Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Jak jsem testoval brzdy (nedobrovolně)

Čas od času i Mazda naštve. Zde si můžete ulevit.

Jak jsem testoval brzdy (nedobrovolně)

Poslaťod Rygs » Štv Máj 15, 2008 5:18 pm

Tak jsem dneska kolem poledne jel se svou M6 z Blanska směrem na Jedovnice, Vyškov. Hned pár metrů za Blanskem (u takové té velké továrny v údolí) jsem předjížděl osobák, před kterým jel ještě náklaďák. Chtěl jsem je oba vzít "jedním vrzem", takže jsem se před osobák ani nazařazoval (byla mezi nima mezera tak na 3-4 auta), ale pokračoval v protisměru, nabíral rychlost a už pomalu předjížděl zmiňovaný náklaďák. Najednou ale registruju levým okem černé SUV, které chtělo vyjet z parkoviště na levé straně cesty (z mého pohledu, tedy v protisměru) směrem na hlavní silnici. Když jsem si ho všiml, tak ještě stálo na hraně silnice. Během pár desetin sekundy se ale dalo do pohybu a začalo najíždět na hlavní silnici (tedy do pruhu, v kterém jsem jel já). To bylo v okamžiku, kdy jsem byl od něho tak 10 metrů. Okamžitě jsem instinktivně zadupl brzdu a chtěl zahájit úhybný manévr, jenomže už jsem byl tak 2-3 metry vedle náklaďáku, takže doprava to moc nešlo. Namáčkl jsem se teda na náklaďák, co to šlo a rychle mrknul do leva, jestli "Johnyho" v SUV probral řev pneumatik, které trhaly asfalt. Samozřejmě, že Johny si jel v klidu dál, jako by se nechumelilo. To už jsem stačil dobrzdit tak, že jsem byl předním nárazníkem na úrovni zadního nárazníku náklaďáku, takže jsem měl svou polovinu cesty volnou a měl tedy prostor, abych se mohl SUV vyhnout. Jak jsem se kolem něho přehnal (ještě tak min v 70km/h), tak jsem si všiml, že Johnové byli v SUV dokonce dva a přesto za celou dobu SUV absolutně nezpomalilo - prostě jako by se nic nedělo. Pěkně najelo do svého pruhu. A tradá! Pokračovalo dál v cestě. Tak jsem aspoň zatroubil, ale to už bylo stejně zbytečné, protože když neslyšeli to brždění, tak nemohli registrovat ani tohle. Pak jsem si říkal, že jsem měl začít troubit hned a tím jim dát signál, že se něco děje, ale celá tato akce se seběhla tak během 1-2 sekund. Navíc jsem měl plné ruce práce, abych jim vyhnul, takže troubit nebylo kdy a jak. Samozřejmě jsem pak vypustil hromadu "libozvučných" slov na jejich adresu - to si všichni umíme představit, že?! :spik2
Jako jak často říkám "stane se i střízlivýmu", takže beru, že řidič nepočítal s tím, že by mu v protisměru mohlo něco jet a díval se spíš na druhou stranu. Ale zarazilo mě, že za celou dobu této akce jsem nezaznamenal žádný náznak toho, že by si řidič všiml, že se něco děje. Prostě pohoda, klídek. Jsem ochotný připustit, že na celé situaci jsem měl i já svůj podíl viny, ale taky jsem udělal maximum, abych nehodě zabránil, což se o druhém řidiči říct nedá. A že jinak bysme byli "na kašu", je asi všem jasné...
P.S. Nebyla to blondýna ani ženská :lol
Obrázok užívateľa
Rygs
Pisateľ
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pon Sep 20, 2004 8:23 am

Poslaťod Bedro » Štv Máj 15, 2008 5:31 pm

Keby zareagoval tak by ti to mozno pomohlo ale inak je totvoja starost ak predbiehas viac ako jedno vozidlo. Dobre ze to dopadlo bez ujmy a ze si sa vedel zachovat :palec
МАЗДА MX3 V6 2,5 KLDE
Serblolet kruz 1,8
Bramborak 2,5 turbokachle
Obrázok užívateľa
Bedro
VIP 2008
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pon Jan 07, 2008 5:34 am
Bydlisko: Bratislava, Raca

Poslaťod Suky » Štv Máj 15, 2008 6:56 pm

To jsem nepochopil, jak jeho starost?
Jaký má vliv na povinnost auta jedoucího z vedlejší silnice nebo nedejbože z místa ležícího mimo silnici dát přednost v jízdě, jestliže vozidlo jedoucí po hlavní jede samo, předjíždí jedno vozidlo nebo dvě?

Jinak zmiňovaná situace se mu již párkrát také blížila, ale tak tragické to ještě nebylo :o)
Obrázok užívateľa
Suky
Administrator VIP2011
Administrator VIP2011
 
Príspevky: 2883
Registrovaný: Uto Mar 09, 2004 2:00 am
Bydlisko: Kopřivnice
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod ma(ZDA)rtin » Štv Máj 15, 2008 8:40 pm

Jak píše Suky, přednost jsi měl ty. Ale bohužel spousta "řidičů" neví, že má dát přednost i předjíždějícím v pruhu, do kterého chce zvenku najet, takže ještě žes to zvládnul.
Auta s šikmýma očima:
Mazda CX-7, 2,3 DISI Turbo, 2008
Mazda 6 GY, 2,0i, AT, 2004 - bohužel už ne
Mazda 626 GW, 2,0i, 1998 - bohužel už ne
Hyundai (E)lantra, 1,5i, 1994 - bohužel už ne
Obrázok užívateľa
ma(ZDA)rtin
VIP 2007
 
Príspevky: 2687
Registrovaný: Pon Apr 18, 2005 4:18 pm
Bydlisko: Praha - západ
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Bedro » Pia Máj 16, 2008 1:09 am

Ja len ze sa mi vynaraju z davnej pamati podla mna velmi mudre slova instruktora autoskoly ze dobry vodic sa nespolieha na to ze nespravi chybu ale rata s chybami ostatnych co v skratke znamena na co budem v prave s naburanym autom ze?
A nezabudol som zaroven pochvalit reakciu :o)
МАЗДА MX3 V6 2,5 KLDE
Serblolet kruz 1,8
Bramborak 2,5 turbokachle
Obrázok užívateľa
Bedro
VIP 2008
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pon Jan 07, 2008 5:34 am
Bydlisko: Bratislava, Raca

Poslaťod cingo » Pia Máj 16, 2008 7:49 am

Kedze nepoznam ten usek, tak sa spytam. Nebola tam nahodou plna ciara? :hmmhmm
inak reakcia dobra a zrejme v danej situacii aj jedina mozna :palec
ex- Mazda 323BJ 1,8 sedan, Mazda 6 1,8 sedan
Mazda MX-5 NC 2.0
Obrázok užívateľa
cingo
VIP 2007
 
Príspevky: 403
Registrovaný: Pia Feb 09, 2007 10:53 am
Bydlisko: BA

Poslaťod 323.Hans.626 » Pia Máj 16, 2008 9:02 am

tj právě to nebezpečí a to čeho já se bojím nejvíc když předjíždíš 2 a více aut naráz že někdo začne něco takovýho provádět a v ten moment je celkem jedno jestli ti někdo najede z vedlejší nebo ten uprostřed kolony přestane hledět do zrcátek a zírá pouze a jen tupě dopředu a už už začíná předjíždět zrovna v momentě kdy předjíždíš ty jeho... a potom jseš ve značné nevýhodě ty z fyzikálního hlediska kdy zrychluješ co to dá a v ten moment máš začít prudce brzdit... pár pitomců mi takhle vjelo právě do cesty a taky jsem měl občas namále a dost co brzdit... ale holt s tím člověk musí počítat... jinak to že dotyčný vůbec nezareagoval mě u nás vcelku nepřekvapuje, prostě u nás zásadně lidi nesledují moc provoz okolo sebe, proto to tu vypadá tak jak to vypadá... ale chválím za takhle bezchybné vyřešení situace, asi bych nezareagoval lépe a určitě bych taky hodně nadával a fest troubil.. to by bylo něco na mně :vztekly :Donaifel
MAZDAKLAM JE SEKTA a já rozhodně žádnou sektu NEPODPORUJI

Mazda 323 P BA 1.3 16V B3 (1997)
Honda :Civic 8.gen SDN LS 1.8 iVTEC R18A2 (2006)
Obrázok užívateľa
323.Hans.626
VIP 2008
 
Príspevky: 2904
Registrovaný: Štv Dec 15, 2005 9:52 am
Znalosť automobilov: 9. Dokážem vám pomôcť s takmer akýmkoľvek problémom týkajúcim sa Mazdy.

Späť na Chcem sa posťažovať

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron