Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Benzín x nafta

Prišli ste na dobrú vec? Podeľte sa s vašou skúsenosťou s ostatnými...

Poslaťod matey » Pia Jan 27, 2006 12:49 am

majki píše:
Bill píše:3, Diesel je lacnejsi. Nizsie naklady na udrzbu. Lliter oleja naviac asi nikoho nezabije.

Akoze nizsie naklady na udrzbu? Mozes sa rozpisat konkretne prosim? Co palivove filtre, ktore sa menia castejsie, a dalsie take veci, neboj sa a len sa rozpisaj :o)
[/color]

No s tímhle nesouhlasím také, náklady na údržbu jsou asi rovnoměrné. Ve filtrech to není, palivový vydrží tolik co u benzínu a olej, vzduch a pylový v klimě se mění v podobných intervalech nezávisle na palivu. U TD neměmím sice svíčky, ale zase tam mám dražší žhaviče, starter při těchto mrazech samozřejmě nebere méně elektiky z baterky a te je navíc dražší a vydrží taky těch 7 - 8 let jako na benzinu, pneu se ojíždějí stejně jako na benzinové Mazdě.... prostě podle mě fifty - fifty.
:wink
Obrázok užívateľa
matey
Komunikátor
 
Príspevky: 739
Registrovaný: Ned Jan 30, 2005 1:05 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod whitex » Pia Jan 27, 2006 1:01 am

A co olej? Já slyšel v servisu Renault, když tam táta jednou hodně dávno vezl podnikovou lagunu na garančku, že se olej v dieselech mění co 8tiskm, zatím co u benzínu ofic. 10000km, ale když je kvalitní a motor zajetý, tak snese i 150000....
Obrázok
Obrázok užívateľa
whitex
NadMazďák
 
Príspevky: 4517
Registrovaný: Pon Jún 14, 2004 7:08 pm
Bydlisko: Opava

Poslaťod majki » Pia Jan 27, 2006 1:12 am

matey píše:
majki píše:
Bill píše:3, Diesel je lacnejsi. Nizsie naklady na udrzbu. Lliter oleja naviac asi nikoho nezabije.

Akoze nizsie naklady na udrzbu? Mozes sa rozpisat konkretne prosim? Co palivove filtre, ktore sa menia castejsie, a dalsie take veci, neboj sa a len sa rozpisaj :o)

No s tímhle nesouhlasím také, náklady na údržbu jsou asi rovnoměrné. Ve filtrech to není, palivový vydrží tolik co u benzínu a olej, vzduch a pylový v klimě se mění v podobných intervalech nezávisle na palivu. U TD neměmím sice svíčky, ale zase tam mám dražší žhaviče, starter při těchto mrazech samozřejmě nebere méně elektiky z baterky a te je navíc dražší a vydrží taky těch 7 - 8 let jako na benzinu, pneu se ojíždějí stejně jako na benzinové Mazdě.... prostě podle mě fifty - fifty.

Mateyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy :friends :drunk :nazdravi :guitar
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod matey » Pia Jan 27, 2006 1:12 am

whitex píše:A co olej? Já slyšel v servisu Renault, když tam táta jednou hodně dávno vezl podnikovou lagunu na garančku, že se olej v dieselech mění co 8tiskm, zatím co u benzínu ofic. 10000km, ale když je kvalitní a motor zajetý, tak snese i 150000....
Tak u TDi Oktávky jsem měl výrobcem předepsaný interval výměny 50 000 km - ano, třikrát jsem se ptal prodejce a pak jsem si to ještě ověřoval u výrobce, myslel jsem si, že je tam tisková chyba. Jinak Marea JTD má předepsaný interval výměny 20 tis. km při polosyntetice Selénia (10W/50). Nevěřím, že by na tom byla Laguna tak špatně že by jí předepsali výplach žaludku každých 8 tis.... :koule
:wink
Obrázok užívateľa
matey
Komunikátor
 
Príspevky: 739
Registrovaný: Ned Jan 30, 2005 1:05 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod matey » Pia Jan 27, 2006 1:14 am

Zdááár Majkec! :-) :hura
Nějak mi zase začaly chodit upozornění na nové příspěvky - tak se neudržím a občas se i projevím :-)
Jak ti to swišťuje?
:wink
Obrázok užívateľa
matey
Komunikátor
 
Príspevky: 739
Registrovaný: Ned Jan 30, 2005 1:05 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod majki » Pia Jan 27, 2006 1:24 am

matey píše:Zdááár Majkec! :-) :hura
Nějak mi zase začaly chodit upozornění na nové příspěvky - tak se neudržím a občas se i projevím :-)
Jak ti to swišťuje?

Swist swisti jak swycarske hodinky :o), dostava poradnou stavu a ma dobrej signal ;)
Akorat Mazdulka pujde za chvili do sveta...no coo no :o)

A jinak si snad uz letos konecne poridim tu bassinu :ho:
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod Bill » Pia Jan 27, 2006 9:53 am

majki píše:Toto je celkom relativne, porizovaci cena dieselu je vyssia, menej poruchovy, snad kazdy slysel o poruchach turba. Menej stavy z baterky mozna, ale na svouju prevadzku potrebuje tak 70Ah bateriu...

Suhlasim, je to relativne. Mas pravdu s tou obstaravacou cenou. Zavisi od toho kolko km na aute urobis. Podla toho sa to oplati alebo nie. Podla mna, su poruchy turba casto sposobene zlym sposobom jazdy (zbytocne vytacanie, vyradzovanie na N a vypinanie motora ked je turbo este horuce). Ked sa aj nahodou pokazi, nemyslim, ze treba kupovat nove. Vacsinou staci repasovat, vymenit lozisko, turbinku a je to OK.
Diesel tu 70Ah potrebuje na nastartovanie, nie na prevadzku!
majki píše: Akoze nizsie naklady na udrzbu? Mozes sa rozpisat konkretne prosim? Co palivove filtre, ktore sa menia castejsie, a dalsie take veci, neboj sa a len sa rozpisaj :o).

Palivovy filter na benzine sa ma menit po 90tis. na naftaku po 45tis. Pokial tankujes cistu naftu, dovolim si tvrdit, ze ked vymenis az po 90 nic sa nestane. Je to skor koli tomu, ze je predpoklad, ze nafta je menej kvalitna. Ostatne filtre sa menia rovnako. Je ale pravda, ze na niektore naftaky su drahsie. Sviecky, zapalovacie kable, rozdelovac neriesis vobec (dost casto sa to objavuje v "mam problem s", samozrejme nie tak casto ako oleje :-)). Zhavice sa menia menej casto. Pri modernejsich dieseloch (common-rail, DiTD) suhlasim s tym, ze je to 50:50. Co su "dalsie take veci"? Pre mna ale ekonomicky argument nie je najdolezitejsi. Co sa tyka starsich aut (viac ako 5 rokov) myslim, ze je to v prospech nafty. Jednoducho na dieseli je menej veci, ktore sa mozu pokazit.
majki píše:To je sice pravda, ale ako by na to pani inzenyri zabudali stale, ked citam nejake fora a clanky, stale sa vzdy doctem, ze capy a podobne veci dostavaju na prednej naprave stale via zabrat a stale temu nie su uspusobene tak, ako by mohli byt :neutral

Nemyslim, ze konstrukteri (uz vobec nie ti z Japonska) by to nezohladnili. Napr. tiahla stabilizatorov na Premacy sa tu riesili rovnako na benzine aj na dieseli.

Podla mna image nafty kazia hlavne starsie Fiaty, Fordy a uzitkove auta, ktore dostavaju viac zabrat. Japonske diesele su troska o niecom inom. Uvedomujem si, ze som to napisal dost zjednodusene. Mozno by bolo fer porovnavat: naftak cerpadlo-diza a benzin s karburatorom, TDi a benzin s ickom a pod. podla obdobia, kedy boli zkonstruovane. Nemyslite?
Mazda a Mitsubishi sú súrodenci, ale Tatra nezná bratra!
Obrázok užívateľa
Bill
Prispievateľ
 
Príspevky: 441
Registrovaný: Pia Máj 21, 2004 4:27 pm
Bydlisko: vychod

Poslaťod majki » Pia Jan 27, 2006 10:13 am

Bill, dakujem za pekne vysvetleni a napisani :tlesk: , konecne diskuzia, ktoru som tu chcel rozprudit. Len by som sa nechcel vracat ku starym dieselom, opravdu sa zamerme tuna na nove diesely, povedzme tak max. 3 roky stare...

Cize zacnem sbierat tuna tie informacie a skusim pak zratat prevadzku...
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod dabel » Pia Jan 27, 2006 11:54 am

Myslim, ze ohladom spolahlivosti to plati najma o hladkych diesloch - akonahle na motore je turbo, je to velmi citliva cast tak na zaobchadzanie ako aj na spolahlivost ako taku. A diesel bez turba aby clovek dneska hladal... staci porovnanie u MB - bavil som sa s niekolkymi nemeckymi taxikarmi - "stare dobre" E250D boli absolutne neznicitelne, zatialco nove E200CDI maju o dost nizsie najazdy prave kvoli turbam.

ad naklady na udrzbu: myslim, ze rozdiely budu MIERNE v prospech benzinu - najma kvoli nizsiemu objemu naplni.
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7476
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

Poslaťod Bill » Pia Jan 27, 2006 6:30 pm

majki píše: Len by som sa nechcel vracat ku starym dieselom, opravdu sa zamerme tuna na nove diesely, povedzme tak max. 3 roky stare...

V tomto pripade plati, ze rozdiely medzi naftou a benzinom sa stieraju (isiel som testovacku naftovej Mazdy6 common-rail a tiez som cumel). Pokial to chcete zuzit na tuto rovinu, tak nemozem velmi pomoct, nemam s tak novymi autami velke skusenosti. Mne sa nove auta uz par rokov prestavaju pacit. Nemozem sa zbavit pocitu, ze su az zbytocne komplikovane a "preelektrizovane". Kludne ma obvinte, ze brzdim pokrok.

dabel píše:Myslim, ze ohladom spolahlivosti to plati najma o hladkych diesloch - akonahle na motore je turbo, je to velmi citliva cast tak na zaobchadzanie ako aj na spolahlivost ako taku.

Suhlasim. Pravdupovediac, tiez mam trocha strach, ci sa mi na DiTD nieco nepokazi. Je to ovela komplikovanejsie ako "hladky" diesel. O turbo sa obavam menej. Ja si myslim, ze prave to zaobchadzanie vplyva na spolahlivost turba.
dabel píše:A diesel bez turba aby clovek dneska hladal... staci porovnanie u MB - bavil som sa s niekolkymi nemeckymi taxikarmi - "stare dobre" E250D boli absolutne neznicitelne, zatialco nove E200CDI maju o dost nizsie najazdy prave kvoli turbam.

Su mnohe japonske TURBOdiesle, ktore su viac ako neznicitelne. Neviem ci je diesel prave najvhodnejsi na jazdenie po meste. Ked vidim ako jazdia niektori taxikari...
dabel píše:ad naklady na udrzbu: myslim, ze rozdiely budu MIERNE v prospech benzinu - najma kvoli nizsiemu objemu naplni.

Oleja ide napr. do Premacy viac o 1,2 l a chladiacej viac o 1,5 l. Nemyslim si, ze by prave tych par stoviek malo rozhodnut.
Mazda a Mitsubishi sú súrodenci, ale Tatra nezná bratra!
Obrázok užívateľa
Bill
Prispievateľ
 
Príspevky: 441
Registrovaný: Pia Máj 21, 2004 4:27 pm
Bydlisko: vychod

Poslaťod dabel » Pia Jan 27, 2006 6:40 pm

Bill píše:Su mnohe japonske TURBOdiesle, ktore su viac ako neznicitelne. Neviem ci je diesel prave najvhodnejsi na jazdenie po meste. Ked vidim ako jazdia niektori taxikari...

Nemecki tagisti jazdia hodne pianko (aspon po meste). Kazdopadne zivotnost turba je cca. 200-300000km, preto si myslim, ze japonsky benzinak bude "neznicitelnejsi" ako japonsky turbodiesel.

dabel píše:Oleja ide napr. do Premacy viac o 1,2 l a chladiacej viac o 1,5 l. Nemyslim si, ze by prave tych par stoviek malo rozhodnut.

Ano, prve priame vstreky mali este relativne "slusne" naplne. Nove diesle potrebuju standardne o 2-3l viac oleja.
Co sa tyka nakladov na spotrebak, tam nevidim velky rozdiel:
- moderny benzinak potrebuje kazdych 1000000km nove sviecky + asi aj kable
- rozvodovy remen sa meni aj na diesli aj na benzine - pri diesli mozno aj skor, kvoli vyssiemu namahaniu

Nic ine "specificky benzinove" som na mojej Mazde za 230000km nemenil... preto vidim rozdiel maximalne v tych par stovkach na naplne.
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7476
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

Poslaťod dabel » Pia Jan 27, 2006 6:43 pm

PS: Aby sme si rozumeli: nezastavam sa benzinu za kazdu cenu. Podla mna by si mal kazdy kupit to, co mu viac vyhovuje - naklady na prevadzku su podla mna velmi podobne. Ja som zobral benzin hlavne preto, lebo porovnatelne auto v diesli bolo o 120000Skk drahsie - navratnost o dllllhu dobu! K tomu mierne obavy z jazdenia predchadzajuceho majitela (ta "citlivost na zaobchadzanie", ktoru si spominal a obavy z vysypaneho turba), z tuhej zimy a kratkych tras (cez tyzden jazdim cca. 5km do prace a 5km z prace).
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7476
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

Poslaťod majki » Pia Jan 27, 2006 8:26 pm

Chuapi, dakujem, tato debata je naozaj informativna a clovek si dokaze urobit obrazok :tlesk:

Inac, Bill, suhlasim s tym, ze nove auta zacinaju byt cim dal viacej preelektrizovane a ako uz tu bolo dakde povedane, cim zlozitejsi elektricke systemy, tym vacsia sanca na zlyhanie...no bojim bojim, ked budu taketo mrazy bezne nabuduci roky a dlhsie obdobi ku temu, europske auta na to veru niesu zrovna stavene, uvidime, co bude dalej. No az sa prejdem v benzinovom Civicu, necham sa napisat rovnou aj na tu 2.2 naftu a pak poviem zazitky :o)
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod Bill » Pia Jan 27, 2006 11:30 pm

Velmi sa mi paci, ze tato debata na tak kontroverznu temu je zatial v rozumnej vecnej rovine.
dabel píše: moderny benzinak potrebuje kazdych 1000000km nove sviecky + asi aj kable

Tak poriadne moderny by musel byt, to uz hranici so sci-fi podla mna, keby sa mali sviecky a kable menit po milione (1.000.000) km :-). Nechcem rypat. Asi si sa len pretukol o jednu nulu, ze? Pripustme, ze po stotisic (100.000) km sa menia, aj ked vyrobca tusim doporucuje kratsi interval.
dabel píše: rozvodovy remen sa meni aj na diesli aj na benzine - pri diesli mozno aj skor, kvoli vyssiemu namahaniu

Japonci doporucuju menit rozvodovy remen po 90.000 km aj na benzine aj na dieseli. Kladky vraj nie je nevyhnutne menit pri kazdej vymene remena, ani na dieseloch. Myslis, ze sa viac opotrebuva koli vacsim vibraciam motora, vysiemu krutaku?

Honda Civic. Tiez sa mi to auto velmi pacilo, ked som ho videl prvykrat na obrazovke. Na zivo trosicku (minimalne) menej. Pacia sa mi materiali v interieri. Predny spojler sa mi zda dost nizko na nase pomery.
Mazda a Mitsubishi sú súrodenci, ale Tatra nezná bratra!
Obrázok užívateľa
Bill
Prispievateľ
 
Príspevky: 441
Registrovaný: Pia Máj 21, 2004 4:27 pm
Bydlisko: vychod

Poslaťod dabel » Sob Jan 28, 2006 2:14 pm

Bill píše:Velmi sa mi paci, ze tato debata na tak kontroverznu temu je zatial v rozumnej vecnej rovine.

TAk myslim, ze nie sme pubisi, aby sme si kvoli takejto "Hluposticke" vbehli do vlasov.

Bill píše:Tak poriadne moderny by musel byt, to uz hranici so sci-fi podla mna, keby sa mali sviecky a kable menit po milione (1.000.000) km :-). Nechcem rypat. Asi si sa len pretukol o jednu nulu, ze? Pripustme, ze po stotisic (100.000) km sa menia, aj ked vyrobca tusim doporucuje kratsi interval.

Jojo, o jednu nulu utukol.
Sviecky menit po 100tkm je bezne (moja Honda ma predpisane po 120tkm). Mazde menili kazdych 90tkm.

Bill píše:Japonci doporucuju menit rozvodovy remen po 90.000 km aj na benzine aj na dieseli. Kladky vraj nie je nevyhnutne menit pri kazdej vymene remena, ani na dieseloch. Myslis, ze sa viac opotrebuva koli vacsim vibraciam motora, vysiemu krutaku?

Ona je "minimalna zivotnost" 100tkm. PO 90tkm sa meni kvoli tomu, lebo tak spadaju servisne intervaly (po 15tkm). U aut so servisnym intervalomm 20tkm sa meni pri 100tkm.
Ano, remene u dieslov su kvoli omnhoho vyssiemu krutiacemu momentu viac namahane ako u benzinakov - bol (a je) to problem najma u TDI s ich "kopancom" v 2000rpm (hlavne verzie 90 a 110k, cize prve TDI). Mmch. aj prve priamovsetrekove turbodiesle od Mazdy mali po cca. roku (v '98 ) zvolavaciu akciu, kde sa im menili remene aj kladky za "silnejsie" - povodne remene dost casto praskali.

Bill píše:Honda Civic. Tiez sa mi to auto velmi pacilo, ked som ho videl prvykrat na obrazovke. Na zivo trosicku (minimalne) menej. Pacia sa mi materiali v interieri. Predny spojler sa mi zda dost nizko na nase pomery.

JO jo, tak toto nie je problem len Hondy Civic... aj jedneho Accorda poznam, co musi cez vsetky retardery pomalym krokom... :lol
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7476
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

PredchádzajúciĎalší

Späť na Tipy a triky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť