Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Servis vo Svedsku

Vaše skúsenosti so servismi a postrehy k ich práci...

Servis vo Svedsku

Poslaťod wewek » Sob Feb 12, 2011 8:30 pm

Chcem sa s vami podelit o moje skusenoti so servisami vo Svedsku.
Pred 2 tyzdnami som bol s mojou M3 na prvej servisnej prehliadke.
Najazdenych som mal 13.000km, auto este nema ani 6 mesiacov.
Rozhodol som sa pre tak skoru navstevu z opatrnosti a snahy predlzit zivotnost motora.
Na prvej serv. prehliadke sa aj tak nic nerobi okrem vymeny oleja a filtra.

Zacal som s tym, ze som kontaktoval vsetky Mazda servisy v Stockholme a v okoli. Hladal som iba velke, tam kde aj predavaju Mazdy.
Asi z 5-6 servisov pouzival iba 1 servis Mazda olej (Dexelia).
Verim, ze Castrol tiez splna vsetky parametre ale prislo mi to divne, ze v oficialnych servisoch pouzivaju ine oleje nez Mazda...
Pravdepodobne je to preto, ze napr. Castrol mozu pouzit aj pre ine znacky aut a vyplati sa im viac.

Po precitani si zopar svedskych prispevkov na temu servis, som nemal pocit, ze tunajsi mechanici su vacsi experti ako ti u nas na SR/CR.
Takze som mal este jednu poziadavku na servis (okrem spravneho oleja) a to aby som mohol byt pri servisovani auta.
S touto poziadavkou som mal najvacsi problem. Ani jeden Mazda servis mi nechcel vyjst v ustrety a nechceli pripustit, aby som ich mohol kontrolovat.
(osobne si myslim, ze ked sa nemaju coho bat, tak by to pre nich nemal byt problem...)


Vyriesil som to teda nasledovne:

- kupil som 5L oleja Dexelia 10W-40 u http://bjurkellbil.se/ . Cena: 170Sek/19,26Eur/466,81Kc za 1L
(chcel som povodne kupit Dexelia Ultra 5W-30 ale predajca mi tvrdil, ze oni tento pouzivaju pre naftove motory, a ze na benzin mi radi Dexelia 10W-40)
(ak tomu rozumiem spravne, tak 10W-40 je lepsi na dlhe trasy a horsi pri startoch v zimnom obdobi a na kratke trasy)

- mohlo ma napadnut uz aj filer tam kupit...

- na servis som isiel sem: http://mekonomen.se/
(poznal som tam jedneho mechanika, ktory nemal nic proti, ze budem pri nom pri servise)
Mekonomen je velka siet servisov (a aj predajcov) po celom Svedsku (mozno su aj inde). Ja som bol v mestecku Södertälje - 20km od Stockholmu.
Samozrejme som si zistil ako to bude s garanciou a s tym, ze Mazda ma el. servisnu knizku.
Nebol s tym ziaden problem. Su autorizovani na servis skoro vsetkych znaciek. Na dalsi den som mal vypis s mojej el. servisnej knizky hotovy. Kontaktovali Mazda servis a udaje tam zapisali oni.

- dal som skontrolovat aj geometriu. Po prejazde CR som chytil kanal (v strede dialnice asi 30cm hlboky...). Chcel som mat istotu, ze sa nic nestalo.

- cena: 1.400Sek/158Eur/3.844Kc + 470Sek/53,25Eur/1.290Kc za geometriu.


Zaver: vo Svedsku je mozne servisovat aj v neoficialnych Mazda servisoch bez straty garancie. Zapis do el. knihy je bez problemov. Vychadza to lacnejsie nez v Mazde.
Aj ked 300Eur za 1. servisnu prehliadku asi nie je malo...
Obrázok Mazda - 3 - Sedan 2.0 MZR i-stop
Obrázok užívateľa
wewek
Prispievateľ
 
Príspevky: 152
Registrovaný: Ned Máj 16, 2010 7:29 pm

Poslaťod delpiper » Pia Feb 25, 2011 12:16 pm

Tiez prispejem par riadkami.
Pred nedavnom som kupyl M6 2,3, 2006.
Predchodzi majitel ju servisoval 3x u Bjurkell Bil (tam kde "wewek" kupyl olej)
Pre porovnanie kolko "wewek" usetril je tu par faktur z mojej servisnej knizky:

1kontrola: (olej, olej filter, stierace) cena 4300,-Sek(450EUR)
2kontrola: (olej, olej filter, stierace, vzduch.filter, kupe filter) cena 4700,-sek(490EUR)
3kontrola: (olej, olej filter, stierace, brzdova kvap.) cena 4600,- Sek (480EUR)
Extra servis: kopletna vymena prednych a zadnych brzd (kotuce + platnicky) cena 8700,-Sek (900EUR)

Pri pohlade na tieto ceny som aj ja ako spravny slovak hladal lacnejsie riesenie pre moju 4tu servisnu.
Kedze mi skoncila 3rocna garancia, tak som niektore veci povymienal sam bez servisu.
Olej som kupyl v "autoexperten.se" (to je nieco podobne ako mekonomen.se): ELF 5W40 Excellium NF 4l bandasku za 250SEK (27,-EUR) z povonej 650SEK (67EUR) v akcii. Priznam sa, kupyl som 3 bandasky. Za tu cenu, no nekup to....:-)
Tiez som sa bal dat do auta nieco ine ako Dexeliu ale po dlhom hladani, prestudovani desiatok clankov o Dexelii a inych olejoch som sa rozhodol pre ELF. ELF je sucastou koncernu TOTAL a pre mazdu vyraba Dexeliu.
ELF 5W40Excellium nf ma take iste specifikacie a niektore parametre ako Dexelia plus 5w40. Takze vrelo odporucam.)

Vzduchovy, olejovy a kupe fitre som kupyl z "mekonomen.se" taktiez sviecky a chladiacu kvap.
Vsetko som vymenil v dielnach "urob si sam" Q8KO pumpe 2,-SEK/minuta samozrejme za pomoci .PDF servisneho manualu pre M6ky.
Auto bolo v servise len na vymenu prevodoveho oleja a "rostskyddkontroll" (kontrola stavu karoserie) koli 12rocnej garancke).
Vymena oleja 860SEK (90EUR) a kontrola korozie 240SEK (26EUR) v autorizovanom servise "motorbolagen.se".

Samozrejme ziadna peciatka v servisnej knizke ohladne 4teho servisu ale kedze 3rocna garancia skoncila aspon usetrenych par stoviek EUR za velky servis.
delpiper
Čitateľ
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv Okt 14, 2010 3:31 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod wewek » Pia Feb 25, 2011 1:23 pm

ahoj,
som rad, ze tu je niekto tiez zo Svedska.
Pravdepodobne jazdis autom na SR, kedze mas auto necelych 5 rokov a uz si bol na 3. servisnej prehliatke a po vymene sviecok :)
4.000km na jednu cesto to da niekto u nas za rok...

Poriadne sumy si nechal v servise. Ja som bol v Mekonomen hlavne preto, ze mi dovolili byt pri servise.
Som asi prilis nedovercivy... a aj ma to zaujima, aby som sa to naucil a mohol si to spravit neskor sam.
Obrázok Mazda - 3 - Sedan 2.0 MZR i-stop
Obrázok užívateľa
wewek
Prispievateľ
 
Príspevky: 152
Registrovaný: Ned Máj 16, 2010 7:29 pm

Poslaťod delpiper » Pia Feb 25, 2011 1:36 pm

Auto som kupyl pred par mesiacov dozadu.
To predchodzi majitel platil tie sumy. Ja som len robil svojpomocne cast velkeho servisu.
delpiper
Čitateľ
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Štv Okt 14, 2010 3:31 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod wewek » Pia Feb 25, 2011 3:14 pm

aha, tak to sa potom nedivim, ze Svedovi je jedno ci zaplati za servis 700eur :-)
Obrázok Mazda - 3 - Sedan 2.0 MZR i-stop
Obrázok užívateľa
wewek
Prispievateľ
 
Príspevky: 152
Registrovaný: Ned Máj 16, 2010 7:29 pm

Poslaťod wewek » Pia Feb 25, 2011 3:17 pm

no ale to si potom velmi dobre kupil, ked sa o to tak pekne majitel staral.
Ako si sa k auto dostal? blocket.se? :)
Poznas toto?: http://www.kvd.se/
niekedy sa tam daju najst super ceny a auta su v perfektnom stave.
Obrázok Mazda - 3 - Sedan 2.0 MZR i-stop
Obrázok užívateľa
wewek
Prispievateľ
 
Príspevky: 152
Registrovaný: Ned Máj 16, 2010 7:29 pm

Späť na Skúsenosti so servismi...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron