Mazdaklub WEB   |    Mazdaklub FACEBOOK

1.6 benzin Mazda 3

Tuning technických častí vozidla, motor, podvozok atď...

Moderátor: George

1.6 benzin Mazda 3

Poslaťod mmm » Str Jún 15, 2005 1:22 pm

Ja mam jednu otazocku ohladne benzinoveho motora v mazde - ako s nim treba v ranom stadiu zaobchadzat aby mal co nejlepsi vykon neskor v buducnosti? Lebo prave som sa rozpraval s kamaratom ktory si kupil golfa, a jemu radili aby ho po takych 3000km poriadne otackovo vytocil, aby nezlenivel motor a mal v buducnosti taky vykon ako ma mat. Je to pravda, a je to vhodne takto robit? Ja mam tiez prave pomaly 3000km, tak by som rad vedel, co treba urobit aby mi to slapalo tak ako ma.
mmm
 

Poslaťod Bootleg » Str Jún 15, 2005 1:31 pm

V podstate uz prvych 1000 km si spravil, dost zalezi na tom, ako s tym autom jazdis. V prvych km by sa nemal velmi tocit, do tych 3000 mu staci, ale ziadne prudke akceleracie, takisto nie je dobre nechavat motor dlhsie bezat na konst. otackach a rychlosti. Proste treba to menit, ked ides napr. nejaku dobu 70 kmh, tak zmenit prev. stupen, znizit rychlost a pod. Ale mas uz 3000 km, takze teraz uz iba normalna jazda.. Motor nezlenivie.. To su trochu take reci.. Ti, co motory tocia do otacok, sa ich velkej zivotnosti asi nedockaju, pretoze v porovnani s ostatnymi, ich piesty s kruzkami "prejdu" aj 2x vacsiu drahu a tomu je umerne aj opotrebenie. Takisto v zime, netreba zahrievat motor na mieste, ak nastartujes a bezi pravidelne, mozes autom ist (pribl. po 6 sekundach) a pokial je studeny, tak znova, cervene pasmo max. otacok sa posuva smerom nadol, t.j. to, co mas na tachometri ako cervene pole, neplati pri mrazoch.
Dalsia vec, ako sa mozes starat o motor, je dekarbonizacia, o tom ti tu na fore alebo cez mail povie viac Milan.
Hlavne nezabudni na kvalitny olej, kontrolovat jeho hladinu, pravidelne ho menit spolu s olejovym filtrom a min. 300tis km to auto musi spravit, minimalne.. Da sa spravit aj 800-900tis km so starymi napr. FS a KL motormi zo 626 bez zasahu do samotneho motora..
Len mimochodom, motory Mazda sa zabehavaju uz vo vyrobe, nastudeno, cize nezahriate spolu s prevodovkami.
Bootleg
NadMazďák
 
Príspevky: 8488
Registrovaný: Uto Mar 18, 2008 8:07 pm

Poslaťod mmm » Sob Jún 25, 2005 10:02 am

dakujem velmi pekne za taku vycerpavajucu odpoved. urcite nejazdim tak ze by som preradoval az v cervenom, ale obcas ked treba zrychlit tak to vytocim aj do trosku vyssich otacok. ale to som spokojny ze nemusim ten motor "zabiehat"(v prvej tisicke sa s nim jazdilo jemne, takze vsetko by malo byt ok). uz len dufam ze mi to bude dlho dobre jazdit, lebo naozaj som velmi spokojny s tym ze som sa pre nu rozhodol.
mmm
 

Späť na Technika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť