Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Zážitok z 1. prehliadky v Žiline

Vaše skúsenosti so servismi a postrehy k ich práci...

Zážitok z 1. prehliadky v Žiline

Poslaťod ursus » Pia Jún 26, 2009 4:20 pm

Zdravím všetkych mazdakov.
Dnes som absolvoval prvú prehliadku na mojom novom aute. Chcel by som sa podeliť s dojmom, aký na mňa zanechal mazda servis v Žiline. Nechcem sa týmto ani sťažovať, ani kritizovať, ani nič riešiť. Ide len a len o skúsenosť, ktorá vám pomôže vybrať si, či nevybrať servis na opravu svojho autíčka.
Takže pekne po poriadku.
Na servisnú prehliadku som sa objednával asi pred 3 týždňami. Dohodol som si telefenicky u prijímacieho technika dátum, z jeho strany padol určený čas na 8.00. Ja bývam presný, to vám môže potvrdiť moja manželka, no čoho som sa nedočkal, keď som vošiel do predajne Mazda. Ono sa to tam trochu zmenilo. Firma, pod ktorú predajňa patrila sa z a.s. zmenila na s.r.o. (pripadla zmena aj na IČO) a pripudol tam predaj Seatov, ktorý zrušil svoju predajňu v mestskej časti Prielohy a presťahoval sa na košickú do Mazdy. Osem hodín: predajňa otvorená, skoro prázdna, bez predajcu a servisných technikov. Ale predsa sa našiel niekto, kto ma oslovil a bol to prijímací technik zo Seatu. Vysvetlil som mu svoj dôvod návštevy a on začal so mnou riešiť vypísanie zákazníckeho protokolu. A nastal problém, zabudol som si podľa neho servisnú knižku (Mazda to inak rieši elektronicky). Začal mi ukazovať, ako vyzera servisná knižka pre auta Seat. No na štastie s 20 minútovým zdržaním dobehol servisný technik z Mazdy (problém vyriešený). Tak a pokračujeme vo vypisovaní zákaznického listu.
Výmena oleja: Majki spomínal, že do M2 je overený motorový olej Dexelia 5W 40. Prichádza tak moja prvá požiadavka, na ktorú reaguje technik slovami: "ale do vášho auta je predpísaný 5W 30!" Okolo idúci predajca zo Seatu začne reagovať: "Ale to nie je také jednoduché, ak je raz niečo predpísané ...." "alebo takáto vymena sa dá robiť len spoznámkou do servisnej knižky "na žiadosť klienta" a to môžete mať v budúcnosti problémy pri uplatnení si záruky!" Začal som dávať na javo svoju nespokojnosť a tak nakoniec bez poznámky sa uviedol vymeniť mnou požadovaný olej.
Ďalej sme začali riešiť spomínané poruchy (písal som už o nich v rubrike "Mám problém..."). No stala sa mi počas týždňa nečakaná vec. Ono sa to začalo s tým trhaním motora zlepšovať, aj keď som sa dožadoval to pozrieť. Nová Mazde 2 má trochu komplikovaný prístup do palivovej sústavy. Palivový filter, ktorý som chcel aby pozreli je nejako pevne spojený s palivovým čerpadlom (že vraj to ešte nemali demontované) a celá tá časť s filtrom stojí cca 330 eur. A dalej prekvapujúca správa, ten filter je doživotný. Keďže sa mi to začalo zlepšovať s tým trhaním motora, tak som to napokon vzdal. Časom sa to možno prejaví tak, že budem to musieť dať vymeniť.
Potom s tým spomínaným zadrhávaním v posilňovači: akoby zázrakom po zložení kolies a vyčistení nejakých častí oklolo predných brzd v tomto servise sa to prestalo prejavovať. Uvidíme dokedy. Ale to už predbieham medziudalosti.
Páni bolo asi 9.15, keď sme vypísali zákaznícky list a prehliadka auta s výmenou oleja a filtrov je okolo 2 hodín, tak mi to bolo potvrdené. Tento servis má jednu veľkú nevýhodu, aspoň tak sa mi to javilo. Delí sa so servisnými boxami (alebo neviem, ako to pomenovať) so servisom Renault.
Využívam čas počas prehliadky môjho auta tým, že po stretnutí s predajcom Mazdy (dosť dobre vychádzame spolu) si dohodnem jazdu na novej Mazde 3. Odveziem ho vybaviť si nejaké veci v meste a šup ho na málo frekventovanú cestu okolo priehrady. Vynikajúci zážitok. Auto má dobre vyvážený podvozok, ten 1,6 liter mu sadne spolu s výkonom (to presne neviem). Radenie a riadenie presné na chlp. No predsa niečo: možno aspoň mňa vždy v Mazdách straší a trápi záber spojky, ten je akoby niekde v strede a to som si myslel, že je iba na Dvojkách.
Vysmiaty vraciam krásne bledučko - modré auto späť pred predajňu Mazdy. Ešte pár prehodených slov a idem pešo vybaviť si svoje veci (to pešo nemuselo byť, ponukol sa mi predajca, že ma odvezie, kde potrebujem)
Čas ubehol a nič. Je asi 13.30. A tak volám do Mazdy, či na mňa niekto náhodou nezabudol (inak dohodli sme sa tak, že mi zavolajú z Mazdy). "Auto je už na dvore po prehliadke" zaznela odpoveď v telefóne (niekto to má asi na háku). Bez poznámky niečo vytknúť som išiel pre svoje autíčko. Mám to od domu asi 15 min. Takže teraz spočítam čas, ktorý potrebovali na prehliadku môjho auta spolu s papierovačkami. Odchádzal som z Mazdy asi o 14.30., t.j. 6,5 hodiny.
Ešte mi bolo vysvetlené, čo všetko sa na aute robilo (výmena oleja, olejového filtra, pelového filtra, kontrola a čistenie bŕzd + základné prehliadnutie podvozku, kde všetko bolo v poriadku). Ak by niekoho zaujímalo čo to stálo: 174,14 eur.
Sadám si do rozpáleného auta, keďže neviem koľko času mi ho nechali priamo na slnku a idem priamo pred barák, kde aj parkujem. Poviem vám, mám z toho zmiešaný pocit. Keďže som doteraz nechodil do značkových servisoch, využíval som obyčajné odporučené, možno som očakával viac.
Naposledy upravil ursus dňa Štv Júl 09, 2009 2:36 pm, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
ursus
Prispievateľ
 
Príspevky: 149
Registrovaný: Pia Jún 12, 2009 6:02 pm
Bydlisko: ZA

Poslaťod pepo » Pia Jún 26, 2009 5:47 pm

heh, predajna so Seatom, servis s Renaultom. Inak klasika, problemy so servismy, nabuduce treba skusit iny. Ale na druhu stranu si mal ten servis lacnejsi o 7% nie? :spik2 (teda aspon predajca tak tvrdi/tvrdil)
pepo
Prispievateľ
 
Príspevky: 408
Registrovaný: Str Feb 20, 2008 5:12 pm
Bydlisko: BR, TT
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod majki » Pia Jún 26, 2009 11:07 pm

Mackor, ci ti tam daju 5W-30 alebo 5W-40 uz taky rozdiel fakt nie je.
Co sa tyka cale prehliadky, geometiu kolies ti nerobili?
No a co sa tyka caleho servisu...bude este par rokov trvat, nez to bude tak ako na zapade...u nas vo vsetkych autorizovanych servisach (nehovorim teraz len o Mazde) to tiez nie je bohvie ake, clovek musi hladat a vyberat (pokial ma moznost)...
Inac som rad, ze sa vyriesil problem s posilnovacom, snad to trhanie motora tiez ustane...
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod ursus » Sob Jún 27, 2009 5:52 pm

Prosím? Zlava? Asi len pre vybranych. Skoda vsak, ze som sa na tu zlavu zabudol spytat, mozno by som ju dostal. Alebo sa tyka len nahradnych dielov az po 3 ročnej zaruke.
Obrázok užívateľa
ursus
Prispievateľ
 
Príspevky: 149
Registrovaný: Pia Jún 12, 2009 6:02 pm
Bydlisko: ZA

Poslaťod pepo » Sob Jún 27, 2009 6:01 pm

toto kopcim z meilu:
"Zákazníci,ktorý kúpia vozidlo u nás v Žiline získavajú celoživotnú zľavu na servis,náhradné diely a príslušenstvo vo výške 7%"

dalsi meil:
"prehliadka po roku cca 193 EUR -7% zľava pre vás"
"Lakernicke práce 1nh/35EUR -7% zľava pre vás"
"Klampiarské práce 1nh/35EUR -7% zľava pre vás"
"Mechaniclé práce 1nh/23EUR -7% zľava pre vás"
"Komletné príslušenstvo: str.nosič,pl.vanička do kufra,zimné PNEU, atď.: všetko -7%"

cize teraz kukam ze ti dali takmer 11%, to asi preto, ze to dlho trvalo :ho:
pepo
Prispievateľ
 
Príspevky: 408
Registrovaný: Str Feb 20, 2008 5:12 pm
Bydlisko: BR, TT
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod ursus » Sob Jún 27, 2009 6:04 pm

majki píše:Mackor, ci ti tam daju 5W-30 alebo 5W-40 uz taky rozdiel fakt nie je.
Co sa tyka cale prehliadky, geometiu kolies ti nerobili?
No a co sa tyka caleho servisu...bude este par rokov trvat, nez to bude tak ako na zapade...u nas vo vsetkych autorizovanych servisach (nehovorim teraz len o Mazde) to tiez nie je bohvie ake, clovek musi hladat a vyberat (pokial ma moznost)...
Inac som rad, ze sa vyriesil problem s posilnovacom, snad to trhanie motora tiez ustane...

Co sa tyka geometrie, niekto z nich sa bol previest alebo vybavit si veci na mojom aute, lebo mi minuli asi 2 litre benzinu. Vysledok:"auto vam netaha do strany, nebola potrebna geometria, vsetko je v poriadku."
Inak v poslednom case si vsimam, ze pri rychlosti okolo 130 km/h mi trasie volantom a to som daval prevazovat kolesa asi pred 3-tromi tyzdnami. Ale predpokladam, ze to bude skor gumami.
Obrázok užívateľa
ursus
Prispievateľ
 
Príspevky: 149
Registrovaný: Pia Jún 12, 2009 6:02 pm
Bydlisko: ZA

Poslaťod ursus » Sob Jún 27, 2009 6:21 pm

pepo píše:toto kopcim z meilu:
"Zákazníci,ktorý kúpia vozidlo u nás v Žiline získavajú celoživotnú zľavu na servis,náhradné diely a príslušenstvo vo výške 7%"

dalsi meil:
"prehliadka po roku cca 193 EUR -7% zľava pre vás"
"Lakernicke práce 1nh/35EUR -7% zľava pre vás"
"Klampiarské práce 1nh/35EUR -7% zľava pre vás"
"Mechaniclé práce 1nh/23EUR -7% zľava pre vás"
"Komletné príslušenstvo: str.nosič,pl.vanička do kufra,zimné PNEU, atď.: všetko -7%"

cize teraz kukam ze ti dali takmer 11%, to asi preto, ze to dlho trvalo :ho:

Vies Pepo, ze mas asi pravdu? Lebo servisny technik mi vypocital cenu, urcite bola vyssia, ako sa objavila na fakture od pokladne. Ale urcite to nebolo, ako uvadzas 193 eur.
Obrázok užívateľa
ursus
Prispievateľ
 
Príspevky: 149
Registrovaný: Pia Jún 12, 2009 6:02 pm
Bydlisko: ZA

Poslaťod ursus » Sob Jún 27, 2009 7:02 pm

majki píše:Mackor, ci ti tam daju 5W-30 alebo 5W-40 uz taky rozdiel fakt nie je.
Co sa tyka cale prehliadky, geometiu kolies ti nerobili?
No a co sa tyka caleho servisu...bude este par rokov trvat, nez to bude tak ako na zapade...u nas vo vsetkych autorizovanych servisach (nehovorim teraz len o Mazde) to tiez nie je bohvie ake, clovek musi hladat a vyberat (pokial ma moznost)...
Inac som rad, ze sa vyriesil problem s posilnovacom, snad to trhanie motora tiez ustane...

Mazda Dexelia Plus 5W-40 je syntetický motorový olej s výbornou ochranou motorových součástí, zejména rozvodového mechanismu. Velmi dobrá tepelná stabilita a oxidační odolnost eliminují degradaci oleje i při extrémních provozních podmínkách, doporučený olej pro přímé vstřikování paliva (podpora úspory paliva, umožňuje provoz při vyšších teplotách). Účinné protioděrové a detergentně-dispersantní vlastnosti, výborné antioxidační a antikorozivní schopnosti. Okamžité zaolejování motorových částí při studených startech zajišťuje dlouhodobou ochranu motoru. Doporučeno pro vozy Mazda.

Mazda Dexelia Ultra 5W-30 je syntetický olej umožňující úsporu paliva až 9,3%. Formulace je maximálně ohleduplná k životnímu prostředí- při městském provozu snižuje emise pevných částic o 15,5% a emise CO2 o 5,5%. Prodlužuje výměnný interval, spoří palivo, zabezpečuje odolnost proti stárnutí a prodlužuje životnost motoru. Doporučeno pro vozy Mazda.

http://www.znackoveoleje.cz/znackoveole ... da-Dexelia
Obrázok užívateľa
ursus
Prispievateľ
 
Príspevky: 149
Registrovaný: Pia Jún 12, 2009 6:02 pm
Bydlisko: ZA

Poslaťod majki » Sob Jún 27, 2009 8:26 pm

Nechcem byt zly alebo puntickarsky, ale geometria sa robi VZDY pri pravidelnej servisnej prehliadke. Je to tusim aj v navode. Boha mojho, ja tie servisy neznasam, to je taka banda dementov ze az hroza...sorry.

No preco mi tu citujes tie oleje? :o) Ja som hovoril o 5W-40 ci 5W-30 v suvislosti s tym, ze TomAntovi davali 10W-40.
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod TomAnt » Ned Jún 28, 2009 10:58 am

K tej geometrii, ta geometria sa na prvej garancke MUSI spravit. Ak ti nedali z nej protokol, chod tam naspat a reklamuj to. Ja som za prvu garancku platil plus minus tolko isto co ty, ale v tej cene som mal aj geometriu. A mam z nej aj protokol a ver ze tam bolo nastavovania celkom dost...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod majki » Ned Jún 28, 2009 11:20 am

Presne ako pise TomAnt..
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod TomAnt » Ned Jún 28, 2009 11:41 am

majki píše:...v suvislosti s tym, ze TomAntovi davali 10W-40.

Si ma normalne "vyhnal" pozriet to v knizke k autu.
Takze, podla manualu k novej Mazde 2 mozu ist do benzinoveho motora v Europe oleje 5W-30, 10W-40 a 5W-20, specifikacie API SL alebo ACEA A3/A5.

O 5W-40 sa v manuale pise pri benzinovych motoroch mimo Europy...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod majki » Ned Jún 28, 2009 12:38 pm

:o) Co ti mam na to povedat, no :ho:
Fabbrica Italiana Automobili Torino
Obrázok užívateľa
majki
Administrator VIP 2009
Administrator VIP 2009
 
Príspevky: 11830
Registrovaný: Str Apr 28, 2004 9:28 pm
Bydlisko: metropolitan
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod pepo » Ned Jún 28, 2009 12:58 pm

obednajsia prechadzka k zabke :ho:
pepo
Prispievateľ
 
Príspevky: 408
Registrovaný: Str Feb 20, 2008 5:12 pm
Bydlisko: BR, TT
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod ursus » Ned Jún 28, 2009 6:12 pm

TomAnt píše:K tej geometrii, ta geometria sa na prvej garancke MUSI spravit. Ak ti nedali z nej protokol, chod tam naspat a reklamuj to. Ja som za prvu garancku platil plus minus tolko isto co ty, ale v tej cene som mal aj geometriu. A mam z nej aj protokol a ver ze tam bolo nastavovania celkom dost...

Ak to bude mozne pre Teba, skus mi ten protokol naskenovat a poslat. Ja som ziadny protokol nedostal a uz ma to zacina vytacat. Asi si ho zacnem vymahat cez centralu v Bratiske a to budu mat dobry pojeb tu v Ziline.
Obrázok užívateľa
ursus
Prispievateľ
 
Príspevky: 149
Registrovaný: Pia Jún 12, 2009 6:02 pm
Bydlisko: ZA

Ďalší

Späť na Skúsenosti so servismi...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť