Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Subwoofer

Prišli ste na dobrú vec? Podeľte sa s vašou skúsenosťou s ostatnými...

Subwoofer

Poslaťod whitex » Ned Dec 18, 2005 6:41 pm

Potřeboval bych typ, na výrobu wooferu...
O co jde?
Strejda má hodně dobrou věž s DOLBY, ale nekoupil si k ní tenkrát subwoofer a vzhledem k tomu, že si koupil DVD přehrávač a chce na ně koukat s kvalitním zvukem, tak by to mělo dunět...
Další problém je, že ta jeho věž se vyráběla pro Kanadu, takže cokoli k ní potřebuje musí nechat dovést z Kanady.... Takže subwoofer by ho vyšel cca na 6500Kč - Což se mi zdá dost hodně....
Ta věž má v sobě veškeré zesilovače, takže jde o pasivní subwoofer... - Také proto se mi ta cena zdá vysoká...
Takže bych potřeboval poradit v konstrukci - věřim se určitě nějakej fanda najde...
Jde mi spíš o konstrukci bedny - velikost a bassreflex - taky o umístění reproduktoru...
- Kdyby někdo věděl o nějakém návodu na netu, to by bylo úplně super...

- Nijak zvlášť to nespěchá.... Konstruhovat bude zřejmě až v lednu... Ale letos budem vybavovat jeho "Hnissana" novým rádiem na mp3 (nějaký SONNY) a reprem - takže potom napíšu o zážitcích...

Dík za rady....
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod ma(ZDA)rtin » Ned Dec 18, 2005 6:57 pm

Tady mají jeden levnější aktivní: http://www.dexon.cz
Před pár lety mi zbyly 2 repráky TVM ARN 6604, tak jsem z nich postavil pasivní woofer k televizi (+ 2 satelity). Byl ale dvojitý, na 2 svorky. Skříň z dřevotřísky, která se používá na nábytek (prodávají v OBI apod.), v rozích slepená a sešroubovaná pomocí dřevěných lišt. Hraje docela slušně dodnes.
Tobě bude stačit jednoduchý, dřív vycházely návody v Amaterském radiu, někde mám ještě možná něco zahrabané.
Auta s šikmýma očima:
Mazda CX-7, 2,3 DISI Turbo, 2008
Mazda 6 GY, 2,0i, AT, 2004 - bohužel už ne
Mazda 626 GW, 2,0i, 1998 - bohužel už ne
Hyundai (E)lantra, 1,5i, 1994 - bohužel už ne
Obrázok užívateľa
ma(ZDA)rtin
VIP 2007
 
Príspevky: 2687
Registrovaný: Pon Apr 18, 2005 4:18 pm
Bydlisko: Praha - západ
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod whitex » Ned Dec 18, 2005 7:06 pm

Potřebuju pasivní.... Aktivní je v tomhle případě zbytečný...
Můj nápad je takový:
Podle papírui k věži si zjistit parametr orig. wooferu.... - Podle toho koupit reproduktor - co nejpodobnější originálu... Potom udělat bednu z lamina a to tím stylem, že si nechám nařezat přesné desky (v zmíněném OBI) a spojení provést šrouby a dřevěnými kolíky a disperzním lepidlem - jako při montáži nábytku...

- Ale jsou hlavně dvě věci, s kterýma potřebuju poradit a to:
Poloha reproduktoru v bedně a uchycení - fakt nevím jak to provést aby to bylo "super"... A taky poloha, tvar a velikost bassreflexu....
- Taky si nevím příleš rady se zapojením - v Elektrotechnice většinou klimbám.... :lol
Pokud bude odpor reproduktoru sedět s odporem zasilovače... Stačí ho jen připojit + na + a -na -...
Nebo tomu bude scházet ještě něco?
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod ma(ZDA)rtin » Ned Dec 18, 2005 7:07 pm

Pokud by ti stačil tenhle, stojí asi 2.900,-:
http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=89&catit=5&catg=1
Auta s šikmýma očima:
Mazda CX-7, 2,3 DISI Turbo, 2008
Mazda 6 GY, 2,0i, AT, 2004 - bohužel už ne
Mazda 626 GW, 2,0i, 1998 - bohužel už ne
Hyundai (E)lantra, 1,5i, 1994 - bohužel už ne
Obrázok užívateľa
ma(ZDA)rtin
VIP 2007
 
Príspevky: 2687
Registrovaný: Pon Apr 18, 2005 4:18 pm
Bydlisko: Praha - západ
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod whitex » Ned Dec 18, 2005 7:09 pm

Jo a co zvuková izolace?
Myslím, že u subwooferu jde především o to, aby tam žádná nebyla, ne?
Prostě jen reprák v dřevěný bedně...

V záloze si taky nechávám poslední možnost a to rozebrat svůj woofer k repru Genius SW-5,1 HT - pokud to půjde... - Ale toje fakt poslední možnost...
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod whitex » Ned Dec 18, 2005 7:11 pm

Což o to - mě by stačil, ale jak sem psal je pro strejdu, takže nevím kolik chce do toho vrazit a za druhý neznám paremetry tý věže, takže ani toho zesilovače...
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod ma(ZDA)rtin » Ned Dec 18, 2005 7:21 pm

whitex píše:Potřebuju pasivní.... Aktivní je v tomhle případě zbytečný...
Můj nápad je takový:
Podle papírui k věži si zjistit parametr orig. wooferu.... - Podle toho koupit reproduktor - co nejpodobnější originálu... Potom udělat bednu z lamina a to tím stylem, že si nechám nařezat přesné desky (v zmíněném OBI) a spojení provést šrouby a dřevěnými kolíky a disperzním lepidlem - jako při montáži nábytku...

- Ale jsou hlavně dvě věci, s kterýma potřebuju poradit a to:
Poloha reproduktoru v bedně a uchycení - fakt nevím jak to provést aby to bylo "super"... A taky poloha, tvar a velikost bassreflexu....
- Taky si nevím příleš rady se zapojením - v Elektrotechnice většinou klimbám.... :lol
Pokud bude odpor reproduktoru sedět s odporem zasilovače... Stačí ho jen připojit + na + a -na -...
Nebo tomu bude scházet ještě něco?

Těžko budeš porovnávat parametry originálního wooferu (jestli je vůbec zjistíš) s nějakým reproduktorem. Navíc u wooferu mi to připadá zbytečné, pro kvalitu zvuku není tak podstatný jako ostatní části zvukového spektra.
K reproduktoru bys měl zjistit i další údaje - například doporučený objem bedny, a podle toho jí udělat, stejně tak jako bassreflexovou trubku. Výroba bedny podle tebe lze, jen to chce kvalitní lepidlo.
Před reproduktor potřebuješ zapojit výhybku - dolní propust. Budeš potřebovat kondenzátor, cívku a plošný spoj v případě jednoduššího zapojení. Tady doporučuju zase ten Dexon - pro výpočet, zakoupení součástek ...
Umístění reproduktoru v bedně není tak zásadní, hloubky nepůsobí směrově - nepoznáš odkud jdou. Jsou konstrukce, kdy je reproduktor v bedně na nožičkách otočen do podlahy.
Naposledy upravil ma(ZDA)rtin dňa Ned Dec 18, 2005 8:20 pm, celkovo upravené 1
Auta s šikmýma očima:
Mazda CX-7, 2,3 DISI Turbo, 2008
Mazda 6 GY, 2,0i, AT, 2004 - bohužel už ne
Mazda 626 GW, 2,0i, 1998 - bohužel už ne
Hyundai (E)lantra, 1,5i, 1994 - bohužel už ne
Obrázok užívateľa
ma(ZDA)rtin
VIP 2007
 
Príspevky: 2687
Registrovaný: Pon Apr 18, 2005 4:18 pm
Bydlisko: Praha - západ
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod ma(ZDA)rtin » Ned Dec 18, 2005 7:24 pm

whitex píše:Jo a co zvuková izolace?
Myslím, že u subwooferu jde především o to, aby tam žádná nebyla, ne?
Prostě jen reprák v dřevěný bedně...

V záloze si taky nechávám poslední možnost a to rozebrat svůj woofer k repru Genius SW-5,1 HT - pokud to půjde... - Ale toje fakt poslední možnost...

Pokud budeš mít uzavřenou bednu, tlumicí materiál se dává normálně. U bassreflexu jen trochu poblíž repráku, ale nesmí být v okolí BR trubky.
Auta s šikmýma očima:
Mazda CX-7, 2,3 DISI Turbo, 2008
Mazda 6 GY, 2,0i, AT, 2004 - bohužel už ne
Mazda 626 GW, 2,0i, 1998 - bohužel už ne
Hyundai (E)lantra, 1,5i, 1994 - bohužel už ne
Obrázok užívateľa
ma(ZDA)rtin
VIP 2007
 
Príspevky: 2687
Registrovaný: Pon Apr 18, 2005 4:18 pm
Bydlisko: Praha - západ
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod whitex » Ned Dec 18, 2005 7:36 pm

No já myslel, že výhybka nebude třeba... - Myslel sem, že si to dělá už ten zesilovač ve věži...
- Ale to bude asi vážně blbost...
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod ma(ZDA)rtin » Ned Dec 18, 2005 7:56 pm

whitex píše:No já myslel, že výhybka nebude třeba... - Myslel sem, že si to dělá už ten zesilovač ve věži...
- Ale to bude asi vážně blbost...

No, jestli to má výkonový výstup speciálně pro subwoofer, tak by tam ta výhybka mohla být.
Auta s šikmýma očima:
Mazda CX-7, 2,3 DISI Turbo, 2008
Mazda 6 GY, 2,0i, AT, 2004 - bohužel už ne
Mazda 626 GW, 2,0i, 1998 - bohužel už ne
Hyundai (E)lantra, 1,5i, 1994 - bohužel už ne
Obrázok užívateľa
ma(ZDA)rtin
VIP 2007
 
Príspevky: 2687
Registrovaný: Pon Apr 18, 2005 4:18 pm
Bydlisko: Praha - západ
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod bory » Ned Dec 18, 2005 10:15 pm

Určitě víc záleží na všem ostatním víc,než na wooferu.Radši bych si ho došel koupit do prodejny,kde bych ho slyšel a odzkošel bych dalších deset sestav a můžeš si i vybrat co ti je příjemnější uchu.Jinak izolace je důležitá i tady.Kolikrát když slyším co leze komu z obýváku,nebo z auta a chlubí se jen výkonem,basákem a žádným vyvážením,tak bych za jejich uši a mozeček brečel.Tím nemyslím tebe.Samozřejmě když si to uděláš sám,vyjde to levněji.Jen co když to pak nebude ten pravý zvuk,co jsi chtěl?I já vzpomínám,že jsem kdysi zkoušel dělat repro,ale stejně jsem nakonec koupil sestavu,kterou jsem si pustil a porovnal ve speciálce.
Obrázok užívateľa
bory
Forum Guru
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: Pon Máj 30, 2005 9:15 pm
Bydlisko: Suchdol nad Lužnicí

Poslaťod George » Ned Dec 18, 2005 11:14 pm

Hlavně raději kupovat kvalitu a ne výkon. Ten zesilovač v domácím kině bude rád za 50W RMS takže raději slabší, ale o to kvalitnější woofer. K lepším wooferům se většinou dodávají i montážní plány pro stavbu ozvučnice. Ono totiž třeba i ten prachsprostej nátrubek musí být naprosto přesně vypočítaný jakožto i obsah bedny. Některé woofery se staví i do beden které mají uvnitř přepážku a pod takže určitě je lepší jet podle plánku daného výrobcem. Co se výhybky týče tak si myslím že nebude třeba páč kino jí určitě bude mít integrovanou jelikož ten výstup je přímo určenej jen pro woofer a pro nic jiného takže logicky z toho polezou jen nízký frekvence. S tlumením bedny už bych to vůbec nehrotil a doladil bych si ho už podle svýho "za provozu". Moc ale i málo tlumení je chyba. U BR bych ani netlumil vůbec.
http://fimosperky.cz - obchod s ručně vyráběným zbožím
Mazda 6 - 100kW turbo diesel
Obrázok užívateľa
George
NadMazďák
 
Príspevky: 5415
Registrovaný: Uto Júl 01, 2003 8:28 pm
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod bory » Pon Dec 19, 2005 12:17 am

Kvalita nade vše.Kdysi jsem si dělal muziku ve fiatu.Stála 30 000,ale hrála noblesně.Sice nedělala vyloženě duc duc z auta,ale každej si sed na pr-el když si ji poslechl.A to jsem měl stahnutej zesík na woofera na čtvrtku.Nemám totiž rád to předvádění muziky lidem kolem kterých projedu.Rád poslouchám muziku pro její čistotu a kvalitu.Do kufru jsem dal zesík,vyhybky a tubu přez půl kufru.Tuba dexon dabl,zadní plato magnat komponentní,předek magnat do dveří,rádio Blaupunkt.No ted už nejsou na tyhle věci penízky a navíc vozím miminko v autě,takže mam po pořádný muzice.Už mi zbejvaj jen dobrý sluchátka :dj :hanged
Obrázok užívateľa
bory
Forum Guru
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: Pon Máj 30, 2005 9:15 pm
Bydlisko: Suchdol nad Lužnicí

Poslaťod Suky » Pon Dec 19, 2005 3:13 pm

Pokud o tom nevíš vůbec nic, doporučuji jedině sehnat hotový návod a postavit podle něj. (ještě lépe koupit hotové, pasivní nebývají zas tak drahé : -)

Pokud se do toho chceš pustit, doporučuji začít studovat - třeba http://www.reprobedny.wz.cz/ Jsou tam i dva subwoofery.

Nebo další odkazy:
http://www.fotoamater.cz/elektro/konstruk/repro_sub.htm
http://www.snakepro.com/english/projects.htm


Třeba (odkaz je v reprobedny.wz.cz) LSP CAD Lite ti spočítá objem ozvučnice pro pasivní bedny, basreflex, pásmové propusti několika řádů.... Včetně např nátrubku.

Kritická u subwooferu je stavba skříně, materiál, způsob spojení... - nesmí to drnčet, dýchat...

Tlumení je stejně kritické, stojaté vlnění ti zhnusí bednu, i když do ní vrazíš desetitisíce.

U tebe je otázka, jestli máš opravdu výkonový výstup na SW (kmitočtově ořezaný) nebo si budeš muset udělat pasivní dolní propust.
Pokud je to přímo pro SW měl by jsi tam mít regulaci úrovně výstupu, jinak si budeš muset sehnat info o citlivosti původního SW a postavit to stejně (u aktivního to problém není)
Obrázok užívateľa
Suky
Administrator VIP2011
Administrator VIP2011
 
Príspevky: 2883
Registrovaný: Uto Mar 09, 2004 2:00 am
Bydlisko: Kopřivnice
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod whitex » Pon Dec 19, 2005 9:02 pm

Dík za rady...
Ještě nevím, jak to vyřeším....

Já osobně sem spokojen se svýmy Geniusy... A kdyby to bylo pro mě, tak bych taky kupoval hotovej...
Al ekdyž to nebudu muset poslouchat denně? - Tak proč se nepřiučit?
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Späť na Tipy a triky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť