Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

Reproduktory

Ať to (nejen) pořádně duní !!!

Moderátor: George

Poslaťod PCnity » Pon Feb 21, 2005 10:11 pm

Hej hej... Co najblizsie k sebe... A vsak staci mat to posledne (najvyssie) pasmo niekde hore? Alebo je lepsie dat obe "vysky" viac vyssie?
---> Mazda 626 GF 2.0i 16V 99'<--- The x00r Tuning project will be launched soon... || Searching for specs...
Obrázok užívateľa
PCnity
Pisateľ
 
Príspevky: 77
Registrovaný: Pia Jún 25, 2004 12:55 pm
Bydlisko: SK-BA-(Samorin)

Poslaťod Suky » Pon Feb 21, 2005 10:32 pm

PCnity píše:Hej hej... Co najblizsie k sebe... A vsak staci mat to posledne (najvyssie) pasmo niekde hore? Alebo je lepsie dat obe "vysky" viac vyssie?


Zakladni problem ze cim vyssi ton tim je to vice smerove.
Tedy jen v ose reproduktoru je vyrovnana charakteristika.

Jsou ruzne zpusoby (vice ci mene ucinne) jak to obejit, ale ...
Takze vyskovy nejlepe ve vysi hlavy a nasmerovany na usi.

Ovsem pokud das stredy jinam, rozhodi se ti faze zvukoveho signalu a vysledky budou necekane, zpravidla smerem k mizerii.

Proto treba KEF slavi takove uspechy se svym UNI-Q, kde je vyskac zabudovany v ose stredaku.
Ale to neni zas tak moc (cenove a kvalitou) srovnatelne s beznymi reproduktory do auta.

Tóny, u kterych rozdil fazi tolik nevadi a take clovek neni schopen rozlisit odkud jdou (smer) jsou jen velmi nizke tony cca pod 200 Hz.
Coz na jedne strane nehraje skoro zadny nastroj ale zase je tam vetsina vykonu.

Z toho vznikl tzv subwoofer.

Skalni audiofil by se v tomto okamziku :hnus , ale v aute je tolik nedostatku z hlediska poslechove mistnosti, ze to povazuji za dobre reseni.

Takze podle mne (Harry klidne mne oprav) je idealni reseni kvalitni dvoupasmove koax repraky schopne prenest zvuk tak od 100 az 150 Hz ve vysce hlavy nasmerovane na usi a podporene subwooferem.

Ale vzhledem k omezenemu prostoru a umisteni posluchacu stejne nevyhovis vsem :nene
Obrázok užívateľa
Suky
Administrator VIP2011
Administrator VIP2011
 
Príspevky: 2883
Registrovaný: Uto Mar 09, 2004 2:00 am
Bydlisko: Kopřivnice
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Honza » Pon Feb 21, 2005 10:52 pm

Jenomže kam v autě dáš dvoupásmový koaxy včetně ozvučnice tak aby to bylo ve výšce hlavy a k něčemu to bylo?Nikam..Takže je člověk zase tam kde byl..nějakej ten vejškáč na palubce není od věci..z prdele se to nevyrábí..
626 krasavice jak sviňa

Pokaždé když onanujete Bůh zabije koťátko!
Obrázok užívateľa
Honza
Forum Guru
 
Príspevky: 1799
Registrovaný: Str Máj 14, 2003 9:37 am

Poslaťod Suky » Uto Feb 22, 2005 8:19 am

Honza píše:Jenomže kam v autě dáš dvoupásmový koaxy včetně ozvučnice tak aby to bylo ve výšce hlavy a k něčemu to bylo?Nikam..Takže je člověk zase tam kde byl..nějakej ten vejškáč na palubce není od věci..z prdele se to nevyrábí..


Mluvím o ideálním stavu.
A pokud použiji subwoofer, mluvím o ozvučnici pro satelit v řádu litrů. Tedy v podstatě obestavený střeďák.

Do správné polohy to mohu dostat bez problémů vzadu.
Obrázok užívateľa
Suky
Administrator VIP2011
Administrator VIP2011
 
Príspevky: 2883
Registrovaný: Uto Mar 09, 2004 2:00 am
Bydlisko: Kopřivnice
Znalosť automobilov: 5. Trúfam si na elementárny servis, ako je výmena vadnej žiarovky, výmena brzdných kotúčov a pod.

Poslaťod Harry FE3 » Uto Feb 22, 2005 12:43 pm

Suky to tvoje řešní není ideální.Je nejlepší vždy mít reprodukční řetězec rozdělen na co nejmíň pásem.Protože je hodně velkej problém navázat vyhýbky bez mezer,vznikají tam fázové posuvy a taky se nemusíš trefit do ideálního frekv. pásma reproduktoru a navázání k druhému.Myslím to tak,že zrovna v místě,kde dáš dělící kmitočet bude mít třeba propad o pár dB a už ti chybí část frekvenčního pásma.Proto je ideální použít komponentní dvoupásmové systémy+subwoofer.Kdybys to udělal jako ty,tak máš od 100Hz nějaký koaxi,což kdybys do 100Hz pustil woofer,tak to bude hučet-woofer tak max do 70Hz,aby zahrál ideálně.Jinak když dáš něco śolidního do plata,tak ti to od cca 50ti Hz zahraje pěkně a do těch 50ti to doplníš woofrem.Takže koupit komponentní systém,dát ho do dveří co nejvíš a výškové repro k němu.Zadek není problém řešit oválnýma 3 nebo 2 pásmama.Tam už mají výrobci problémy s vyhýbkama vyřešený.Akorát si je musíš dát do ideálního místa pro odraz výšek od zadního skla,to se dá zjistit laserem.Kdybys chtěl dát do předu ty koaxi,nebyl by problém,ale kvalitní koaxi jsem ještě neviděl...Jinak myšlenka je to dobrá,protože středobasy a výšky máš hned u sebe.Ale jak říkám,kvalitní se nedají sehnat a woofer do 100Hz není ideální.Nejlepší je koupit kvalitní repro,kterýmu nemusíš pomáhat filtrama na zesilovači,tzn. že do nich pustíš celý frekv. pásmo a zahrajou ho s velkým výkonem.Pak máš krásnej vyrovnanej zvuk,kterej si v případě potřeby doplníš subwooferem.Chlapy to byste nevěřili,jak jsem byl překvapenej,když jsme do oktávy montovali 2 pásma ovály do plata Alpine 30W RMS,abysme je uživili jen rádiem a ty hrály špičkově.Důležitý je totiž je rozhýbat,takže aby jejich výkon byl přibližně stejnej jako výkon zesu.Jinak u těch Alpinů jsme hledali nějakej malej woofer v kufru:) Hrály fakt skvěle.
Obrázok užívateľa
Harry FE3
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2774
Registrovaný: Sob Dec 04, 2004 12:24 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod TomAnt » Uto Feb 22, 2005 1:57 pm

Tyyyy vole, klobuk dole, z 90% vasej debate nerozumiem, esteze nemam netopierie usi a staci mi to co tam dali sudruhovia z Mazdy v 88 roku v kombinacii s tym najlacnejsim MP3 playerom s akceptovatelnym dizajnom aky bol na trhu... Ja aj tak radsej pocujem ako sa mi chova auto :o) Ale mate moj obdiv... Uz chapem ake to je z druhej strany barikady (ako ked ja zacnem laikovi vysvetlovat IT postupy :o) )
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Poslaťod PCnity » Uto Feb 22, 2005 9:38 pm

IT & Porogramming je krasna vec doma v kresle... Ale na cestach cloveq chce pocuvat dobru & kvalitnu hudbu... (A pripadne aj "trosku" hlasnejsie ;)

Harry FE3:

Su aj velmi kvalitne koaxy... Avsak nevhodne do auta, alebo predrazene (Focal)... Podla mna ked kupis kvalitne kompo repro (od nie nemeckeho vyrobcu) mas zarucenu frekvencnu rovnovahu... Ak ich este aj spravne umiestnis... Zvuk moze byt nadherny... Zostava by mala byt dokonale odladena vyrobcom...

Uz som objednal - Do predu:

Oxygen Audio Sphere 83 http://www.hificar.cz/item.php?id=1136
potiahnute s Mac Audio Z4200 http://www.hificar.cz/item.php?id=504

dozadu:

VIBE QB69 http://www.hificar.cz/item.php?id=101
potiahnute s Mac Audio Z2200 http://www.hificar.cz/item.php?id=499

Podla vsetkeho ak bude umiestnenie prednych reproduktorov spravne... A ked zamenim vsetky nitky poriadnymi kablami (dragster 4 qmm) malo by to hrat perfektne... Predsa len tie oxygeny by nemali mat taky ten nemecky technicky zvuk... A zadne VIBE mi urcity cas nahradia subwoofer, ktory chcem casom dodat (oxygen audio sphere 380) a napojit na volny vystup toho Z4200 (v 3-mode) a este CAP...

Dufam ze 3 mode pri 4-kanalovom zosilnovaci znamena bridge dvoch zo 4 kanalov... Je to tak? Teda ak ma zosilnovac 4x 110W alebo 2x 285W RMS pri 3-mode 2x 110W a 1x 285W ?
---> Mazda 626 GF 2.0i 16V 99'<--- The x00r Tuning project will be launched soon... || Searching for specs...
Obrázok užívateľa
PCnity
Pisateľ
 
Príspevky: 77
Registrovaný: Pia Jún 25, 2004 12:55 pm
Bydlisko: SK-BA-(Samorin)

Poslaťod Kris » Uto Feb 22, 2005 10:04 pm

PCnity píše:IT & Porogramming je krasna vec doma v kresle... Ale na cestach cloveq chce pocuvat dobru & kvalitnu hudbu... (A pripadne aj "trosku" hlasnejsie ;)

Harry FE3:

Su aj velmi kvalitne koaxy... Avsak nevhodne do auta, alebo predrazene (Focal)... Podla mna ked kupis kvalitne kompo repro (od nie nemeckeho vyrobcu) mas zarucenu frekvencnu rovnovahu... Ak ich este aj spravne umiestnis... Zvuk moze byt nadherny... Zostava by mala byt dokonale odladena vyrobcom...

Uz som objednal - Do predu:

Oxygen Audio Sphere 83 http://www.hificar.cz/item.php?id=1136
potiahnute s Mac Audio Z4200 http://www.hificar.cz/item.php?id=504

dozadu:

VIBE QB69 http://www.hificar.cz/item.php?id=101
potiahnute s Mac Audio Z2200 http://www.hificar.cz/item.php?id=499

Podla vsetkeho ak bude umiestnenie prednych reproduktorov spravne... A ked zamenim vsetky nitky poriadnymi kablami (dragster 4 qmm) malo by to hrat perfektne... Predsa len tie oxygeny by nemali mat taky ten nemecky technicky zvuk... A zadne VIBE mi urcity cas nahradia subwoofer, ktory chcem casom dodat (oxygen audio sphere 380) a napojit na volny vystup toho Z4200 (v 3-mode) a este CAP...

Dufam ze 3 mode pri 4-kanalovom zosilnovaci znamena bridge dvoch zo 4 kanalov... Je to tak? Teda ak ma zosilnovac 4x 110W alebo 2x 285W RMS pri 3-mode 2x 110W a 1x 285W ?


Vedel by si aj zo subjektivneho hladiska popisat co je pre teba kvalitny zvuk? takym recenzentskym stylom typu ze bas je plny , mierne makky a pod.. proste zaujimal by ma tvoj ideal zvuku. Kedze evidentne o technickej stranke mas viac nez len sajnu..uplne vazne to myslim.
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Harry FE3 » Uto Feb 22, 2005 10:08 pm

PCinty,Dost dobrý komponenty,bude to hrát dobře.Hlavně ty zesi Mac mají dost dobrý výkony,za ty love,už jsme jich namontovali taky dost.To 3 mode je tak,jak ji psal-tzn. 2X110+1X285W.
Obrázok užívateľa
Harry FE3
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2774
Registrovaný: Sob Dec 04, 2004 12:24 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod Kris » Uto Feb 22, 2005 10:19 pm

...aj ostatni by mohli napisat o zvuku co kto preferuje...hmm?
Obrázok užívateľa
Kris
VIP 2008
 
Príspevky: 6765
Registrovaný: Pon Aug 16, 2004 9:41 am
Znalosť automobilov: 3. Mam už čosi odjazdené, začínam sa rozhliadať po olejoch, filtroch a spotrebnom materiáli.

Poslaťod Harry FE3 » Uto Feb 22, 2005 10:35 pm

Kris ono u mě to dost záleží na stylu hudby,kterou v ten moment poslouchám.Jelikož mám ve stylech hodně velkou rozmanitost,potřebuju na každej styl úplně jinej charakter zvuku.Takže napiš rock,jazz,rap...
Obrázok užívateľa
Harry FE3
Top Mazďák
Top Mazďák
 
Príspevky: 2774
Registrovaný: Sob Dec 04, 2004 12:24 pm
Bydlisko: Brno

Poslaťod PCnity » Uto Feb 22, 2005 10:43 pm

Tazko presne vyjadrit ideal zvuku... Nie vzdy mam tie iste naroky... Zavisi to aj od typu hudby ktoru si prave pustam... Vo vseobecnosti by som povedal ze idealna zostava je taka, ktora dokaze zahrat rozne zanre v akceptovatelnej kvalite...
Spoluziak ma repro magnaty... Zosilnovac GZ a Band Pass box s GZ reproduktorom... Ked tam pusti prodigy znie to vyborne... Uplne splna moje ocakavania... Ale az sa pusti bezny pop (dake radio) zacne posluchacov boliet hlava z velmi duniveho a agresivneho basu a prilis vykricanych vysok... Chybaju tam asi stredy... Takze dolezita vec je vyrovnane frekvencene zobrazenie hudby (zo subjektivneho hladiska posluchacov)
Dalsie aspekty kvality su napr.: Stereo obraz... Velmi rad by som (niekedy) dosiahol zostavu ktora by v zobrazovani mohla konkurovat domacim hifi zostavam... Teda aby som vedel z kazdeho sedadla presne urcit polohu nastrojov... Aby takpovediac zanikly polohy reproduktorov... Aby bol priestor plny zvuku... Nieco o tom: http://www.crutchfieldadvisor.com/ISEO- ... aging.html
A posledna vec je neziaduce rusenie... V dobrej zostave (kvalitne namotovanej) nie je akceptovatelne...
---> Mazda 626 GF 2.0i 16V 99'<--- The x00r Tuning project will be launched soon... || Searching for specs...
Obrázok užívateľa
PCnity
Pisateľ
 
Príspevky: 77
Registrovaný: Pia Jún 25, 2004 12:55 pm
Bydlisko: SK-BA-(Samorin)

Poslaťod TomAnt » Str Feb 23, 2005 1:32 am

PCnity píše:Aby takpovediac zanikly polohy reproduktorov... Aby bol priestor plny zvuku...


Tak toto presne si viem (subjektivne) spravit aj v mojom aute na seriovych reprakoch s no name radiom, vazne... Samozrejme pre moje usi, uz neviem ako to vnima posadka, ale pre mna to nastavit viem...
Obrázok užívateľa
TomAnt
Administrator VIP2012
 
Príspevky: 17889
Registrovaný: Sob Feb 02, 2002 1:06 pm
Bydlisko: Bratislava
Znalosť automobilov: 4. Viem ako funguje motor, viem aké sú základné a dôležité časti auta a ako principiálne fungujú.

Predchádzajúci

Späť na Auto HiFi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť