Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

GPS navigace

Volná diskuze nad novým fórem.
Chyby hlašte v příslušném subFóru, podporu hledejte podobně.

GPS navigace

Poslaťod KajaBeranek » Pia Feb 23, 2018 2:37 pm

Ahoj hoši, rád bych se s vámi poradil o zakoupení GPS navigace. Nemám v tomto směru příliš zkušeností. Jde o to, že v létě chceme vyrazit autem do Chorvatska a já si to nerisknu podle mapy, obzvlášť, když osazenstvo bude spát :D Jakou doporučujete? Na webe jsem se dočetl, že z těch levnějších je nejlepší Mio Spirit 5400 Lifetime Europe, která má v sobě 44 map evropských států. Z těch dražších doporučují Garmin Nüvi 2689 Lifetime Europe 45, ale ta už stojí kolem 5 tis. Kč, což mi přijde moc. Jakou máte vy? Díky.
KajaBeranek
Čitateľ
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia Feb 23, 2018 2:32 pm
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod TomAnt » Pia Feb 23, 2018 7:37 pm

Myslim ze dnes je to uplne jedno. Asi najlepsie a najlacnejsie riesenie je pouzit Waze na telefone a mas po probleme. Zere to dat minimalne. Ja s tym jazdim, aj ked mam navi priamo v aute...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod kayman » Pia Feb 23, 2018 11:49 pm

Ja mám Garmin 3490LMT, kupovanú cez bazoš, ako nová :D. Posledná rada čo mala aj navigáciu pre peších, plus má 3D zobrazenie povrchu. Doživotné aktualizácie, na Slovensku aj dopravu no ešte sa mi nestalo, že by to aj reálnu dopravu ukazovalo :).
Garmin má nafotené všetky veľké križovatky a vo fotkách potom ukazuje, ktorý jazdný pruh treba použiť - je to obrovská pomoc. Teda, či to fotiť Garmin alebo Navtek neviem :). Mio má zobrazenie križovatiek, ale nie sú podľa skutočnosti, akoby generoval obrázky podľa toho ako má nakreslenú križovatku na mape.
Niektoré nové garminy dokonca ukazujú vygenerované pruhy dopredu pred diaľničnými križovatkami takže sa ľahko zaradíš dopredu do správneho pruhu.
Aktuálnosť Navteq (Garmin) máp je veľmi dobrá, sestra býva v dedinke za Bratislavou v novovybudovanej časti dediny a mali to v mapách skôr ako google! Samozrejme, s rýchlosťou waze alebo openstreetmap sa to porovnávať nedá, tam je aktuálnosť prakticky denne. Tomtom však tú novú čast dediny nemal ešte v lete, pritom tam tie ulice existujú už tri roky skolaudované.. Ale zase, možno to je náhoda :). Jednu križovatku v Bratislave má Navteq divne zakreslenú a miesto rovno povie odbočte vpravo :) (Vajnorská-Rožňavská-Cesta na Senec).

Tá moja stále cez inzerát sa mi zdá nejako 150€, nová cez 300€ kedysi..
Ešte sa dá kúpiť nejaká čínska, v nej bude pravdepodobne iGo software, do ktorého si vieš potom po internete zohnať nové mapy (niekedy aj od rôznych dodávateľov).
Garmin napríklad umožňuje nahrať aj iné mapy a prepínať medzi nimi prípadne ich zapnúť cez seba (takto mám zobrazené vrstevnice) a tak tam mám oficiálne mapy, turistické z openstreetmap a cestné z openstreetmap.
Používali sme toho Garmina ako chodci v Grécku a bolo to super, pokiaľ sme neleteli lietadlom tak chytil signál veľmi rýchlo. Mobil to chytil rýchlejšie cez agps samozrejme, ale zase treba tam vždy zapnúť nejakú apku, ktorá žerie baterku. No to je už o preferencii :), mne viac vyhovuje normálna GPS navigácia, waze ma napríklad vždy naviguje do zápchy - niekto tam byť prvý musí :D.
Čo som si všimol, pozeral som veľa videí kde porovnávali algoritmy navigovania, Garmin u mňa vyhral. Napríklad sa snaží k cieľu prísť tak aby bol po pravej strane. Alebo keď miniem odbočku tak nenaviguje cestu späť otočkou cez nejakú uličku vpravo, ale uličkami vľavo. Takže sa v cudzom meste nepripájam na hlavnú cestu odbáčaním vľavo, ale vpravo. V iGo sa toto dá nastaviť - ľahká trasa.
Z mňa veľká spokojnosť s Garminom :). Novšie modely zobrazujú na diaľnici najbližšie pumpy a reštaurácie s WC, ten môj to vie, ale treba zadať v menu, a nezobrazuje to stále v gui..

Ten 2689 má už to navigovanie v pruhoch takto:
https://www.youtube.com/watch?v=E8dF_cDKTps

Takto vyzerajú tie fotky križovatiek:
https://www.youtube.com/watch?v=RkP66yIcexA
Prekresluje to tam aj návestia, na ktoré máš ísť. Ale tie sa môžu meniť takže by som sa na ne nespoliehal veľmi.
Mazda 626 GF 1.8 74kW, strieborná, hatchback :)
Obrázok užívateľa
kayman
Prispievateľ
 
Príspevky: 311
Registrovaný: Štv Mar 01, 2012 12:26 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Krenštík » Ned Feb 25, 2018 10:02 pm

Uplně stejně jako tom, i když mám vestavěnou origo navi jezdím s Waze....
Každá cesta jednou končí.....
Mám rád velké a silné stroje, čím větší, tím líp. ( p.s. už nee - MX 5 :hmmhmm )
Obrázok užívateľa
Krenštík
VIP 2007
 
Príspevky: 2186
Registrovaný: Pia Sep 03, 2004 11:10 pm
Bydlisko: Jižní morava
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Späť na Nové fórum - obecná diskuze

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron