Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Klimatizacia na Xedos 9

Prišli ste na dobrú vec? Podeľte sa s vašou skúsenosťou s ostatnými...

Klimatizacia na Xedos 9

Poslaťod TomAnt » Uto Dec 13, 2005 1:40 pm

Tento prispevok bude zaroven odpovedou pre Black v niektorej teme ohladom spustania klimatizacie v zime.

Co som vypozoroval:
Kedze Xedos 9 obsahuje automaticku klimatizaciu, kurenie, ako aj chladenie funguje spustenim klimy. Proste sa pootoci kolecko, nastavi sa teplota a je to. System ma niekolko modov, od
- plnej automatiky, kedy svieti tlacitko Auto, a klima si riadi nielen rychlost ventilatorov, ale podla 3 cidiel vnutri v aute aj smery fukania vzduchu,
- poloautomatika, kedy nastavenim rychlosti ventilatora vypnem rezim auto, ale klima dalej automaticky smeruje fukanie vzduchu
- rucny rezim, kedy nastavim silu a smer fukania (teplotu beriem ze nastavujem rucne vzdy, ale klima ju automaticky riadi a podla cidiel fuka studensi alebo teplejsi vzduch.

Manualny rezim moze ist v dvoch modoch:

- A/C
- A/C Econ

toto signalizuje diplej na pravej strane.
Pismena A/C su taktiez zasvietene v plnoautomatickom rezime, v tomto rezime nie je mozne zapnut mode Econ, pretoze sa automatikcy rezim prepne na manualny.

- rucny rezim bez A/C kompresora, kedy pismena A/C vobec nesvietia, ale auto vzduch fuka
- system uplne vypnuty (OFF)

No a dostavam sa k jadru veci, co som za posledne dva dni vypozoroval.

Pri vonkajsej teplote vzduchu -5 stupnov celzia a menej (napr. -6, -10, -30) NIE JE MOZNE klimu zapnut do rezimu A/C, ani A/C Econ, jednoducho ani mod Auto, ani rucne nastavenie nereaguje a mod so zapnutym A/C nenastavia. Pritom automatika bezi plne funkcna tak ako vzdy, ako aj manualne rezimy. Jedine co nefunguje je tlacitko A/C. Tlacitko Auto funguje, ale nezapne a nevysvieti A/C

Co som si z toho laicky vyvodil? Riadiaca jednotka klimatizacie nejakym sposobom zrejme chrani kompresor klimatizacie takym sposobom, ze v pripade poklesu teploty pod urcitu hranicu nedovoli vobec A/C kompresor zapnut. To bude zrejme aj odpoved na Blackinu otakzu, ci zapinat klimu v zme alebo nie. Ja sa o to evidentne starat nemusim, pretoze sa to zapne alebo nezapne podla toho, ako to soudruzi v JPN nastavili, ale zvysku majitelov klim by som dal na zvazenie zapinanie kompresora klimatizacie pri teplotach pod -5 C.
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Kris » Uto Dec 13, 2005 4:06 pm

To je zaujimave ..pretoze mne sa pri zapnuti kolecka na trojku cize spusteni ventilatora na maximum a pri natocenej maximalnej teplote automaticky zapne ledka klimatizacie ..a ja ju musim vzdy vypnut..ale skor sa mi zda ze tomu nejako nerozumiem..proste je to divne..a urobilo to aj ked bolo vonku -10 stupnov.
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Black » Uto Dec 13, 2005 6:43 pm

Díky Tome :tlesk: . Jen si teď přeji :pray , ať je teď -5 a já to mohu vyzkoušet. Pak dám vědět, jak to mám v GF.
Jedna Mazda nestačí :-)

www.cx7.cz
Obrázok užívateľa
Black
NadMazďák
 
Príspevky: 13851
Registrovaný: Str Júl 18, 2012 5:05 pm
Bydlisko: Tihany, Morva
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod Krenštík » Uto Dec 13, 2005 7:36 pm

klima by mela obsahot nejake cislo aby se pod urcitou teplotu nezpoustela. (moje 929 ji mela)
Každá cesta jednou končí.....
Mám rád velké a silné stroje, čím větší, tím líp. ( p.s. už nee - MX 5 :hmmhmm )
Obrázok užívateľa
Krenštík
VIP 2007
 
Príspevky: 2186
Registrovaný: Pia Sep 03, 2004 11:10 pm
Bydlisko: Jižní morava
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Poslaťod MiH » Sob Dec 17, 2005 5:37 pm

Kris píše:To je zaujimave ..pretoze mne sa pri zapnuti kolecka na trojku cize spusteni ventilatora na maximum a pri natocenej maximalnej teplote automaticky zapne ledka klimatizacie ..a ja ju musim vzdy vypnut..ale skor sa mi zda ze tomu nejako nerozumiem..proste je to divne..a urobilo to aj ked bolo vonku -10 stupnov.


Ano na X6 je to tzv. rezim "odvlhcovania", teda rezim kedy sa vzduch schvalne zenie cez klimu za ucelom zbavenia vlhkosti...
Obrázok užívateľa
MiH
VIP 2006
 
Príspevky: 135
Registrovaný: Uto Dec 13, 2005 12:00 am

Poslaťod Black » Štv Dec 29, 2005 10:48 pm

Tak už jsem to vyzkoušela u 626 GF a tam se klimatizace při -5 nesepne také, tak je to stejné jako u Xedíka.
Jedna Mazda nestačí :-)

www.cx7.cz
Obrázok užívateľa
Black
NadMazďák
 
Príspevky: 13851
Registrovaný: Str Júl 18, 2012 5:05 pm
Bydlisko: Tihany, Morva
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Späť na Tipy a triky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť