Astry a do práce nás teď vozím já.
Ještě že nesněží. :suns
Obrázok užívateľa
Šeďa
Prispievateľ
 
Príspevky: 316
Registrovaný: Pon Apr 03, 2006 9:56 am
Bydlisko: Bystřice pod Hostýnem

Poslaťod VasekM » Pia Nov 10, 2006 2:11 pm

Můžu doporučit dobrou akci, která se jmenuje "škola smyku" ... od jednodenního až po týdenní školení - sice to stojí nějaký peníze, ale člověk si krásně ověří, jak některý jeho předpoklady o chování auta na kluzkým povrchu vůbec nefungujou a jak by se naopak měl chovat... pořádají to všude možně, stačí kouknout na net.

Když jsem viděl fotky z týhle akce, kde jsem v hodinách a pohybuju se po třech kolech, trošku mě zamrazilo ... ale přežili jsme to ve zdraví (já i autíčko) můžu vřele doporučit, stojí to za návštěvu.

:drivs
Obrázok užívateľa
VasekM
Čitateľ
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pia Jan 20, 2006 2:21 pm

Poslaťod TomAnt » Pia Nov 10, 2006 2:31 pm

Potvrdzujem, oplati sa, aj za vlastne...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod whitex » Pia Nov 10, 2006 4:33 pm

jj, uvažuji nad tím, ale opravdu to stojí nemalé penízky...

to TomAnt: Zrovna nedávno jsem se díval na videa z té tvé školy smyků... :)
Obrázok
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod TomAnt » Pia Nov 10, 2006 5:01 pm

whitex píše:jj, uvažuji nad tím, ale opravdu to stojí nemalé penízky...

to TomAnt: Zrovna nedávno jsem se díval na videa z té tvé školy smyků... :)


No jo, kolega ma uz aj lepsie...
Na novom BMW 3koveho radu sa neda vypnut elektronicka stabilizacia. Ani za boha to nevedeli dostat do smyku :ho: Skolitel z Vysokeho Myta neveril, tak sa za to posadil sam. No a... nezadarilo sa :ho: Proste tie systemy funguju... Az v nejakej brutal rychlosti sa mu to podarilo utrhnut, ale to je v beznej prevadzke uz na zabitie...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod misko42 » Pia Nov 10, 2006 5:20 pm

a kde sa nachadza taka skola smyku akolko to stoji?

FERRARI fan
Obrázok užívateľa
misko42
VIP 2007
 
Príspevky: 3631
Registrovaný: Pia Jún 23, 2006 10:23 am
Bydlisko: NR

Poslaťod TomAnt » Pia Nov 10, 2006 5:53 pm

misko42 píše:a kde sa nachadza taka skola smyku akolko to stoji?

Pre teba asi najblizsie v Puchove

http://www.vipotest.sk
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod pepino34 » Pia Nov 10, 2006 6:03 pm

TomAnt píše:
misko42 píše:a kde sa nachadza taka skola smyku akolko to stoji?

Pre teba asi najblizsie v Puchove

http://www.vipotest.sk

A v Brně (i okolí) ??? :twist:
Mazda 626 GF14P2 1.8 92k '98 Obrázok
HTC Touch Pro, 4GB microSD, TT7 Používejte pravidlo ZIPu
Obrázok užívateľa
pepino34
Komunikátor
 
Príspevky: 661
Registrovaný: Sob Sep 02, 2006 7:13 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod Zoran » Pia Nov 10, 2006 6:39 pm

pepino34 píše:
TomAnt píše:
misko42 píše:a kde sa nachadza taka skola smyku akolko to stoji?

Pre teba asi najblizsie v Puchove

http://www.vipotest.sk

A v Brně (i okolí) ??? :twist:
no ja som mal s firmou skolu smyku priamo v brne na okruhu, teda tam na takom parkovisku alebo co to bolo...
-----------323 neustále vo vývoji -------------
Obrázok užívateľa
Zoran
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2099
Registrovaný: Sob Jan 29, 2005 3:44 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod pepino34 » Pia Nov 10, 2006 6:49 pm

Jinak k tématu: S ABS je to monhem lepší na sněhu i ledu. Jak teď byl ten první shíh + led v Brně tak bez ABS bych to asi neuhrál...
Mazda 626 GF14P2 1.8 92k '98 Obrázok
HTC Touch Pro, 4GB microSD, TT7 Používejte pravidlo ZIPu
Obrázok užívateľa
pepino34
Komunikátor
 
Príspevky: 661
Registrovaný: Sob Sep 02, 2006 7:13 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod Šeďa » Pia Nov 10, 2006 10:18 pm

Nevíte co s prachama!? Na co škola smyku!? Nemáte v okolí kus málo frekventvané silnice nebo velký parkoviště!? Já si takhle jezdím klouzat každou zimu a určitě to pomáhá!
Obrázok užívateľa
Šeďa
Prispievateľ
 
Príspevky: 316
Registrovaný: Pon Apr 03, 2006 9:56 am
Bydlisko: Bystřice pod Hostýnem

Ďalší

Späť na Tipy a triky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť