Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Ako spravne nabijat autobateriu?

Hotové riešenia, návody, postupy, zvyklosti, odporúčania a rady z reálneho života...

Moderátor: George

Ako spravne nabijat autobateriu?

Poslaťod Kris » Ned Sep 09, 2007 1:03 pm

Caute..

Mam bateriu Varta C14w...asi som zabudol vypnut svetla lebo pridem rano a auto nejde nastartovat..
Tak som kupil nabijacku v Shopping palace Soravii a isiel som nabijat..postupoval som podla navodu..zapojime kabliky..blabla...atd...
A ked som dal nabijacku finalne do elektriny..ze uz ma zacat nabijat..vybilo na nabijacke 15amperovu zalenu poistku...

Varta dava 9,26 volta....je to normalne ze jej klesa napatie ked sa vybija?

Bateria ma tie otvory na destilovanu vodu..kukol som ci nechyba destilka....alee neviem aka ma byt vyska doliatia..na webe VOBEC nic nie je...

Pls help.
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod dopr » Ned Sep 09, 2007 1:14 pm

No, postup, ktery jsi uvedl je myslim spravne. Ja teda pred nabijenim jeste odsroubuju vsechna vicka, kryjici otvory s elektrolytem. Nevim jestli se to ma nebo nema delat, znam do od detstvi, kdyz tatik nabijel baterku do Šáde... Ale kazdopadne mi to takhle funguje bez problemu, uz jsem takto nabijel asi 3 baterie a vysledek vzdy OK ;) Jinak destilku dolivam pred nabijenim aby byla hladina na hranici konce zasroubovaneho vicka. Zkratka aby nepretekl elektrolyt, kdyz tam pak zasroubuju vicka...
.: MX-5_NB, 1.8, 103kW/140 HP, L.S.D, 6 gears, Nardi Torino :. Obrázok
Obrázok užívateľa
dopr
Forum Guru
 
Príspevky: 1234
Registrovaný: Uto Jún 26, 2007 4:49 pm
Bydlisko: Senetářov, BRNO
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod Bootleg » Ned Sep 09, 2007 4:44 pm

Ked otvoris vicka na baterii, tak Varta by tam mala mat take pliesky hore, aby si vedel, pokial naliat kvapalinu. Su v strede pri pohlade zhora. Aspon moja Varta tak mala, cest jej pamiatke. Amen baterka. :)
Bootleg
NadMazďák
 
Príspevky: 8488
Registrovaný: Uto Mar 18, 2008 8:07 pm

Poslaťod Peter Borek » Pon Sep 10, 2007 8:56 am

a este nezabudnut odpojit aspon minus pol z baterie aby el. rozvody neboli pod napatim pri nabijani.... :) nemusi to dobre spravit .......... a je mozne ze mas nejake trvalo napajane spotrebice v aute (zosik, el. antena atp.) a tie mozu sposobit velky narazovy prud ak to mas pripojene a zapnes nabijacku.
MAZDA 626 GV Combi 2.Oi, r.v. 88
DAEWOO Nexia 1.5 16V 92 PS
Obrázok užívateľa
Peter Borek
Forum Guru
 
Príspevky: 1078
Registrovaný: Pon Nov 22, 2004 5:10 pm
Bydlisko: Michalovce

Poslaťod TomAnt » Pon Sep 10, 2007 9:33 am

Ja predpokladam, ze Kris tu baterku nabijal doma na stole...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Bootleg » Pon Sep 10, 2007 9:43 am

Tiez si myslim...
Bootleg
NadMazďák
 
Príspevky: 8488
Registrovaný: Uto Mar 18, 2008 8:07 pm

Poslaťod dopr » Pon Sep 10, 2007 9:50 am

nabijet baterku primo v aute ? no nevim nevim, jedine ji nahodit pres startovaci kabely, leda ze by se nekomu chtelo u toho tech 12 hodin stat a hlidat :ho:
.: MX-5_NB, 1.8, 103kW/140 HP, L.S.D, 6 gears, Nardi Torino :. Obrázok
Obrázok užívateľa
dopr
Forum Guru
 
Príspevky: 1234
Registrovaný: Uto Jún 26, 2007 4:49 pm
Bydlisko: Senetářov, BRNO
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod Ivan BA » Pon Sep 10, 2007 1:59 pm

Je úplne jedno, kde sa nabíja, či doma, alebo v aute a netreba k tomu štartovacie káble :shock
Treba ju nabíjať 1/10 jej výkonu., t.j 50 Ah baterku nabíjam cca 5 A, 65 Ah - 6,5 A atď. Takže najlepšie zvoliť nabíjačku s výkonom podľa baterky a potom nabíjať zhruba tých 10 h s napätím 13,6 až 13,8 V
Ak sa nabíja v aute, treba k prúdu pripočítať prúd pre rádio, alarm a pod, sú to mA takže plus cca 0,5 A. (kôli tomu tie štartovacie káble? :lol )
Keď je nabitá, treba zmerať, či nemá menej ako je nabíjacie napätie, ak má menej( -2V a viac), je pravdepodobne jeden článok nakrátko (skrútené dosky) pravdepodobne skratom. Elektrolit musí prekrývať dosky článkov, nesmú byť na vzduchu a je jedno, či centi viac alebo menej.
Môže sa nabíjať aj slabšou nabíjačkou napr. 1A, ale treba si vypočítať minimálny čas nabíjania - 50 Ah minimálne 50 hod.
Nenabíjať silnejšou nabíjačkou - hrozí skrútenie dosiek, aj keď by mali mať autom. reguláciu dobíjacieho prúdu, ale väčšina ich nemá, taktiež nezodpovedajú s napätím, hlavne Tesco, Baumax a pod. :!!:
A pozor na prepólovanie - možno preto tá poistka, ak neboli diódy rýchlejšie. :ho:
Baterku netreba otvárať, má vlastné odvzdušnenie( to by ju roztrhlo už v aute), ale neuškodí, skôr naopak, keď je už takmer nabitá je pekne vidieť, ktorý článok je OK, ak nebuble, je vadný.
Nabíjať sa môže nekonečne dlho, netreba nič strážiť pri správnom napätí a dobíjacom prúde absolútne nič nehrozí. Napätia sú vyrovnané, takže žiadny potenciál = 0 A nabíjania.
Asi tak v kocke.
Mazda 626 GF 14S2 2.0i 136 PS, Chrysler Voyager 2,5 CRD 143 PS
Obrázok užívateľa
Ivan BA
VIP 2009
 
Príspevky: 699
Registrovaný: Pia Jún 23, 2006 8:11 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Kris » Pon Sep 10, 2007 5:41 pm

TomAnt píše:Ja predpokladam, ze Kris tu baterku nabijal doma na stole...


Jasne ze na stole...chlapci maju bujnu fantaziu :lol
Ale dik za kazdu radu. :palec

Co sa tyka toho ze mam 65tku Vartu takze mala by byt nabijacka 6,5 ..smola...ma asi 10 alebo 12 amper. co uz. :hmmhmm

Kupil som to v Soravia palace v tom velkom autoobchode.
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Pavel Rittich » Pon Sep 10, 2007 10:34 pm

Když baterka slábne, je dobré ji nejlíp před zimou "zformovat", takže nabíjet pomalu malým proudem, v pohodě doma. Stůl nedoporučuju, když vyšroubuješ víčka, vystřikují při nabíjení drobné kapičky kyseliny. Nejlíp je šoupnout ji v koupelně nebo na záchodě na dlažbu. Při nabíjení se uvolňují páry kyseliny, ale i elektrolýzou uvolněný kyslík a vodík, proto se ty víčka odšroubovávají. Nekouřit!! Ty páry skutečně můžou bouchnout. Baterka má někde označení pro maximální a minimální hladinu elektrolytu. Když ho nenajdeš, pomůžeš si třeba nudličkou papíru: desky musí být pod hladinou cca 0,5 - 1 cm. Na těch průhledných bývají rysky na boku, nebo je v otvoru pod víčkem nálisek, ke ktrému má sahat maximální hladina. Před nabíjením je potřeba dolít destilku tak, aby elektrolyt byl na maximální výšce. Při formování je třeba kontrolovat hustoměrem hustotu elektrolytu. Po dolití destilky hustoměr většinou ukáže, že je hustota velmi nízká. Když se dobíjí malým proudem (kolem 1 A) trvá to i několik dní, ale rozloží se přitom sulfit navázaný na desky a obnovuje se tím původní kapacita. Při dobíjení je nutné kontrolovat koncentraci elektrolytu - zvyšuje se, jak se odpařují vodní páry, ale tím se zase snižuje hladina - takže znovu dolít destilku a to celé dokola. Výsledný stav je takový, když je elektrolyt skoro na maximální hladině, koncentrace na 100% a napětí se po odpojení nabíječky drží někde kolem 14V. Zašroubovat víčka, baterku ve vaně osprchovat a utřít. Jemným smirkem očistit kontakty. No a pak můžeš klidně parkovat venku i za mrazu.
Obrázok užívateľa
Pavel Rittich
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2345
Registrovaný: Štv Júl 15, 2004 2:34 pm
Bydlisko: Ústí nad Orlicí

Poslaťod Peter Borek » Uto Sep 11, 2007 9:22 am

Kris píše:
TomAnt píše:Ja predpokladam, ze Kris tu baterku nabijal doma na stole...


Jasne ze na stole...chlapci maju bujnu fantaziu :lol



no bujnu fantaziu, len preto ze niekto ma dom s garazou a moze auto hodit do garaze a nabijat tu bat. v aute.
MAZDA 626 GV Combi 2.Oi, r.v. 88
DAEWOO Nexia 1.5 16V 92 PS
Obrázok užívateľa
Peter Borek
Forum Guru
 
Príspevky: 1078
Registrovaný: Pon Nov 22, 2004 5:10 pm
Bydlisko: Michalovce

Poslaťod TomAnt » Uto Sep 11, 2007 9:32 am

Na tom dome este musi Kris trosku popracovat :ho:
Ale bude bude... urcite raz bude... a potom sa bude nabijat aj v aute :jupi
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod Kris » Uto Sep 11, 2007 10:00 am

Tomu ver bratm :!!: :lol Ako kolaudacia tam bude MazdaZraz. :o)
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Kris » Uto Sep 11, 2007 7:43 pm

No parobci...dnes rano som dolial kvapalinku..dal som tam 10 amper poistku do nabijacky..kedze povodnu 15tku vyhodilo...nechto rachne este skor pri nizsom onom....zacalo sa tvarit ze nabija.a dojdem domov predchvilou a klessa rucicka a klesaa.cize nabija.uz je skoro pri nule. :)
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Kris » Str Sep 12, 2007 11:26 am

OK...auto startuje..paradicka...Diik za pomoc. :palec
Každý sa sťažuje na málo peňazí, ale nikto sa nesťažuje na nedostatok rozumu :)
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Ďalší

Späť na Ako na to?

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť