Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Cx .. ?

Prišli ste na dobrú vec? Podeľte sa s vašou skúsenosťou s ostatnými...

Gravitacne bludy

Poslaťod Miso A. » Uto Máj 09, 2006 7:34 pm

Hmm. V roku 1971 David Scott, kapitan Apolla 15, skusal na Mesiaci pustit sucasne geologicke kladivo a pierko. Obe dopadli skutocne. Popularno-vedeckym sposobom tym demonstroval platnost teorie Galilea Galileioho, ktory ako prvy tvrdil, ze cas letu popripade rychlost letu 2 objektov spustenych sucasne z rovnakej vysky NEZAVISI od ich hmotnosti.

Osobne som nikdy velmi neexceloval na hodinach fyziky, no toto je elementarna sucast vseobecneho prehladu. Samozrejme, pre rozne hmotne objekty tato vlastnost plati aj pri pohybe po naklonenej rovine (t.j. napriklad auta dole z kopca).

Obavam sa, ze dalsim odsekom vsetkych dopletiem, ale budiz. Ak zhodime z vysky 2 objekty, jeden tazsi a druhy menej, tazsi sa skutocne dotkne povrchu skor. Rozdiel vsak bude zanedbatelny. Rovnako ako Zem pritahuje k sebe oba objekty, aj kazdy z tychto objektov pritahuje k sebe Zem. To znamena, ze pri spusteni objektu z vysky sa nielen objekt priblizi k Zemi, ale aj Zem k objektu. Ak spustime 2 rozne tazke objekty naraz, tazsi pritiahne k sebe Zem vacsou silou, a teda Zem sa k nemu akoby prikloni a dopadne skor. Tento casovy rozdiel vsak bude extremne maly a pochybujem ze to vobec ide zmerat.

Takze ano, ak ste to mysleli takto, mate pravdu :spik2
Miso A.
 

Poslaťod TomAnt » Uto Máj 09, 2006 8:24 pm

Miso A. :tlesk: uz som si myslel ze mam halucinacie :ho:

A vsetci ostatni, pozrite si prosim vzorec na predchadzajucej strane... Tak ako Berry pisala, keby sme skocili naraz z mrakodrapu, bude podla mojho, padneme naraz. Da sa to odvodit z toho vzorca, kedze

s = 1/2 g t (2)

s je znama = vyska mrakodrapu
jedina neznama ktora nam vstupi do vzorca je CAS, ale ten nam povie len, KEDY OBAJA na tu zem dopadneme... Nasa hmotnost tu nehra ulohu... Ten vzorec plati tak pre mna, ako pre Berry...
Berry ma sice posielala zopakovat si fyziku, co som zobral sportovo a s usmevom a vykonal som tak, ale teraz posielam ja vsetkych vas dostudovat :ho:
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod TomAnt » Uto Máj 09, 2006 8:34 pm

A musim sa priznat ze haluze mam, to ze Miso A. je moj brat mi doslo az ked mi napisal... pekloooooo. Takze rodinny klan :ho:
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Miso A. » Uto Máj 09, 2006 8:50 pm

Inak cele toto ide dokazat aj bez vzorca:

Vychadzajme z toho, ze tazsi predmet pada rychlejsie ako lahsi.

Predstavte si 2 predmety - jeden je tazsi, druhy lahsi.
Podla nasho predpokladu tazsi pada rychlejsie.

A teraz, zviazeme alebo zlepime tieto 2 objekty dokopy(zanedbavame hmotnost lepidla/spagatu).
Takto spojeny objekt je zjavne tazsi ako hociktory z povodnych objektov, z ktorych je zlozeny.

Kedze je spojeny objekt tazsi ako povodny tazky objekt, pada podla nasho predpokladu rychlejsie ako tazsi objekt samostatne.

> Cize spojeny objekt pada rychlejsie ako povodne tazsi objekt.

Ina uvaha - Lahsi objekt pada pomalsie ako tazsi, a teda ked ich spojime, nutne musi tento spojeny objekt nejakym sposobom brzdit.

> Spojeny objekt teda musi padat pomalsie ako povodne tazsi objekt.

Prisli sme k dvom navzajom protichodnym tvrdeniam - Spojeny objekt ma padat rychlejsie a zaroven aj pomalsie ako povodne tazsi objekt, co je zjavne nezmysel. Vychadzali sme teda z nespravnych predpokladov, a teda tazsi predmet NEMOZE padat rychlejsie ako lahsi predmet.
Miso A.
 

Poslaťod Doktor » Uto Máj 09, 2006 11:10 pm

TomAnt píše:Tak ako Berry pisala, keby sme skocili naraz z mrakodrapu, bude podla mojho, padneme naraz.


Eee, Berry uz bude dole, ked ty budes mat este 20 poschodi - mas vacsi odpor vzduchu. :spik2
Caterham CSR R500
Obrázok užívateľa
Doktor
VIP 2013
 
Príspevky: 6540
Registrovaný: Pon Okt 04, 2004 2:02 pm
Bydlisko: Praha, Bratislava, United Kingdom

Poslaťod dochtor » Uto Máj 09, 2006 11:59 pm

Miso A. píše:Hmm. V roku 1971 David Scott, kapitan Apolla 15, skusal na Mesiaci pustit sucasne geologicke kladivo a pierko. Obe dopadli skutocne. Popularno-vedeckym sposobom tym demonstroval platnost teorie Galilea Galileioho, ktory ako prvy tvrdil, ze cas letu popripade rychlost letu 2 objektov spustenych sucasne z rovnakej vysky NEZAVISI od ich hmotnosti.

Od rána som tu nebol a pozorujem nádherný odklon od témy :tlesk: , vlastne ani nie, stále sa motáme (aj) okolo Cx.
Populárne-vedecky oddemonštroval svoju teóriu aj samotný Galileo v roku 1612. Zo známej veže v Pise púšťal gule rôznej veľkosti. Vyvrátil tým dodnes hlboko zakorenenú :lol Aristotelovu teóriu o rýchlejšom páde ťažších predmetov.

Odkaz na dobové video - zrejme digitálny prepis z voskových valcov:
http://space.about.com/library/weekly/b ... eopisa.htm
323S BA 1,5 Z5
dochtor
Komunikátor
 
Príspevky: 541
Registrovaný: Str Dec 08, 2004 11:24 am
Bydlisko: BA MT

Poslaťod mirec1xxx » Str Máj 10, 2006 8:16 am

Kurna,

to je to tu hotove vedecke sympozium... :suns

Som netusil ze sa na klube stretava intelektualna spicka naroda :spik2

Vediet to skor, mohli sme zalozit politicku stranu pred volbami. :mrk
Obrázok užívateľa
mirec1xxx
Prispievateľ
 
Príspevky: 440
Registrovaný: Štv Jún 24, 2004 2:11 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod Suky » Str Máj 10, 2006 9:19 am

Hezké vysvětlovat teorii z jednoho fyzikálního hlediska a zanedbáním dalších vlivů dojít k výsledku zatíženého velkou chybou. Protože ze svého úhlu pohledu mají pravdu skoro všichni :lol

Mimochodem, kontrolní otázka:
Navážím si na laboratorní váze 1 kg kouli ze železa a 1 kg kouli z polystyrenu.
Tvrdí ještě někdo pořád, že dopadnou stejně?

Ale otázka směřuje jinam - která koule má větší hmotnost?
Naposledy upravil Suky dňa Str Máj 10, 2006 9:40 am, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Suky
Administrator VIP2011
Administrator VIP2011
 
Príspevky: 2883
Registrovaný: Uto Mar 09, 2004 2:00 am
Bydlisko: Kopřivnice
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Bootleg » Str Máj 10, 2006 9:25 am

Suky píše:Ale otázka směřuje jinam - která koule má větší hmotnost?


Nedalo mi.. :o) No predsa ta prava.. :wink
Bootleg
NadMazďák
 
Príspevky: 8488
Registrovaný: Uto Mar 18, 2008 8:07 pm

Poslaťod TomAnt » Str Máj 10, 2006 9:27 am

Suky píše:Hezké vysvětlovat teorii z jednoho fyzikálního hlediska a zanedbáním dalších vlivů dojít k výsledku zatíženého velkou chybou.


Preto som hned niekde na zaciatku povedal, ze vplyv odporu vzduchu zanedbajme... Islo o to, ze ktore auto z kopca bude rychlejsie, ci to s tazsim vodicom, alebo nie... Za predpokladu, ze ide o to iste auto, tak aj odpor vzduchu bude rovnaky :ho:
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Gretka » Str Máj 10, 2006 10:17 am

mirec1xxx píše:Kurna,

to je to tu hotove vedecke sympozium... :suns

Som netusil ze sa na klube stretava intelektualna spicka naroda :spik2

neboj, tak ako je pritomna spicka, tak sa najde zopar clenov aj na patu :chacha :koule :oops
14/06/12
Vitaj Samko! :)
Obrázok užívateľa
Gretka
NadMazďák
 
Príspevky: 4283
Registrovaný: Pon Sep 19, 2005 10:32 pm
Bydlisko: BA

Poslaťod mirec1xxx » Str Máj 10, 2006 10:38 am

Gretka píše:
mirec1xxx píše:Kurna,

to je to tu hotove vedecke sympozium... :suns

Som netusil ze sa na klube stretava intelektualna spicka naroda :spik2

neboj, tak ako je pritomna spicka, tak sa najde zopar clenov aj na patu :chacha :koule :oops


tak urcite :rock

uz chyba iba zostavit rebricek :chi:

Inak, neviete niekto co je s Blekosom???
Potreboval som od nej s niecim pomoct, a nejako sa neozyva... :koule
Obrázok užívateľa
mirec1xxx
Prispievateľ
 
Príspevky: 440
Registrovaný: Štv Jún 24, 2004 2:11 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Predchádzajúci

Späť na Tipy a triky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť