Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Ako prejsť Slovinsko bez diaľničnej známky?

Hotové riešenia, návody, postupy, zvyklosti, odporúčania a rady z reálneho života...

Moderátor: George

Ako prejsť Slovinsko bez diaľničnej známky?

Poslaťod josephko » Pia Aug 31, 2012 7:51 pm

Viem, že už je trochu neskoro na túto tému, ale možno sa ešte niekomu zíde. Bol som v Chorvátsku 4.raz, a vždy som išiel inou trasou - tentoraz cez Rakúsko a Slovinsko. Na internete som našiel nejaké návody, ako prejsť cez Slovinsko, ale boli zbytočné komplikované a aj tak som pár kilometrov zašiel mimo - nebol som si totiž istý, či cesta nevedie na diaľnicu. Slovinci totiž zámerne majú chaotické označenie - cesta, čo ukazuje na diaľnicu, často ide aj mimo diaľnicu, a naopak.
Takže ako najlepšie prejsť cez Slovinsko:
Dôležité sú len 3 miesta, ktoré treba do navigácie zadať. Odporúčam ešte doma, navigácia si miesta zapamätá a potom si tie miesta len vyvoláte z pamäti:
1. Doma naťukať mesto Mureck v Rakúsku - a nastaviť cestu po diaľniciach.
2. Keď prídete do Murecku, navoliť mesto Lancova Vas v Slovinsku a nastaviť cesty mimo diaľnic.
3. Keď prídete do dedinky Lancova Vas, navoliť vaše cieľové mesto v Chorvátsku a nastaviť cesty po diaľniciach.

Pri ceste naspäť zase opačne, ale s drobnou zmenou.
1. Pri odchode z Chorvátska navoliť Lancova Vas v Slovinsku a nastaviť cesty po diaľniciach.
2. V dedinke Lancova Vas navoliť Mureck v Rakúsku a nastaviť cesty mimo diaľnic.
3. V Murecku navoliť mesto, kde bývate a nastaviť cesty po diaľniciach.

Iné návody hovoria, že v Slovinsku si treba navoliť mesto Ptuj. Lenže je tam zrada. Z mesta Ptuj idú do Chorvátska 2 cesty - jedna mimo diaľnice a druhá asi kilometer po diaľnici. Takže ak si v meste Ptuj nastavíte cestu po diaľnici (myslíte tým ale samozrejme cestu po chorvátskej diaľnici), navigácia Vás hodí na cestu, ktorá ide asi kilometer po slovinskej diaľnici. A tam už zvyknú čakať slovinskí policajti a vyberajú mastné pokuty za chýbajúcu diaľničnú známku - až 300 €.
Dedinka Lancova Vas však leží až niekoľko kilometrov za mestom Ptuj (pri smere z Rakúska do Chorvátska). Preto ak v rakúskom Murecku zadáte Lancova Vas - bez diaľnic, bez problémov cez Slovinsko prejdete.
Cesta je celkom dobrá, prvých pár kilometrov je v Slovinsku ale hrboľatá. 50% je cez dediny, 50% mimo dedín. Úsek je dlhý asi 60 kilometrov, a zaberie Vám tiež asi 60 minút. V noci som na ceste stretol len pár českých áut. Pri ceste jedným smerom stratíte asi polhodinu, ale ušetríte 10 eur na známke. Zarobiť alebo ušetriť 10 eur za pol hodiny už stojí za zváženie. Pri ceste tam aj späť už je to eur 20.

A ešte jedna dôležitá vec. Tento návod platí pre rok 2012. Od mesta Ptuj po chorvátske hranice Slovinci stavajú diaľnicu a aká bude situácia v budúcich rokoch, to neviem predpovedať. V každom prípade si však pozrite maps.google.sk a zoberte si so sebou aj papierovú mapu. Ako hovorí stará skúsenosť, papier nepustí :o) .
josephko
Prispievateľ
 
Príspevky: 154
Registrovaný: Pon Nov 09, 2009 11:40 pm

Späť na Ako na to?

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť