Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Ako spravne jazdit so sucasnym dieslom

Hotové riešenia, návody, postupy, zvyklosti, odporúčania a rady z reálneho života...

Moderátor: George

Re: Ako spravne jazdit so sucastnym dieslom

Poslaťod maross » Sob Mar 01, 2008 9:35 am

MR SIX
Jeden technik mi celú teoriu o kw a Nm vysvetlil takto: výkon je len fyzika, údaj o motore, Nm je to čo opiera do sedadla - ludovo povedané, ja sám si pamatám že Nm je sila ktorá posobí na točenia hriadela, potom mi to z fyzikálneho hladiska prirovnal k žiarovke a žiarivke žiarovka 100W žiarivka 20W a svietivosť rovnakaá.

Spať k dieslovému motoru, moderné motory (dieslové) sú tiež v kamionoch (aj ked viem že je to mohutnejšia konštrukcia) najazdia miliony km bez výmeny vstrekov, čerpadiel atd. preto aj motory v osobných autách podla mna majú pri správnom používani dobrý potenciál, nielen tých 150tis ako uvádza článok. Nezdá sa mi to logické, že tie vstreky sú stavané na 150 tis. km.
Obrázok užívateľa
maross
Pisateľ
 
Príspevky: 95
Registrovaný: Str Sep 26, 2007 8:15 am
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Krenštík » Sob Mar 01, 2008 11:36 am

Vstoupím Vám odborníkům do debaty se svým laickým názorem. Když ráno takový kamion nastartuje, tak většinou vypne motor až večer, to znamená, že pořád jede, u osobáku se startuje několikrát denně, málokdo z nás ujede na jeden zátah 6 hodin. V autoškole mi říkali, že nejvíc se motor opotřebovává v průběhu startu a když je studený, což u kamionu je tak jednou denně a motor který je podstatně větší si také udrží déle teplotu, než malý motor v osobáku. Taky má podstatně větší náplň oleje, takže mu nedegradují vlastnosti oleje tak rychle, jako u osobáku no a hlavně pracuje při menších otáčkách než diesel v osobáku. Zatímco můj motor má 6,5 l oleje, a točí 4500 ot/minutu tak průměrný kamion má 40 litrů oleje a točí maximálně 2000 ot/ minutu.
Každá cesta jednou končí.....
Mám rád velké a silné stroje, čím větší, tím líp. ( p.s. už nee - MX 5 :hmmhmm )
Obrázok užívateľa
Krenštík
VIP 2007
 
Príspevky: 2186
Registrovaný: Pia Sep 03, 2004 11:10 pm
Bydlisko: Jižní morava
Znalosť automobilov: 7. Nemám problém rozobrať a zložiť motor či prevodovku a adekvátne k tomu ostatné sučasti auta

Poslaťod Sedvo » Sob Mar 01, 2008 8:25 pm

No třeba já, startuji jenom 2x denně a to ráno, když jedu do práce a potom z práce. Průměrné otáčky jsou cca 2200 rpm, takže by mě měl motor vydržet docela dlouho. A to denně najedu cca 100 km.
Mazda 6 2.0 MZR - CD GTA Obrázok
Obrázok užívateľa
Sedvo
NadMazďák
 
Príspevky: 3333
Registrovaný: Sob Mar 04, 2006 7:25 pm
Bydlisko: Klobouky u Brna
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Gib » Sob Mar 01, 2008 10:15 pm

Vecna tema ... vecnaaa teeema :ho:
Tak ja pridam len tolko, ze kde diesel konci, benzin zacina :mrk

Nejdem radsej pisat moje osobne skusenosti s dieslom a benzinom aby som tu neprilieval olej do ohna :spik2
Mazda 6 2.0i F/L 108kW Mio C520 iGO8
I don't wanna change the world, I don't want the world to change me!
Obrázok užívateľa
Gib
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2110
Registrovaný: Ned Aug 06, 2006 9:40 pm
Bydlisko: Rodná hruda

Poslaťod Sedvo » Sob Mar 01, 2008 11:54 pm

Gib ale musíš srovnávat srovnatelné a pokud si pamatuji, tak máš špatnou zkušenost s Lagunou 1.9 dTi. MZR-CD je úplně někde jinde a nechci vychvalovat Renault, ale jejich 2.0 dCi je dost dobrý motor.

Já můžu srovnat M626 2.0 100kW benzín co je doma - jak psal Gib 4000 rpm a motor ožívá, to je fakt a jede moc pěkně

M6 2.0 MZR-CD 100kW nafta co je doma - tak končí v cca 4800 rpm a musíš řadit výš, ale tento diesel jede fakt slušně.

Resume: každému vyhovuje něco jiného, já jezdím docela dost, takže pro mě je jasná volba diesel, kdybych jezdíl míň tak volím benzín. Ale co se týká radosti z jízdy, tak je pro mě důležitější podvozek a je mi docela jedno, co má za motor (jasně aspoň 100kW by měl mít :ho: )
Mazda 6 2.0 MZR - CD GTA Obrázok
Obrázok užívateľa
Sedvo
NadMazďák
 
Príspevky: 3333
Registrovaný: Sob Mar 04, 2006 7:25 pm
Bydlisko: Klobouky u Brna
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod 323.Hans.626 » Ned Mar 02, 2008 12:16 am

já bych bral jenom ten diesel co má Sedvo... případně D4D od Toyoty anebo CDTI (či jak se to píše :ho: ) od Hondy... ve zbytek prostě a jednoduše nemám důvěru a mysím že i tí pánové co psali ten článek měli na mysli 80% h... vyráběného pochopitelně kde jinde než v Evropě... A jak známo s tím co je vyrobeno v Evropě se musí zacházet v rukavičkách... v opačném případě se Ti to šeredně vymstí :ho:
MAZDAKLAM JE SEKTA a já rozhodně žádnou sektu NEPODPORUJI :nene
Obrázok užívateľa
323.Hans.626
VIP 2008
 
Príspevky: 2898
Registrovaný: Štv Dec 15, 2005 9:52 am
Znalosť automobilov: 9. Dokážem vám pomôcť s takmer akýmkoľvek problémom týkajúcim sa Mazdy.

Poslaťod Gib » Ned Mar 02, 2008 7:42 pm

Sedvo píše:Gib ale musíš srovnávat srovnatelné a pokud si pamatuji, tak máš špatnou zkušenost s Lagunou 1.9 dTi. MZR-CD je úplně někde jinde a nechci vychvalovat Renault, ale jejich 2.0 dCi je dost dobrý motor.

Já můžu srovnat M626 2.0 100kW benzín co je doma - jak psal Gib 4000 rpm a motor ožívá, to je fakt a jede moc pěkně

M6 2.0 MZR-CD 100kW nafta co je doma - tak končí v cca 4800 rpm a musíš řadit výš, ale tento diesel jede fakt slušně.

Resume: každému vyhovuje něco jiného, já jezdím docela dost, takže pro mě je jasná volba diesel, kdybych jezdíl míň tak volím benzín. Ale co se týká radosti z jízdy, tak je pro mě důležitější podvozek a je mi docela jedno, co má za motor (jasně aspoň 100kW by měl mít :ho: )

Jasne suhlasim - kazdy nech si jazdi s tym, co mu vyhovuje. No a nezabudni este, ze teraz porovnavam so Skoda Octavia II 2.0TDI 103kW :ho:
Mazda 6 2.0i F/L 108kW Mio C520 iGO8
I don't wanna change the world, I don't want the world to change me!
Obrázok užívateľa
Gib
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2110
Registrovaný: Ned Aug 06, 2006 9:40 pm
Bydlisko: Rodná hruda

Poslaťod 323.Hans.626 » Ned Mar 02, 2008 9:15 pm

a jéje samorozpadávající se motor TDI :dobry :dobry :ho: :lol :chacha
MAZDAKLAM JE SEKTA a já rozhodně žádnou sektu NEPODPORUJI :nene
Obrázok užívateľa
323.Hans.626
VIP 2008
 
Príspevky: 2898
Registrovaný: Štv Dec 15, 2005 9:52 am
Znalosť automobilov: 9. Dokážem vám pomôcť s takmer akýmkoľvek problémom týkajúcim sa Mazdy.

Poslaťod Sedvo » Pon Mar 03, 2008 10:28 am

No tak když nastartuje moje MZR-CD a TDi,tak je to nebe a dudy. Ale prostě benzín je super, vždyť jsem ho sám měl.
Mazda 6 2.0 MZR - CD GTA Obrázok
Obrázok užívateľa
Sedvo
NadMazďák
 
Príspevky: 3333
Registrovaný: Sob Mar 04, 2006 7:25 pm
Bydlisko: Klobouky u Brna
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod 323.Hans.626 » Pon Mar 03, 2008 2:47 pm

Sedvo píše:No tak když nastartuje moje MZR-CD a TDi,tak je to nebe a dudy. .

to rád věřím... :dobry :dobry :dobry mě kdysi přišlo že i když jsem vedle sebe postavil nastartované DiTD a TDI tak byl rozdíl znatelný... samozřejmě ve prospěch DiTD... a to je DiTD ve srovnání se soudobými diesly hlučné :ho:
MAZDAKLAM JE SEKTA a já rozhodně žádnou sektu NEPODPORUJI :nene
Obrázok užívateľa
323.Hans.626
VIP 2008
 
Príspevky: 2898
Registrovaný: Štv Dec 15, 2005 9:52 am
Znalosť automobilov: 9. Dokážem vám pomôcť s takmer akýmkoľvek problémom týkajúcim sa Mazdy.

Poslaťod Beaver » Pon Mar 03, 2008 11:07 pm

MrSix píše:
Beaver píše: ...Nakladni auta - TDI motory maji velky kroutici moment...

Ok, kazdy ma svoj nazor. Len by som rad vyvratil mytus, ze v nakladnych autach su naftaky koli vysokemu krutiacemu momentu. To je totiz prakticky irelevantne, rovnako ako porovnavat krutiaci moment u benzinoveho/naftoveho motora bez informacie o otackach. Smerodajne pre motor je vykon. 100kw je 100kw, ci je to naftovy motor, alebo benzinovy. Oba maju na kolese +/- rovnaky krutiaci moment. A ked som uz pri tom, mala rekapitulacia fyziky (hadam neurazi):

Vykon[W] = Krutiaci_moment[Nm] * Uhlova_rychlost[rad/s] ; pricom Uhlova_rychlost[rad/s] = 2 * Pi * Otacky[/min] / 60

Chcem tym len povedat, ze (priklad) benzinovy motor s krutiacim momentom 100Nm pri 6000rpm je v podstate to iste, ako naftovy motor s 300Nm pri 2000rpm. Staci ked k tomu benzinovemu priradite prevod 1:3, a mate presne tych istych 300Nm pri 2000rpm (ok, je tam strata dake 1-2% ako v kazdom prevode). Inak povedane, vysoky krutiaci moment nie je dovod, preco su v nakladnych autach a autobusoch naftove motory, pretoze by sa velmi lahko dal dosiahnut aj u benzinoveho motora tazsim stalym prevodom. Tym skutocnym dovodom je trvanlivost a zivotnost, ktora vyplyva z robustnosti, vyssej ucinnosti, odlisneho spalovacieho procesu, atd...


Ne.
Škoda Favorit 136L
Toyota Corolla 1.6
Toyota Supra Mk.III 3.0T
Vždycky můžete bydlet v autě, ale nikdy nemůžete řídit dům.
Obrázok užívateľa
Beaver
Prispievateľ
 
Príspevky: 450
Registrovaný: Pia Júl 07, 2006 9:36 am

Poslaťod dopr » Pon Mar 03, 2008 11:13 pm

Beaver píše:
MrSix píše:Ok, kazdy ma svoj nazor. Len by som rad vyvratil mytus, ze v nakladnych autach su naftaky koli vysokemu krutiacemu momentu. To je totiz prakticky irelevantne, rovnako ako porovnavat krutiaci moment u benzinoveho/naftoveho motora bez informacie o otackach. Smerodajne pre motor je vykon. 100kw je 100kw, ci je to naftovy motor, alebo benzinovy. Oba maju na kolese +/- rovnaky krutiaci moment. A ked som uz pri tom, mala rekapitulacia fyziky (hadam neurazi):

Vykon[W] = Krutiaci_moment[Nm] * Uhlova_rychlost[rad/s] ; pricom Uhlova_rychlost[rad/s] = 2 * Pi * Otacky[/min] / 60

Chcem tym len povedat, ze (priklad) benzinovy motor s krutiacim momentom 100Nm pri 6000rpm je v podstate to iste, ako naftovy motor s 300Nm pri 2000rpm. Staci ked k tomu benzinovemu priradite prevod 1:3, a mate presne tych istych 300Nm pri 2000rpm (ok, je tam strata dake 1-2% ako v kazdom prevode). Inak povedane, vysoky krutiaci moment nie je dovod, preco su v nakladnych autach a autobusoch naftove motory, pretoze by sa velmi lahko dal dosiahnut aj u benzinoveho motora tazsim stalym prevodom. Tym skutocnym dovodom je trvanlivost a zivotnost, ktora vyplyva z robustnosti, vyssej ucinnosti, odlisneho spalovacieho procesu, atd...


Ne.

:ho: :ho: :ho:
.: MX-5_NB, 1.8, 103kW/140 HP, L.S.D, 6 gears, Nardi Torino :. Obrázok
Obrázok užívateľa
dopr
Forum Guru
 
Príspevky: 1234
Registrovaný: Uto Jún 26, 2007 4:49 pm
Bydlisko: Senetářov, BRNO
Znalosť automobilov: 6. Bežne si robím drobné opravy a úpravy na aute, automechanika potrebujem výnimočne.

Poslaťod maross » Uto Mar 04, 2008 1:39 pm

Neviete náhodou, kde bol vyrobený motor DiTD 66kw? či je to japonská výroba, alebo len prvok inej automobilky. Tak ako suzuki ma diesle od renaultu,peugeotu a fiatu.

A mám ešte jeden dotaz, ak idem na aute, mám otáčky okolo 2000 a začnem pomaly zrýchlovať tak nieje cítiť ťah turba, akonáhle položím plyn na dno tak to ťahá ako divé. žeby to turbo bolo variabilné?
Obrázok užívateľa
maross
Pisateľ
 
Príspevky: 95
Registrovaný: Str Sep 26, 2007 8:15 am
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod dabel » Uto Mar 04, 2008 1:43 pm

DiTD je vlastna konstrukcia Mazdy, podobne ako dvojlitrovy MZR-CD.
dochodcovsko-kolotocarsko-taxikarsko-cigansky nemecky vyrobok + japonska polo-elektricka ('19 E53AMG + '20 RX450hL)
Obrázok užívateľa
dabel
VIP 2009
 
Príspevky: 7472
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Doma

Poslaťod Sedvo » Uto Mar 04, 2008 2:52 pm

On je to vlastně jeden a ten samý motor, jenom MZR-CD má common-rail. Ale konstrukce by měla být stejná.
Mazda 6 2.0 MZR - CD GTA Obrázok
Obrázok užívateľa
Sedvo
NadMazďák
 
Príspevky: 3333
Registrovaný: Sob Mar 04, 2006 7:25 pm
Bydlisko: Klobouky u Brna
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ako na to?

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 1 hosť