Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Diagnostika - prehlad / zoznam / skusenosti

Zháňate dobrého mechanika, garáž? Potrebujete odbornú radu? Skúste sa spýtať tu...

Diagnostika - prehlad / zoznam / skusenosti

Poslaťod fluider » Štv Feb 14, 2013 9:26 pm

Ahojte, chcem si spraviť diagnostiku svojej Premacy 1.8i, 84kW r.2000, ale nechce sa mi vyblikávať to a už vôbec nie obťažovať bratislavké servisy ... Neviem tu zistiť, či táto Premacy má OBD alebo už OBD2, resp. s ktorým nástrojom máte najlepšie skúsenosti, tak by sme mohli mať jedno vlákno kam to budeme písať nech je to pokope.

Otázka na začiatok. Akú špecifikáciu a konektor používa Premacy '99? :o) Napr ma zaujala táto:
U480-Universal-OBD2-CAN-BUS-Fault-Code-Reader-Scanner-diagnostic-scan-tool na eBay a 10GBP.
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod kayman » Štv Feb 14, 2013 11:06 pm

ak máš OBDII tak niekde v okolí vodiča, pod volantom za plastami to býva často nájdeš takýto konektor
http://www.diydiagnostics.com/images/co ... loseup.jpg

ak ho tam máš tak si vyhral :)
inak cez tieto ebayové a lacné veci toho veľa nezistíš. len univerzálne veci ako číslo chyby, niekde otáčky. ale resetnúť olejový interval na 6 nejde tuším.
ja mám taký bluetooth modul a v mobile aj tablete applikácie na to, príde mi to univerzálnejšie :)

inak, mne sa to na 626, ročník 2000 nepodarilo zatiaľ rozbehnúť. čo sa mi podarilo zistiť tak predfaceliftová verzia GF má nejaký starší protokol Fordu - PWM či niečo také. a mali by fungovať tieto OBD2 hračky z netu. ale toto mi nejde.
ďalej som zistil, že OBD2 je pri faceliftovanej verzii až od nejakého VIN čísla a ja mám pár čísiel pod. takže ani srnka netuší čo s tým :crazy

tak pokukaj pod volantom či tam také máš. ak nie tak niekde pri motore je mazda diag konektor a na ten potrebuješ redukciu. MAzda 17pin to OBD sa volá taký kábel. vraj sú minimálne dva druhy.. to je asi všetko čo som sa dozvedel zatiaľ :ho:
Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Pia Feb 15, 2013 12:05 pm

Vďaka, pozriem čo tam mám.

A máte nejaké overené e-shopy ?
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Sob Feb 16, 2013 1:14 pm

Takže moja Premacy r.v. 2000 nemá slot diagnostiky vnútri pod volantom, ale v motorovom priestore napravo od expanznej nádoby chladiacej kvapaliny. Ten slot pochádza asi ešte z lietadiel ZERO lebo vyzerá archaicky :o) , 23 pinov má rozdelené v 4 radoch (2+2, 7, 6, 6).
Takto vyzerá:
Obrázok
Obrázok
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod kayman » Sob Feb 16, 2013 4:46 pm

stále tam môže byť niečo kompatibilné s ODBII ako pozerám na fotku. len si nepamätám zapojenie kde presne čo je. no je v tom trošku bordel v tých zapojeniach :D keď bude čas tak sem hodím všetky zapojenia čo som našiel ;)
Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Sob Feb 16, 2013 9:56 pm

Tak už mám ScanXL Pro v notebooku. Ešte zohnať fungujúce káble :o) .
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Uto Feb 19, 2013 5:56 pm

Je to pekný bordel s tými diagnostickými konektormi. Každý model a verzia modelu staršej Mazdy má iný, pripomína mi to Európanov :ko :pif . Objednal som si ten adaptérový kábel 17-pin na 16-pin, ale už pochybjem, že to nebude fungovať :o). Niekde som čítal, že v pine č.4 je 30A :shock ,takže na vyblikávania LEDky kašlem :o) .

V mojej Premacy 1.8i model (1999-2001) to vyzerá takto:
Obrázok

Obrázok
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod kayman » Uto Feb 19, 2013 6:16 pm

Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Uto Feb 19, 2013 7:30 pm

Na tvojej 626 GL by sa to "malo" zapojiť takto, ale fakt nechápem ako to môže fungovať :o) . Máš (aj ja) protokol J1850 PWM, po ktorom nasledoval J1850 VPW.

http://www.forscan.org/howto.html

Protokol J1850 PWM:
Obrázok

Protokol J1850 VPW:
Obrázok
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod kayman » Uto Feb 19, 2013 7:34 pm

my máme J1850 VPW podľa tvojho popisu :ho: na tej stránke je ale písané
Mazda 626 GF after restyling - KLN/MEN pin. ELM327 side K-Line/ISO9141-2 pin.


mám pocit, že takto som to skúšal :hmmhmm
Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Uto Feb 19, 2013 8:59 pm

A podľa tejto stránky funguje J1850 PWM celkom inak :nene .
http://www.onboarddiagnostics.com/page03.htm

Obrázok
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod kayman » Ned Mar 10, 2013 11:14 pm

Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Pon Mar 11, 2013 5:54 pm

Ahoj, tieto elektro diagramy mne nič nehovoria :o) . Videl som niekde taký na Premacy, ale nula bodov, nevysomáril som sa z toho.

Inak, už mi prišiel z Číny ten Mazda 17pin-16pin adaptérový kábel, neskôr aj origo diagnostika ElmScan 5 Compact z Amazonu za 30evri. Ale nepodarilo sa mi spojiť cez USB s ECU. Buď je ten adaptérový kábel nafigu, alebo mám zle nastavené porty a pripojenie. Musím sa s tým pohrať.

Ten adaptérový kábel by sa dal otestovať tak, že multimetrom zmerám napätia na pinoch konektora v aute, zapojím kábel, a potom napätia na výstupných pinoch kábla?
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod fluider » Pon Mar 11, 2013 6:12 pm

Fakt mám rád Mazdu, ale fakt je pravda, že je to pomsta za Hirošimu.

Mal som na mysli tieto schémy:
http://pinoutsguide.com/CarElectronics/mazda_obd2_diagnostic_pinout.shtml

RS-232 to J1850 PWM cable
Obrázok

RS-232 to J1850 VPW cable
Obrázok

RS-232 to ISO 9141-2 cable
Obrázok
Mazda Premacy 1.8i 84kW r.2000
Obrázok užívateľa
fluider
Opytovateľ
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Štv Aug 16, 2012 4:20 pm
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod kayman » Pon Mar 11, 2013 7:21 pm

ja som skúšal všetky možné protokoly a možnosti v dvoch programoch pre symbian na mobile a niečo pre android v tablete a naúspešne. ten bluetooth modul obd2 funguje, kamarát ho skúšal na 206ke. takže zlý kábel. cez Vianoce som odcvakol tek kábel redukčný na mazdu a v podstate mám teraz konektor mazďácky 17 pin a obd2 konektor, už len prepojím správne :D takže keď sa oteplí sa s tým pohrám ale čakám na to už pár mesiacov kým bude kedy to robiť :)

tie schémy čo si postol v podstate obídu elm krabičku - je to zapojenie na sériový port na kompe (ak tam už nemáš tak potrebuješ do usb sériový port (v počítači bude ako virtuálny))

či sú zlé porty alebo nie sa dá zistiť cez konzolu programu cez ktorý sa na to chceš pripojiť. mne tam vždy v logu bolo, že to komunikuje ale nedostáva odpoveď z auta..



k tým mojim obrázkom, prvý je J1850 PWM, druhý obrázok je J1850 VPW. ty máš ako ja zapojené horné štyri piny a nie tie posledné v druhom a treťom rade. tie dva sú na PWM na komunikáciu

no a tu je problém, že síce v spodnej časti je pinout toho našeho konektora ale moc to s tou schémou nesedí :D
no pri VPW sa používa K-Line a L-Line. K-Line je komunikácia diagnostiky s ECU auta. L-Line je nepovinná a je na nejaké zlepšenie synchronizácie pri komunikácii zjednodušene povedané.
preto, keď bude vonku krajšie, na KLN zapojím K-Line z obd2 konektora, B+ je napájanie a GND zem (tie dve sú vždy takto, aj preto mi ten môj bluetooth obd2 fungoval a k mobilu/tabletu sa pripojil).
Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Ďalší

Späť na Potrebujem poradiť, zohnať...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť