Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Jazda po Slovensku .....

Čas od času i Mazda naštve. Zde si můžete ulevit.

Jazda po Slovensku .....

Poslaťod jjl » Pon Sep 04, 2006 9:27 am

Opat som sa vratil zo Slovenska, kde som bol priblizne 3 tyzdne, a kde som si zase uzil premavky na "slovensky sposob". Vopred sa ospravedlnujem vsetkym "normalnym vodicom", ktorych by sa snad mohol moj prispevok dotknut, avsak chcem len vyjadrit svoju zlost a absolutne nepochopenie a udiv nad sposobom, akym sa velmi casto na Slovensku jazdi.

Prvy velky zlom (aspon pre mna) nastane tesne po prechode hranice (prichadzam z rakuskej strany). Akoby maximalna dovolena rychlost uz neplatila a mnohi sa zacali drzat pravidla: "Idem, co to da!" Ohladuplnost? Ziadna!!!! Predbiehanie na dialnici po pravej strane, blikanie a trubenie, natlacenie sa s autom na moj chrbat, nebezpecne tesne obiehanie ... to su len niektore veci, na ktore som si zase "musel" zvykat. A v meste? Chodci nemaju skoro ziadnu snaci dostat sa na druhu stranu ulice, nerespektovanie max. rychlosti, ak ju aj dodrzujem, predbiehaju ma aj autobusy, ak aj zastanem chodcom a chcem ich pustit, auta v druhom pruhu na to kaslu a pokracuju veselo dalej a nakoniec som to len a len ja, kto vyzera ako absolutny dement ..... Policajti si nedavaju bezpecnostne pasy (viem, nevyplyva im to zo zakona, ale aj tak by mohli ist prikladom, nie? :o) ), autoskoly tiez casto kaslu nad predpisy, o "profesionalite" profesionalnych vodicov kamionov si tiez niekedy myslim svoje ......

Takychto prihod by bolo strasne vela .... Ked som sa po prvy raz vratil zo zahranicia a kamarati ma poculi nadavat na miestny (slovensky) sposob jazdenia, mysleli si: "Mlady sa vratil z velkeho sveta a uz nevie, co so sebou!!!!!" Po case a vlastnych skusenostiach mi nakoniec dali za pravdu ....

Neviem, cim to je, ze sa u nas tak jazdi, ako sa jazdi!!!! Pomohla by lepsia a doslednejsia prevencia, alebo skor prisnejsie tresty a pokuty? Alebo je to spolocnostou? Celkovym sposobom zivota?

Co si o tom myslite? Naozaj sa tesim na zmysluplnu diskusiu ..... :o) :o)
Obrázok užívateľa
jjl
Prispievateľ
 
Príspevky: 137
Registrovaný: Uto Sep 20, 2005 6:16 pm
Bydlisko: Grevenmacher, L

Poslaťod TomAnt » Pon Sep 04, 2006 9:47 am

Proste sa tu tak jazdi...
Ludia su dementi...

mas pravdu, zial...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17888
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod yano » Pon Sep 04, 2006 10:06 am

sorry, ale ked je na prazdnej dlhej dvojprudovej ceste 40tka, tak ze vidim pol kilometra dopredu, tak tam nepojdem ani 40, ani 60 a asi ani 80. najprv by mali byt obmedzenia tam, kde ich treba a nie tam, kde sa da dobre umiestnit radar. A ked tam ty pojdes v lavom pruhu 40, a v pravom pruhu tvoj kamarat tiez 40, tak sa na teba aj nalepim a mozno ti aj zablikam.

jazdit sa da zodpovedne a aj bezpecne, nie je vsetko o rychlosti akou ides. Ked ide nejaka stara babka 50 po meste, vsetkych zdrziava a popri tom telefonuje z mobilu a skoro sejme chodca na prechode, tak je to o niecom inom, ako ked idem ja plne sustredeny s autom v dobrom technickom stave mestom 80 po rovnakom mieste a vidim pred seba a zastanem bez problemov na par metroch.

nesnazim sa zlahcovat nebezpecne jazdenie niektorych ludi, samemu sa mi stalo v sobotu ze typek mi nedal prednost a vletel mi asi tak 80tkaou do cesty, ale to bol kreten, ubrzdil som to a vyhol som sa mu. keby som bol siel 40, telefonoval pritom a uzival si "bezpecnu pomalu jazdu" a popri tom myslel na moje vnucence, asi by som to do neho naparal alebo on do mna a mohlo sa tyo skoncit zle.. taky bocny naraz... Ja som siel tiez asi 80, ale 100% sustredeny, uzival som si jazdu ako taku a vsetko sa dobre skoncilo.

Takze, kazda minca ma dve strany myslim si... Aj ked musim priznat, ze v CZ bodovy system znizil pocet nehod, lenze to moze byt aj tym, ze bezohladni a riskujuci vodici sa zlakli o svoje vodicaky a davaju si vacsi pozor, kde striehne policajt, co v konecnom dosledku sposobi to, ze si davaju viac pozor aj na cestu ;-) :-D
Obrázok - Roadster maniac
Obrázok užívateľa
yano
VIP 2007
 
Príspevky: 1151
Registrovaný: Str Apr 26, 2006 3:31 pm
Bydlisko: 323F [BA]

Poslaťod dabel » Pon Sep 04, 2006 10:16 am

Kazda krajina ma svoj styl jazdenia.

Tieto soky som zazival kazdy vikend, ale odkedy som doma, tak mi to uz pripada normalne.

Problemov u nas je niekolko:
- vela ludi povazuje este stale auto za "symbol urciteho statutu". Preto stale plati, ze Octafka ftedeickufstribrnymetlenahlinach je najrychlejsie auto na svete a vsetci mu musia ist z cesty...
- drtiva vacsina soferov je absolutne nevyjazdenych. Doteraz jazdili tak maximalne na oslikovi a zrazu im daju do ruky auto (najcastejsie sluzobne). Potom sa daju vidiet teda veci... Su dva extremy: "rychly za kazdych podmienok" (spominana Oktafka ci jedna p.ca v sluzobnej Astre, ktora sa v dazdi na hustej dialnici v kolone lepila a predbiehala sprava - a potom v krizovej situacii, ked auto pred nou prudko brzdilo, to ledva dobrzdila - "poslat" to do praveho prudu a tak zmiernit brzdenie ju napadlo az vo chvili, ked som bol takmer na jej urovni ja pokludne brzdiaci - nastastie si mojho blikania vsimla...) a "opatrny, vzdy a vsade iduci 60" (napr. ista Filcka so znackou DK - isli za sebou kamion a Filcka. Cesta sa rozsirila na 2 prudovu, kamion pekne uhol doprava a spominany magor s filckou isiel neustale v lavom prude a nezmenenou rychlostou, takze sa nedalo predbehnut nic)

Momentalne Slovensko preziva to, co napr. Nemecko pred 30 rokmi: ludia sa len pomalicky ucia zvladat zapchy na cestach, spravanie v krizovych situaciach atd.

PS: Oba spominane zazitky su z minuleho tyzdna
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7472
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

Poslaťod jjl » Pon Sep 04, 2006 10:40 am

uznavam, ze "kazda minca ma dve strany", ale konkretne ..... momentalne zijem v zahranici a pokial ide o auta, ludia sa tu maju ako prasce ..... v priblizne 70 % pripadov tu ludia maju auto nie starsie ako 5 rokov, je len velmi tazko najst nejake vyslovene zle auto .... naozaj sa mi doteraz nestalo (mozno vynimkou su sialeni Belgicania :o) ), ze by niekto, ak ja idem predpisanou 50 (v meste), na mna trubil, alebo blikal, nech uz ide na akomkolvek aute (VW, Porsche, Audi, Mercedes ...... ), proste pocka a neskor, ked je to mozne, ma predbehne ..... a vestci su spokojni .... neviem, cim to je, ale je to tak ....

vobec nechcem povedat, ze si zly vodic, ak nejdes predpisanou rychlostou, ale nedokazem pochopit, preco by sa tou myx. rychlostou nemalo aj jazdit .... nebolo by na cestach kludnejsie? :o) :o) :o)
Obrázok užívateľa
jjl
Prispievateľ
 
Príspevky: 137
Registrovaný: Uto Sep 20, 2005 6:16 pm
Bydlisko: Grevenmacher, L

Poslaťod EDU » Pon Sep 04, 2006 10:44 am

liekom na to je bodovy system ala CR. Jestli jste si vsimli, ja jsem nezanadaval snad ani jednou. Proste konecne se mi jezdi pohodlne, mene se nervuju, je to fajn. Bojim se ze po chystane novele se to o5 vrati do starych koleji. Doufam ze misto uvolneni systemu pritlacej jeste vic. napriklad bychom mohli pyratska auta strilet z palubnich zbrani, to nam ale bohuzel nedovoli.

KAZEN MUSI BYT !!!
Mazda 5 1,8i TX
626 GE HB - Comprex
Obrázok užívateľa
EDU
Forum Guru
 
Príspevky: 1563
Registrovaný: Str Jan 04, 2006 6:30 pm
Bydlisko: Děčín

Poslaťod Maco222 » Pon Sep 04, 2006 11:34 am

Ja len tak naokraj, ako sa Vam v BA islo dnes rano? :) bo ja som isle od Harleya na Zahradnicku (cca 4 - 5 km) krasnych 57 minut :)
Obrázok užívateľa
Maco222
VIP 2007
 
Príspevky: 2957
Registrovaný: Pia Sep 24, 2004 11:05 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 1. Netuším o autách vôbec nič, iba že to má volant, pedále a treba do toho tankovať.

Poslaťod pete » Pon Sep 04, 2006 11:38 am

Maco222 píše:Ja len tak naokraj, ako sa Vam v BA islo dnes rano? :) bo ja som isle od Harleya na Zahradnicku (cca 4 - 5 km) krasnych 57 minut :)

strasny ten nastup do skol, peso to mam do prace 12min, dnes rano autom asi takisto :koule
BA_323F_1.8_BP-DOHC_11N
Obrázok užívateľa
pete
VIP 2007
 
Príspevky: 1857
Registrovaný: Pon Dec 05, 2005 11:02 pm

Poslaťod yano » Pon Sep 04, 2006 11:52 am

Maco222 píše:Ja len tak naokraj, ako sa Vam v BA islo dnes rano? :) bo ja som isle od Harleya na Zahradnicku (cca 4 - 5 km) krasnych 57 minut :)


nic moc ;-( posedel som si v zapche pekne krasne. vsimli ste si ten kopec pesich policajtov kde kade? nejako sa vyrojili.
Obrázok - Roadster maniac
Obrázok užívateľa
yano
VIP 2007
 
Príspevky: 1151
Registrovaný: Str Apr 26, 2006 3:31 pm
Bydlisko: 323F [BA]

Poslaťod Michal 4WS » Pon Sep 04, 2006 12:10 pm

Ja keď som išiel spred domu na hlavnú cestu (do mesta) tak mi to trvalo 15min. Inakšie asi 8 sekúnd :twisted
Každý správny gazda má auto MAZDA! Ak si dobrý gazda, nechýba Ti Mazda!
Mazda 626 GD 2,0i 16V DOHC FE3N Engine 109 kw/148 hp 183Nm / 4000rpm Mgr. !!!
Obrázok užívateľa
Michal 4WS
VIP 2006
 
Príspevky: 3268
Registrovaný: Štv Jún 16, 2005 8:41 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Poslaťod dabel » Pon Sep 04, 2006 12:14 pm

Maco222 píše:Ja len tak naokraj, ako sa Vam v BA islo dnes rano? :) bo ja som isle od Harleya na Zahradnicku (cca 4 - 5 km) krasnych 57 minut :)

Cisty sex... dneska otvorili Trenciansku a pustili trolejbusy... do piatku sa parkovalo vselijako, dneska zo zotrvacnosti takisto a do toho tie chrobaciky... a mestski nelenili a vsetkym dali papuce... tak som zvedavy, ci mam papucu aj ja :hanged
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7472
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

Poslaťod Maco222 » Pon Sep 04, 2006 12:15 pm

dabel píše:
Maco222 píše:Ja len tak naokraj, ako sa Vam v BA islo dnes rano? :) bo ja som isle od Harleya na Zahradnicku (cca 4 - 5 km) krasnych 57 minut :)

Cisty sex... dneska otvorili Trenciansku a pustili trolejbusy... do piatku sa parkovalo vselijako, dneska zo zotrvacnosti takisto a do toho tie chrobaciky... a mestski nelenili a vsetkym dali papuce... tak som zvedavy, ci mam papucu aj ja :hanged

:) videl som :) musel som kluckovat po bocnych ulickach tak som zazrel ako sa to tam krasne zelenilo :)
Obrázok užívateľa
Maco222
VIP 2007
 
Príspevky: 2957
Registrovaný: Pia Sep 24, 2004 11:05 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 1. Netuším o autách vôbec nič, iba že to má volant, pedále a treba do toho tankovať.

Poslaťod petacik » Pon Sep 04, 2006 12:16 pm

:oops ...ja som dnes isiel elektrickou - len tak, s pasie... :hope
Obrázok užívateľa
petacik
Prispievateľ
 
Príspevky: 298
Registrovaný: Ned Mar 12, 2006 1:04 am
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Maco222 » Pon Sep 04, 2006 12:17 pm

petacik píše::oops ...ja som dnes isiel elektrickou - len tak, s pasie... :hope

Ake to je? :)
Obrázok užívateľa
Maco222
VIP 2007
 
Príspevky: 2957
Registrovaný: Pia Sep 24, 2004 11:05 am
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 1. Netuším o autách vôbec nič, iba že to má volant, pedále a treba do toho tankovať.

Poslaťod petacik » Pon Sep 04, 2006 12:23 pm

neuveris, ale ma to vyhody:
1, nepresadam a elektricka mi stoji 30m od brany a potom asi tak isto od nemocnice, kde robim;
2, je to lacnejsie (na cestu do prace a spat mesacne autom miniem cca 1400Sk (20km cesta tam-spät, +-3Sk/km), elina stoji cca 600-700Sk/mes (celosietovka)
3, mas viac moznosti, co mozes cestou robit (citat si knihu, sledovat okolie alebo ako dnes: na zastavke som obratil jedneho vtaka - :lol :lol - lezal obrateny na chrbte a trepal kridlami - takze ked som sa uistil, ze sa neopaluje :lol tak som ho obratil na brucho, este asi 2min lezal na bruchu a kukal na mna /asi ze "vdaka, dobry muzu"/ a ked som zo zastavky odchadzal v eline, uz bol na nohach, ...normalne dobry skutok, nie? :)

Uff, dost bolo propagacie DPMB - MHD!
Nasadat do Mazd a sup na preplnene cesty Krasavice na Dunaji!
:o:
P
Obrázok užívateľa
petacik
Prispievateľ
 
Príspevky: 298
Registrovaný: Ned Mar 12, 2006 1:04 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Chcem sa posťažovať

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť